Reklama

Kościół

Wilno: rozpoczyna się odpust Matki Bożej Ostrobramskiej

Dorota Niedźwiecka

Różaniec w języku polskim i litewskim o godz. 16.00 zainauguruje dziś w Wilnie odpust Matki Bożej Ostrobramskiej, nazywany odpustem Opieki Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia. „Nie ma takiego tygodnia w tym czasie pandemii, by ktoś nie przyniósł votum z podziękowaniem za otrzymane zdrowie” – mówi proboszcz parafii św. Teresy w Wilnie, kustosz kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej, ks. Kęstutis Latoža.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święto Matki Bożej Ostrobramskiej przypada 16 listopada, ale zgodnie z długą tradycją odpust trwa 8 dni przez tydzień, w którym wypada święto. Co roku nabożeństwa odpustu Opieki Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia gromadzą czcicieli Maryi na Mszach odprawianych w kaplicy Ostrobramskiej i w parafialnym kościele św. Teresy, znajdującym się tuż obok Ostrej Bramy. Katolicy pielgrzymują, by oddać pokłon Tej, „co w Ostrej świeci Bramie”, podziękować za opiekę i łaski, zanosić prośby i błagania.

Reklama

Tematem tegorocznego odpustu jest wezwanie: „Matko nadziei”, włączone w Litanię loretańską przez papieża Franciszka w czerwcu 2020 r.

Podziel się cytatem

O ogromnym kulcie, jakim cieszy się wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej, świadczą liczne wota, które wciąż przynoszą wierni, zwłaszcza w ostatnim czasie pandemii. „W kaplicy już nie ma miejsca, by je pomieścić, dlatego przygotowaliśmy nowe miejsce przy wejściu do kaplicy. Nie ma takiego tygodnia, by ktoś nie przyniósł votum z podziękowaniem za otrzymane zdrowie” – mówi proboszcz parafii św. Teresy w Wilnie, kustosz kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej ks. Kęstutis Latoža.

Reklama

Odpust rozpocznie się dzisiaj, w sobotę 13 listopada. Zainauguruje go różaniec w kaplicy Ostrobramskiej w języku polskim i litewskim o godz. 16.00.

Podziel się cytatem

W niedzielę 14 listopada zostanie odprawiona uroczysta Msza (godz. 13.00) w kaplicy Ostrobramskiej z udziałem biskupów Litwy w intencji Ojczyzny. Msza o godz. 17.00 tego dnia (w kościele św. Teresy) będzie sprawowana w intencji rodzin, uchodźców i migrantów.

W kolejne dni do tronu Matki Bożej w Ostrej Bramie będą przychodzić poszczególne grupy zawodowe i stany. Każdego dnia Msze odpustowe o godz. 13.00 będą sprawowane w kaplicy Ostrobramskiej (przy otwartym. oknie), a o 17.00 – w kościele świętej Teresy.

Poniżej przedstawiamy szczegółowe intencje odpustu. W poniedziałek: za seniorów oraz rolników i rzemieślników. We wtorek: w intencji pracowników służby zdrowia oraz pracowników mediów. Dodatkowa Msza tego dnia o godz. 15.00 odprawiona zostanie w intencji policji i wojska Litwy. W środę: w intencji kapłanów, osób konsekrowanych oraz powołań. W czwartek: w intencji pedagogów i wychowawców oraz polityków i urzędników państwowych. W piątek: w intencji hospicjum, pracowników Caritasu i osób udzielających się charytatywnie. Sobota: w intencji członków kółek Żywego Różańca, uczniów, młodzieży i harcerzy.

Głównym dniem odpustu będzie niedziela 21 listopada. Tego dnia Msze będą odprawiane: w intencji archidiecezji wileńskiej (godz. 13.00) i w intencji uczestników odpustu (godz. 17.00).

