Reklama

Polityka

Polska para prezydencka przybyła do Macedonii Północnej

PAP

Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda kontynuują wizytę na Bałkanach. W czwartek po południu z Czarnogóry przybyli do Macedonii Północnej, gdzie polski przywódca spotka się m.in. z prezydentem tego kraju Stevo Pendarovskim.

Polska para prezydencka odbywa wizytę na Bałkanach od wtorku. Najpierw odwiedziła Czarnogórę.

Jak informował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej (BPM) Jakub Kumoch, dominującym tematem obu wizyt jest bezpieczeństwo i sytuacja na polsko-białoruskiej granicy. "Oba kraje są naszymi sojusznikami w NATO. Bardzo chcemy usłyszeć ich punkt widzenia i to, w jakim stopniu one mogą się obawiać rozszerzenia jakichkolwiek działań hybrydowych przeciwko innym państwom regionu" - powiedział.

Wizyta jest również okazją do wyrażenia wsparcia dla unijnych aspiracji Czarnogóry i Macedonii Północnej.

Reklama

W czwartek wieczorem podczas spotkania z przedstawicielami Polonii prezydent Duda wręczy odznaczenia państwowe. Zaplanowane jest wystąpienie głowy państwa.

W piątek o godz. 10.30 polska para prezydencka zostanie oficjalnie powitana w Pałacu Prezydenckim w Skopje przez prezydenta Macedonii Północnej Stevo Pendarovskiego wraz z małżonką Elizabetą Pendarovską.

Później - zgodnie z harmonogramem opublikowanym na stronie KPRP - odbędzie się m.in. rozmowa obu prezydentów "w cztery oczy" oraz rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Dudy i Pendarovskiego. Na godz. 12.30 zaplanowana jest konferencja prasowa prezydentów.

Z harmonogramu wizyty wynika ponadto, że o godz. 12.50 prezydenci złożą wieńce na grobie bohatera narodowego Goce Delczewa.

O godz. 13.15 przywódcy Polski i Macedonii Północnej wezmą udział w otwarciu Polsko-Macedońskiego Forum Gospodarczego; przewidziano wystąpienia Dudy i Pendarovskiego.

O godz. 14 prezydent Duda spotka się z premierem Macedonii Północnej Zoranem Zaevem. Z kolei na godz. 15.20 zaplanowano spotkanie polskiego prezydenta z przewodniczącym Zgromadzenia Republiki Macedonii Północnej Talatem Xhaferim.

Ze Skopje Aleksandra Rebelińska (PAP)

Autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ mal/

2021-11-18 17:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: ważne jest budowanie relacji gospodarczych z zaufanymi partnerami, jak Macedonia Północna

PAP/Marcin Obara

Wobec załamania się architektury bezpieczeństwa ważne jest budowanie silnych relacji gospodarczych z zaufanymi partnerami, jak Macedonia Północna - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Wzmacnianie współpracy ekonomicznej naszych krajów to priorytet - mówił prezydent Macedonii Północnej Stewo Pendarowski.

Więcej ...

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”

Więcej ...

Franciszek zachęcił Polaków do działań na rzecz pokoju

2022-12-07 12:10

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Do działania na rzecz pokoju, zwłaszcza na Ukrainie, pamiętając o straszliwych zbrodniach, jakich dopuszczali się Niemcy na obywatelach polskich narodowości żydowskiej zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Kierowniczka z IKEI uniewinniona; zapadł prawomocny wyrok

Wiadomości

Kierowniczka z IKEI uniewinniona; zapadł prawomocny wyrok

Pogrzeb kapłana w Janowicach Wielkich

Niedziela Legnicka

Pogrzeb kapłana w Janowicach Wielkich

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...