Reklama

Polska

Obchody 100-lecia Chóru KUL

– Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II to jeden z najstarszych i najbardziej zasłużonych ambasadorów Uniwersytetu, ale także Lublina, województwa lubelskiego i polskiej kultury muzycznej – mówi historyk i muzykolog dr Andrzej Gładysz, wiceprezes zespołu. Obchody jubileuszu 100-lecia Chóru KUL zaplanowane zostały w sobotę, 20 listopada.

Najstarszy zachowany dokument potwierdzający istnienie chóru na KUL pochodzi ze stycznia 1922 roku, co oznacza, że zespół powstał najpóźniej w roku akademickim 1921/1922. Według dr. Gładysza najprawdopodobniej wydzielił się z powołanego w 1920 roku Koła Artystycznego.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego chór skupiał kilkadziesiąt osób, głównie studentów KUL. Szczyt popularności osiągnął w latach 50. XX wieku, gdy liczył blisko 200 chórzystów. – Większość prób odbywała się w sekcjach głosowych, gdyż sale nie mieściły tak licznej grupy. Z kolei w latach 60., ze względu na małe zainteresowanie pań, zespół przekształcono czasowo w chór męski – dodaje wiceprezes.

Chór KUL specjalizuje się w muzyce religijnej a capella, ale wykonuje również muzykę inspirowaną tradycjami ludowymi oraz wielkie formy oratoryjno-kantatowe. Zdobył dziesiątki nagród i wyróżnień na festiwalach artystycznych. Odbył kilkaset krajowych i światowych tournée koncertowych na całym świecie. Jak podkreśla dr Gładysz szczególnie zapadły w pamięć chórzystów wyjątkowe spotkania ze św. Janem Pawłem II, który dla wielu chórzystów był także ich profesorem oraz bł. Stefanem Wyszyńskim – Wielkim Kanclerzem KUL i przyjacielem uniwersytetu.

Reklama

W ciągu stu lat działalności chór miał szczęście do znakomitych dyrygentów, wśród których wymienić można Edwarda Jozajtisa, Mariana Ochalskiego, ks. Tadeusza Miazgę, ks. Zdzisława Bernata, a zwłaszcza wieloletniego dyrygenta zespołu, prof. Kazimierza Górskiego (1971-1998). W 1998 roku stanowisko dyrygenta i kierownika artystycznego chóru objął prof. Grzegorz Pecka, absolwent muzykologii KUL i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, wykładowca w Instytucie Nauk o Sztuce KUL.

Obecnie do zespołu należy ok. 50 osób, głownie studentów, absolwentów i pracowników KUL, ale także miłośników muzyki chóralnej z innych lubelskich uczelni. Warto również wspomnieć, że dawni chórzyści często kontynuują artystyczną pasję i z powodzeniem rozwijając swoje umiejętności goszczą na scenach muzycznych w kraju i zagranicą oraz kształcą kolejne pokolenia muzyków.

Obchody jubileuszu 100-lecia Chóru KUL zaplanowane zostały w sobotę, 20 listopada. Dr Andrzej Gładysz gorąco zaprasza do wspólnego świętowania dawnych chórzystów oraz przyjaciół zespołu i miłośników sztuki chóralnej: – Tak znakomity jubileusz w czasach pandemii to prawdziwe wyzwanie. Mury KUL z radością przyjmą tych chórzystów i fanów zespołu, którzy dotrą do Lublina, ale by pozwolić jak największemu gronu absolwentów na udział w wydarzeniu, przygotowano transmisję online.

2021-11-19 17:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Chór KUL ma 100 lat

Grzegorz Winnicki/KUL

O tym, że śpiewanie w chórze to dzielenie się talentem z innymi i dawnie im siebie, mówił kaznodzieja, a jednocześnie były członek Chóru KUL, ks. dr Dominik Koperski podczas odprawianej w kościele akademickim Mszy św. inaugurującej uroczystości jubileuszowe chóru uniwersyteckiego. „Śpiewanie to rzecz miłości” – podkreślił. Oznacza to, że kulowski chór już od wieku rozsiewa nie tylko piękno zapisane w muzyce, ale i miłość.

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

Papież do Akcji Katolickiej: słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn

2022-11-28 15:19

Akcja Katolicka

„Trudne czasy mogą zostać podjęte jako wyzwanie i przemienić się w czas nadziei” – napisał Franciszek do przedstawicieli Akcji Katolickiej. Zebrali się oni w Rzymie, gdzie wybrali nowe władze na poziomie centralnym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Kościół

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Sto czterdzieści jeden

Niedziela Częstochowska

Sto czterdzieści jeden

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Św. Jakub z Marchii

Święci i błogosławieni

Św. Jakub z Marchii

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...