Reklama

Rowerowa pielgrzymka do grobu ks. Popiełuszki

Niedziela Ogólnopolska 26/2004

400 osób wzięło udział w V Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rowerowej. Uczestnicy wyruszyli z pięciu miast: Włocławka, Płocka, Makowa Mazowieckiego, Łomży, Siedlec i Kazimierza Dolnego. Pielgrzymka zakończyła się w Warszawie przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komitet honorowy pielgrzymki tworzą m.in.: bp Antoni Dydycz z Drohiczyna, bp Zbigniew Kiernikowski z Siedlec, bp Wiesław Mering z Włocławka, a także ks. Jan Twardowski oraz Janusz Śniadek, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.
Rowerowa pielgrzymka tradycyjnie już organizowana jest dla uczczenia rocznicy śmierci sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki oraz upamiętnienia wyniesienia na ołtarze 108 Męczenników. Tegoroczna nawiązuje też do jubileuszu pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski.
Z każdym rokiem rajd cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W pielgrzymce uczestniczy głównie młodzież z parafialnych oraz uczniowskich klubów sportowych. W tym roku po raz pierwszy wzięły udział dwie rodziny z dziećmi.
„Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmiało: Rodzina Bogiem silna. Mam nadzieję, że z każdym rokiem coraz więcej rodzin będzie chętnych do pielgrzymowania” - mówił Józef Maciąga, prezes Ogólnopolskiego Związku Katolickich Klubów Sportowych, inicjator pielgrzymki.
Pierwsze grupy wyruszyły 10 czerwca z Łomży. Następne 11 i 12 czerwca z miast położonych bliżej Warszawy. Na trasie przejazdu dołączały grupy uczestników z mniejszych miejscowości. „W czasie drogi byliśmy przyjmowani bardzo serdecznie. W organizację zaangażowały się także lokalne samorządy. Prezydenci i burmistrzowie miast ufundowali puchary, witali pielgrzymów na trasie przejazdu. Słowa uznania należą się policji, która przez cztery dni czuwała nad bezpieczeństwem” - dzielił się wrażeniami Józef Maciąga.
Rowerowa pielgrzymka obfitowała w liczne imprezy towarzyszące. W Płocku np. obejrzano przedstawienie o życiu błogosławionych: abp. Antoniego Nowowiejskiego i abp. Leona Wetmańskiego.
13 czerwca pielgrzymi dotarli do Warszawy. Przed pomnikiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego złożyli kwiaty. Zakończenie pielgrzymki miało miejsce przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki. Tu zebranych powitał ks. Zygmunt Malacki, proboszcz kościoła św. Stanisława Kostki. „Jestem wdzięczny, że Wy przez te kilka dni swoją obecnością na szlaku pielgrzymowania przypominaliście Polsce o błogosławionych 108 Męczennikach i o wspaniałym kapłanie - ks. Jerzym. Do tego miejsca, grobu ks. Popiełuszki, przybywają ludzie z całego świata, wypraszają potrzebne łaski, doznają nawrócenia” - powiedział ks. Malacki. Pielgrzymi modlili się o beatyfikację ks. Popiełuszki i złożyli kwiaty.
W kościele św. Stanisława Kostki sprawowana była Eucharystia. Potem odbyło się wręczenie pucharów i nagród. Organizatorzy nagradzali najliczniejsze reprezentacje sportowców. Pod uwagę brano także sposób uczestnictwa w pielgrzymce na trasie przejazdu. W tym roku najliczniej reprezentowane były miasta: Siedlce, Łomża oraz Brześć Kujawski. Nagrody - rowery otrzymały dwie rodziny oraz najstarszy - 75-letni uczestnik pielgrzymki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kiedy dym stanie się biały?

2025-05-07 11:45

Adobe Stock

Na kongregacjach generalnych przed konklawe ścierały się bardzo różne opinie. Jednak w Kaplicy Sykstyńskiej od dzisiaj sprawy mogą potoczyć się szybciej niż się spodziewamy. Nawet niezwykle dynamiczne konklawe z 1978 r. potrzebowało tylko ośmiu głosów, aby wybrać papieża.

Więcej ...

"Extra omnes!". Rozpoczęło się konklawe

2025-05-07 17:51

Vatican Media

O godz. 16:30 w Pałacu Apostolskim rozpoczęła się liturgia wejścia na konklawe. Wzięło w niej udział 133 kardynałów elektorów, a poprowadził ją – zgodnie z przepisami – najstarszy precedencją kardynał biskup – Pietro Parolin. Kardynałowie wybiorą 267. Papieża.

Więcej ...

Konklawe i najpilniej obserwowany komin świata

2025-05-07 21:12

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Choć to jeden z głównych symboli konklawe, to jego tradycja sięga jedynie nieco ponad 100 lat. Biały dym z komina zamontowanego na Kaplicy Sykstyńskiej obwieszcza światu wybór papieża. Fumata bianca weszła też na stałe do języka włoskiego jako synonim rozwiązania jakiejś sprawy, zakończenia oczekiwania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...