Reklama

Porady prawnika

Nakłady

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kontynuując temat najmu, dziś zajmiemy się problemem tzw. nakładów. Wzięcie rzeczy ruchomej lub nieruchomości w najem związane jest zawsze z kosztami, które prawo nazywa nakładami. Zdarza się, że są one duże, gdy trzeba np. przeprowadzić remont. Rodzi się wówczas pytanie, jak rozliczyć takie nakłady z wynajmującym? Regulują to przepisy kodeksu cywilnego. Pisząc o tym problemie, będziemy traktować rzecz ogólnie, bowiem najem lokali mieszkalnych może niektóre sprawy regulować odmiennie.
Rzecz oddana w najem musi nadawać się do użytku - to pierwsza generalna zasada. Obowiązkiem najemcy jest stan zdatny do użytku tej rzeczy utrzymać przez okres najmu. Oczywiste jest więc, że będzie musiał on w związku z tym poczynić jakieś niezbędne nakłady. Wydatki te prawo określa jako nakłady konieczne. Kodeks nie precyzuje tego pojęcia, z wyjątkiem lokali, gdzie są to drobne naprawy podłóg, drzwi i okien, malowanie ścian, podłóg oraz wewnętrznej strony drzwi wejściowych, jak również drobne naprawy instalacji i urządzeń technicznych, zapewniających korzystanie ze światła, ogrzewania lokalu, dopływu i odpływu wody. Jeśli zatem przedmiotem najmu nie jest lokal, musimy kierować się zdrowym rozsądkiem.
Gdy w trakcie trwania najmu pojawia się potrzeba dokonania tzw. napraw koniecznych rzeczy i nie byłaby to drobna naprawa, to najemca winien wezwać do jej wykonania wynajmującego. Gdy mimo wezwania wynajmujący naprawy nie wykona, a rzecz bez tego nie będzie zdatna do użytku, najemca może dokonać naprawy i zażądać zwrotu jej kosztów od wynajmującego.
Poza nakładami koniecznymi, które utrzymują rzecz w stanie używalności, można też dokonać tzw. nakładów pożytecznych, które podnoszą wartość rzeczy - np. gdy najemca w wynajmowanym biurze wstawi nowe okna, które są bardziej szczelne. Nakład pożyteczny podnosi wówczas wartość rzeczy, bo lokal z takimi oknami jest więcej wart. Kwestia rozliczenia tych nakładów pojawia się w razie rozwiązania najmu. Zgodnie z art. 676 kodeksu cywilnego, jeżeli najemca ulepszył rzecz wziętą w najem, wynajmujący może, według swego wyboru, albo zatrzymać ulepszenia za zapłatą, albo żądać przywrócenia stanu poprzedniego, chyba że w umowie zapisano inny sposób rozliczeń, - co też jest możliwe.
Jeśli wynajmujący po rozwiązaniu umowy najmu zażąda, aby najemca zabrał swoje ulepszenia, a nie było w umowie żadnych uregulowań odnośnie do nakładów pożytecznych, to najemca nic nie dostanie. Tylko w sytuacji, gdy wynajmujący zażąda ich pozostawienia, najemca będzie miał prawo do otrzymania od wynajmującego kwoty odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu. Dlatego też biorąc jakiś przedmiot w najem, warto w umowie zapisać sposób rozliczenia nakładów pożytecznych - np. że wynajmujący nie może żądać zabrania ulepszeń, ale musi za nie zapłacić. Jeśli tego nie zrobiliśmy, to przed dokonaniem nakładów na rzecz wziętą w najem spiszmy z wynajmującym umowę, w której określimy sposób rozliczenia tych konkretnych nakładów w razie rozwiązania umowy.

Warto wiedzieć

Wzrastają opłaty za czynności geodezyjne i kartograficzne. Za wyrys działki zapłacimy 120 zł (do tej pory - 100 zł); za inwentaryzację budynku - 60 zł.

Czerwony krzyż jest znakiem PCK i można go umieścić jedynie na punkcie opatrunkowym, który bezpłatnie udziela pomocy. Na aptekach czy apteczkach podręcznych powinien znajdować się biały krzyż na zielonym tle. Znak czerwonego krzyża powstał w 1863 r. w Genewie z odwrócenia barw szwajcarskiej flagi.

Od 1 października br. zacznie obowiązywać nowy system pomocy materialnej dla studentów. Stypendium socjalne będą mogli uzyskać studenci studiów dziennych, wieczorowych, zaocznych i eksternistycznych uczelni państwowych i niepaństwowych, a także osoby cywilne kształcące się w uczelniach wojskowych.

Pełnomocnictwo pocztowe na odbiór korespondencji można zlecić w każdej placówce poczty, wystarczy wypełnić odpowiedni formularz. Pełnomocnictwo może być stałe, miesięczne lub jednorazowe.

Od 1 lipca br. żołnierze zawodowi ubiegający się o nagrody jubileuszowe mają prawo doliczyć do okresu czynnej służby wojskowej także okres studiów oraz służbę we wszystkich formacjach mundurowych (rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z 11 maja 2004 r.).

Od 1 sierpnia br. rolnicy mogą składać wnioski o renty strukturalne w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Renta strukturalna przysługuje rolnikowi, który ukończył 55 lat i przez co najmniej ostatnie 10 lat gospodarował w rolnictwie, w tym przez co najmniej 5 lat podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu rolników w KRUS, a także przekazał minimum jeden ha użytków rolnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Chełm. Powołani do miłości

2024-05-05 12:22

Tadeusz Boniecki

Więcej ...

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

Życie bez łaski to życie bez radości

2024-05-05 19:16
Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

Marzena Cyfert

Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

W kościele św. Karola Boromeusza przeżywano odpust ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin. Tym samym rozpoczęło się przygotowanie do jubileuszu 30. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?