Reklama

Podręczniki dla kształcenia diakonów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileusz 20-lecia kapłaństwa ks. Ryszard Selejdak - kapłan archidiecezji częstochowskiej, kierownik Wydziału Seminariów watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej - uczcił, oddając do rąk polskiego Kościoła niezwykle cenną pomoc w kształceniu diakonów. Zredagowana przez niego antologia dokumentów kościelnych, zatytułowana Diakonat stały. Dokumenty Soboru Watykańskiego II i Stolicy Apostolskiej. Bibliografia (Biblioteka
„Niedzieli” t. 156, Częstochowa 2004, ss. 353+nlb7), to z pewnością podstawowy podręcznik dla diecezjalnych i zakonnych kolegiów formacji diakonów stałych. Książka jest kolejną pracą tegoż autora na temat omawianego stopnia święceń. Wcześniej ukazały się drukiem jego opracowania: Zarys historyczny diakonatu stałego (Częstochowa 1998), Diakonat stały w świetle Biblii i historii Kościoła (Częstochowa 2002) oraz Tożsamość, duchowość, formacja i posługa diakonów stałych (Częstochowa 2003). Ks. Selejdak jest więc doświadczonym i kompetentnym specjalistą w zakresie odnowy po ponad tysiącu lat posługi diakonów stałych. Współpracując od wielu lat z Biblioteką „Niedzieli”, przyczynił się do tego, iż ta seria wydawnicza stała się pewnym oparciem dla formacji osób duchownych. Warto przypomnieć, że to z jego inspiracji ukazały się w niej Zasady formacji kapłańskiej w Polsce (Biblioteka „Niedzieli” t. 78, Częstochowa 1999). W tym nurcie pozostaje też inna ważna dla omawianego tematu publikacja - Wytyczne dotyczące formacji, życia i posługi diakonów stałych w Polsce (Biblioteka „Niedzieli” t. 157, Częstochowa 2004). Ta ścisła współpraca watykańsko-częstochowska czyni z Biblioteki „Niedzieli” pewną podstawę dla pracy wychowawców polskiego duchowieństwa.
Omawiany tom posoborowych dokumentów kościelnych zawiera teksty wszystkich ważnych wypowiedzi soborowych, papieskich i poszczególnych urzędów watykańskich. Całości dopełnia niezwykle pomocna i rzetelnie zredagowana Bibliografia. Wymienia ona podstawowe cytaty biblijne dotyczące diakonatu, wskazuje na dzieła Ojców Kościoła (sam zresztą autor jest z wykształcenia patrologiem po rzymskim Augustianum), podaje katalog wypowiedzi z Soborów i Synodów Kościoła powszechnego, zwłaszcza Soboru Watykańskiego II. Osobną cenną pomocą są wypowiedzi Pawła VI i Jana Pawła II, obejmujące lata 1967-2000. Podobny zakres czasowy mają wyliczone w Bibliografii dokumenty urzędów watykańskich oraz wskazanie na „diakońskie” kanony Kodeksu Prawa Kanonicznego, fragmenty Katechizmu Kościoła Katolickiego i Pontyfikału rzymskiego. Autor przedstawił także niezwykle bogatą literaturę przedmiotu, w której obecne są również publikacje polskie.
Książka ta winna znaleźć się wśród materiałów pomocniczych diecezjalnych instytucji formacji duchowieństwa. To nieoceniony przewodnik po tekstach wyrażających uświadomioną godność i potrzebę posługi diakonów. To także odpowiedź na dręczące wielu pytania w rodzaju: „A co ze święceniami kobiet czy ustanawianiem ich do posługi akolity?”. To wreszcie pomoc w powracaniu do źródeł chrześcijańskiego świadectwa w świecie. Gdy czyta się teksty Orygenesa, Teodora z Mopsuestii, Klemensa Aleksandryjskiego, do których odsyła ks. Selejdak w swej antologii, trudno oprzeć się przekonaniu, że istotne problemy obecności Kościoła w świecie są wciąż podobne, że nadal - zgodnie ze znanym adagium św. Wawrzyńca, diakona z III wieku - „największym bogactwem Kościoła są biedni i potrzebujący”, do których i dziś w pierwszym rzędzie odnosi się posługa diakonów stałych.
Ta książka jest także pomocna wszystkim, którzy nie znając prawdziwych racji duchowych powrotu do diakonatu stałego, pragną go zredukować do rodzaju akcji charytatywnej. Publikacja ks. Selejdaka, przywołując dokumenty Kościoła, ukazuje Chrystusowy, eklezjalny i duszpasterski sens odnowy tego stopnia święceń. Dzięki niej można dowiedzieć się m.in., dlaczego i pod jakimi warunkami dopuszcza się do diakonatu stałego żonatych kandydatów, a ci, którym go udzielono w stanie bezżennym, nie mogą zawrzeć małżeństwa, jakie są uprawnienia i podstawowe obowiązki diakonów, z czego mają się oni utrzymywać i jak mają współpracować z biskupem i proboszczami.
Wymienione wyżej książki można zamawiać pod adresem: Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, http://ksiegarnia.niedziela.pl. Książki można zamawiać również telefonicznie - tel. (0-34) 365-19-17 lub pocztą elektroniczną - e-mail: redakcja@niedziela.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Więcej ...

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17
Bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

Więcej ...

Stań przed Bogiem taki, jaki jesteś

2024-04-24 19:51
O. Wojciech Kowalski, jezuita

Marzena Cyfert

O. Wojciech Kowalski, jezuita

W uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, wrocławscy dominikanie obchodzą uroczystość odpustową kościoła i klasztoru.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...