Reklama

„Wstań! Słuchaj! wyrusz w drogę!”

Niedziela Ogólnopolska 25/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Audiencja generalna, 9 czerwca 2004 r.

1. Zachowuję w sercu różne obrazy z krótkiego, lecz intensywnego pobytu, jaki mi Boża Opatrzność pozwoliła na nowo przeżyć w Szwajcarii w ubiegłą sobotę i niedzielę.
Pragnę ponowić wyrazy mojej wdzięczności dla Współbraci Biskupów oraz dla Władz cywilnych, przede wszystkim zaś dla Prezydenta Konfederacji Szwajcarskiej za zgotowane mi przyjęcie i za całą pracę przygotowawczą. Dziękuję także Radzie Federalnej za decyzję podniesienia rangi przedstawicielstwa dyplomatycznego Szwajcarii przy Stolicy Apostolskiej.
Wyrazy gorącego podziękowania kieruję również do Sióstr Miłości od Krzyża Świętego, które gościły mnie w swojej rezydencji w Viktoriaheim. Dziękuję wszystkim, którzy troszczyli się o różne aspekty tej podróży apostolskiej.

Reklama

2. Głównym motywem mojej pielgrzymki apostolskiej do tego umiłowanego narodu było spotkanie z młodymi katolikami Szwajcarii, którzy w ubiegłą sobotę mieli swój pierwszy zlot narodowy. Dziękuję Panu, iż dał mi możliwość przeżyć razem z nimi chwilę wielkiego entuzjazmu duchowego oraz zaproponować nowym pokoleniom Szwajcarów przesłanie, które chciałbym rozciągnąć na wszystkich młodych Europy i świata.
To przesłanie, które tak bardzo leży mi na sercu, streszcza się w trzech słowach: Wstań! Słuchaj! Wyrusz w drogę!.To sam Chrystus, zmartwychwstały i żywy, powtarza każdemu chłopcu i każdej dziewczynie naszych czasów te słowa. To On zaprasza młodych trzeciego tysiąclecia, aby „wstali”, tzn. nadali pełny sens własnej egzystencji. Chciałem być echem tego wezwania, przekonany, że tylko Chrystus, Odkupiciel człowieka, może pomóc młodym „powstać” z negatywnych doświadczeń i sposobów myślenia, aby wzrastali aż do pełnego wymiaru osobowości ludzkiej, duchowej i moralnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

3. W niedzielny poranek, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, miałem możliwość koncelebrować Eucharystię z biskupami i licznymi kapłanami, którzy przybyli ze wszystkich zakątków Szwajcarii. Uroczysta celebra miała miejsce na błoniach Allmend, rozległej równinie przed Pałacem BEA Bern Expo. Bogu Trójjedynemu zanieśliśmy jednym głosem uwielbienie i podziękowanie za piękno stworzenia, którym bogata jest Szwajcaria, ale jeszcze bardziej za jedność w Miłości, której On jest źródłem.
W świetle tej podstawowej tajemnicy wiary chrześcijańskiej ponowiłem apel o jedność wszystkich chrześcijan, zapraszając przede wszystkim katolików do przeżywania jej między sobą, i uczynienia Kościoła „domem i szkołą komunii” (Novo millennio ineunte, 43). Duch Święty, który tworzy jedność, popycha również do misji, aby prawda o Bogu i o człowieku, objawiona w Chrystusie, była świadczona i głoszona wszystkim. Każdy człowiek bowiem nosi w sobie ślad Boga Trójjedynego i jedynie w Nim znajduje pokój.

4. Przed wyjazdem z Berna spotkałem się z członkami Stowarzyszenia Byłych Gwardzistów Szwajcarskich. Była to opatrznościowa okazja, aby podziękować za cenną służbę, jaką Korpus Gwardii Szwajcarskiej pełni wobec Stolicy Apostolskiej od pięciu już prawie wieków. Ileż tysięcy młodych ludzi, pochodzących z rodzin i parafii szwajcarskich, ofiarowało swoją szczególną służbę Następcy Piotra na przestrzeni tych wieków! Młodzieńcy, jak wszyscy inni, pełni życia oraz ideałów, mogli zamanifestować w ten sposób swoją szczerą miłość do Chrystusa i do Kościoła. Oby młodzi ze Szwajcarii i całego świata mogli odkryć cudowną jedność między wiarą a życiem oraz przygotować się do podjęcia z entuzjazmem misji, do której Bóg ich wzywa!
Maryja, Matka Najświętsza, której z serca dziękuję za zrealizowanie tej 103. podróży apostolskiej, niech uprosi dla wszystkich ten wielki i cenny dar, jakim jest tajemnica prawdziwej radości.

Z oryginału włoskiego tłumaczył o. Jan Pach OSPPE

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Izrael: chrześcijanie czują się coraz bardziej zagrożeni

2026-05-04 10:25

Vatican Media

W Izraelu i na terytoriach okupowanych mnożą się incydenty wymierzone w chrześcijan: napady, zastraszanie, akty wandalizmu. Chrześcijanie muszą ukrywać własną tożsamość. By nie zdradzić kim są, kapłani rezygnują z noszenia stroju duchownego, a wierni świeccy krzyżyków czy medalików. Inaczej grozi im pobicie, oplucie czy ataki gazem pieprzowym.

Więcej ...

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie ciche

2026-05-04 20:59

pexels.com

Każde spojrzenie Maryi coś odsłania: Boga, człowieka, drogę. W maju zapraszamy Cię do zatrzymania się przy 31 takich spojrzeniach. Dziś zobacz jedno z nich.

Więcej ...

Papież do anglikańskiej arcybiskup Canterbury: powinniśmy świadczyć o pokoju

2026-05-04 19:21

Vatican Media

Na potrzebę jedności chrześcijan, aby skutecznie głosić światu orędzie pokoju Chrystusa wskazał Ojciec Święty przyjmując 27 kwietnia abp Sarah Mullally, która jako pierwsza kobieta 25 marca br. została zwierzchnikiem Kościoła anglikańskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł abp Józef Michalik

Kościół

Zmarł abp Józef Michalik

W Australii dzieci przystępują do bierzmowania... przed...

Kościół

W Australii dzieci przystępują do bierzmowania... przed...

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie otwarte

Wiara

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie otwarte

Nowenna o pokój za wstawiennictwem Matki Bożej Fatimskiej

Wiara

Nowenna o pokój za wstawiennictwem Matki Bożej Fatimskiej

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Czy w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej...

Kościół

Czy w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej...

Oświadczenie Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie ws....

Kościół

Oświadczenie Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie ws....

W Szwajcarii udzielono Komunii świętej... psom. Nie...

Kościół

W Szwajcarii udzielono Komunii świętej... psom. Nie...

Kolejne podpalenie świątyni katolickiej

Kościół

Kolejne podpalenie świątyni katolickiej