Reklama

Jak co roku każdy dzień odpustu Opieki Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia będzie poświęcony także innej grupie etnicznej. Msze językowe będą odprawiane w kaplicy Ostrobramskiej każdego dnia o godz. 17.00. I tak w poniedziałek – Eucharystia będzie sprawowana w języku ukraińskim, we wtorek – w języku włoskim; w środę – w języku angielskim; w czwartek – w języku hiszpańskim; w piątek – w języku francuskim; w sobotę – w języku rosyjskim. Dodatkowo w sobotę 20 listopada zostanie odprawiona Eucharystia w intencji pielgrzymów i wiernych z Białorusi (w jęz. białoruskim) o godz. 15.00. Msza ta w ostatnich latach gromadziła wielu pielgrzymów z Białorusi, ale prawdopodobnie w tym roku będą mogli przyjść tylko Białorusini, którzy mieszkają na Litwie.

Msze święte w języku polskim odprawiane są codziennie. W dni powszednie: o 6.30 i 17.00 w kościele św. Teresy i o godz. 9.00 i 13.00 w kaplicy Ostrobramskiej. Msze będą transmitowane przez stronę parafii www.ausrosvartai.lt/pl i na kanale youtube. Trzeba pamiętać o godzinnym przesunięciu czasu w stosunku do czasu litewskiego (w Polsce transmisje Mszy trzeba śledzić o godzinę wcześniej).

Odpust Opieki Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia potrwa do 21 listopada.

Podziel się cytatem

Od 1735 r. w drugim tygodniu listopada obchodzone jest Święto Opieki Matki Boskiej. W 1761 r. założono Bractwo Opieki Panny Maryi, któremu w 1773 r. papież Klemens XIV nadał dwa przywileje, tym samym udzielając członkom bractwa odpustów. Pierwszy odpust mogli otrzymać w dniu przystąpienia do bractwa i w Święto Opieki Matki Boskiej. Drugi przywilej odpustowy wiązał się z Mszą za zmarłych członków bractwa. Od tego czasu święto Matki Bożej Ostrobramskiej, które przypada 16 listopada, rozrosło się w ośmiodniowy odpust Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia. Uroczystość dawniej kończyła się odśpiewaniem litanii, któremu przewodziła orkiestra miejska.

Podziel się:

Oceń:

2021-11-13 12:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kult Matki Miłosierdzia z Ostrej Bramy w Wilnie sięga drugiej połowy XVII wieku

Obraz Matki Bożej Ostrobramskiej

Karolina Pęlaka

Obraz Matki Bożej Ostrobramskiej

Kościół 16 listopada wspomina Najświętszą Maryję Pannę Ostrobramską. Kult Matki Miłosierdzia z Ostrej Bramy sięga drugiej połowy XVII w. i wiąże się z obroną murów Wilna. W 1993 r. w kaplicy modlił się św. Jan Paweł II i ofiarował Maryi złotą różę. W 2018 r. przybył tam papież Franciszek podczas swojej pielgrzymki na Litwę.

Więcej ...

Wybrano dwóch kaznodziejów dla kardynałów

2025-04-25 16:31
Prezbiter Donato Ogliari OSB

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Prezbiter Donato Ogliari OSB

Więcej ...

Ponad 160 oficjalnych delegacji na pogrzebie Papieża Franciszka

2025-04-25 19:30
Msza św. pogrzebowa papieża Franciszka rozpocznie się 26 kwietnia o godz. 10 na Placu Świętego Piotra

Vatican News

Msza św. pogrzebowa papieża Franciszka rozpocznie się 26 kwietnia o godz. 10 na Placu Świętego Piotra

164 oficjalne delegacje w tym ponad 70 prezydentów i premierów oraz 12 koronowanych głów przybędzie na pogrzeb Papieża Franciszka w sobotę 26 kwietnia. Wśród obecnych będzie prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, prezydent USA Donald Trump, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, prezydent Francji Emmanuel Macron, książę Walii William.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mieszkańcy skarżą się na uciążliwości, jakie stwarza...

Kościół

Mieszkańcy skarżą się na uciążliwości, jakie stwarza...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiceminister zdrowia: jedno zaświadczenie od specjalisty...

Wiadomości

Wiceminister zdrowia: jedno zaświadczenie od specjalisty...

Papież wyraził zgodę na publikację tego wywiadu dopiero...

Franciszek

Papież wyraził zgodę na publikację tego wywiadu dopiero...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża