Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Muzyczna posługa na Bożą chwałę. Poprowadzą śpiew na ŚDM w diecezji

Uczestnicy doskonalili umiejętność gry na gitarze.

Anna Rzyman

Uczestnicy doskonalili umiejętność gry na gitarze.

Diakonia Muzyczna Ruchu Światło-Życie zorganizowała pierwszą w tym roku Szkołę Animatora Muzycznego. A 21 listopada poprowadzi śpiew na obchodach Światowych Dni Młodzieży w wymiarze diecezjalnym w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach.

Szkoła Animatora Muzycznego jest inicjatywą, która ma na celu zebrać i wspomóc osoby, które posługują jako animatorzy muzyczni w parafiach i na rekolekcjach wakacyjnych, przygotowują się do podjęcia takiego zadania lub po prostu lubią grać, śpiewać i w przyszłości chcieliby podjąć tę posługę. W diecezji organizowana jest od kilku lat i obejmuje zazwyczaj trzy spotkania w ciągu roku o charakterze warsztatowym.

Staramy się dostarczyć muzycznym przydatnej wiedzy, jak i po prostu podzielić się własnym doświadczeniem oraz tworzyć wspólnotę i środowisko muzyczne w naszej diecezji – mówi organizatorka szkoły Anna Cwynar, która poprowadziła warsztaty w kościele św. Pawła w Bielsku-Białej na os. Polskich Skrzydeł razem z moderatorem Diecezjalnej Diakonii Muzycznej ks. Piotrem Niemczykiem, Anną Rzyman, Eweliną Knopek, Magdaleną Przemyk i Janem Kamińskim.

Zaczęli od części teoretycznej, na której uczestnicy dowiedzieli się, jak poprowadzić z grupą dobrą rozśpiewkę, czym i po co jest muzyka w Liturgii oraz jak poprawnie dobierać pieśni na Mszę Świętą. Przybliżyli też podstawy teorii muzyki i czytania nut, czyli umiejętności ułatwiające pracę animatora muzycznego.

Najważniejszym punktem naszego spotkania była wspólna Eucharystia, po której nastąpiła część warsztatowa, gdzie uczestnicy, w trzech różnych grupach zaawansowania, doskonalili swoje umiejętności gry na gitarze – od tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym instrumentem i ćwiczyli podstawy, aż do tych, którzy radzą sobie już doskonale i chcą wzajemnie dzielić się sposobami i pomysłami na upiększanie swojej gry – wspomina Anna Cwynar. Przez lata posługiwała jako animatorka muzyczna w swojej wspólnocie parafialnej, a od 2015 roku – na rekolekcjach wakacyjnych.

Mniej więcej od wtedy również działam w Diecezjalnej Diakonii Muzycznej, za którą od tego roku podjęłam odpowiedzialność u boku księdza moderatora Piotra. To daje mi wiele radości z dawania siebie. Bardzo cieszy mnie, że poprzez to mogę pomagać innym się modlić. Czuję się potrzebna, a trwanie we wspólnocie jest doświadczeniem bardzo zbliżającym do Boga. W Diakonii Muzycznej razem posługujemy, razem się modlimy i formujemy, co jest bardzo ważne w moim życiu – zapewnia.

Reklama

Następna Szkoła Animatora Muzycznego planowana jest na wiosnę. A tymczasem diakonia organizuje w dniach 19-21 listopada Warsztaty Muzyczne w kościele św. Pawła w Bielsku-Białej. (Informacje i zapisy w mediach społecznościowych Ruchu Światło-Życie Diecezji Bielsko-Żywieckiej).

Następnie uczestnicy poprowadzą śpiew na obchodach Światowych Dni Młodzieży w wymiarze diecezjalnym 21 listopada w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach. – Przede wszystkim będziemy razem we wspólnocie z Jezusem, a jest to też wspaniała okazja, żeby spotkać się ze sobą nawzajem, zwłaszcza w tym czasie pandemicznym, kiedy jest głód spotkań – podkreśla diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Kamil Kuchejda.

Decyzją papieża Franciszka od tego roku diecezjalne obchody ŚDM będą się odbywać w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, a wcześniej miały miejsce w Niedzielę Palmową.

2021-11-17 13:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Slamowa droga

To już dziesiąta edycja kursu

Adobe Stock

To już dziesiąta edycja kursu

Rusza jesienna edycja warsztatów, tym razem dla wszystkich z muzycznym sercem.

Więcej ...

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji bez Boga

2022-11-25 15:31

Adobe Stock

„Mam nieraz wrażenie, że tam nie ma treści. Że zapominamy, Kogo my świętujemy. Tradycja bez Boga” - mówi o świętowaniu Bożego Narodzenia ks. prof. Krzysztof Pawlina. Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie zaprasza na cykl adwentowych konferencji przygotowujących do dobrego przeżycia Bożego Narodzenia, pod hasłem „Odnowić pamięć serca”.

Więcej ...

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

2022-11-27 16:23

Domena publiczna

Należą one do najważniejszych znalezisk archeologicznych XX wieku: 75 lat temu, w 1947 roku, Beduin odkrył w Qumran na Zachodnim Brzegu słynne Zwoje znad Morza Martwego. Podczas poszukiwania zbiegłej kozy, według popularnej opowieści, w trudno dostępnej jaskini na północno-zachodnim brzegu Morza Martwego natknął się na gliniane dzbany zawierające tajemnicze fragmenty papirusu.

Więcej ...

Reklama