Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z papieżem

O znaczeniu ciszy w życiu człowieka

Rola i znaczenie ciszy oraz jej miejsce w życiu współczesnego człowieka były przedmiotem rozważań Jana Pawła II przed modlitwą Anioł Pański 11 lipca w Les Combes.
Na wstępie bp Giuseppe Anfossi, pasterz diecezji Aosta, obejmującej gminę Introd i leżące w jej granicach Les Combes, podziękował Dostojnemu Gościowi za kolejny, dziesiąty już pobyt w tym miejscu. „Cieszymy się, że właśnie tutaj nabierasz sił do dalszej pracy w Watykanie” - powiedział bp Anfossi, dodając, że szczególny powód do zadowolenia mają osoby starsze i chore, dla których postawa Papieża jest wielkim świadectwem. Zapewnił, że modlą się one o zdrowie i siły dla niego.
Ojciec Święty podziękował władzom kościelnym i samorządowym za słowa powitania i przyjęcie, podkreślając swą duchową łączność z chorymi i potrzebującymi. Nawiązując następnie do miejsca spotkania, powiedział, że „w tej oazie spokoju, w obliczu cudownego widowiska przyrody, łatwo się doświadcza, jak bardzo pożyteczna jest cisza, dobro dzisiaj coraz rzadsze”. Zwrócił uwagę, że różnorodne możliwości kontaktów i wymiany informacji, jakie proponuje dzisiejsze społeczeństwo, stwarzają niekiedy ryzyko braku miejsca na skupienie, aż po uczynienie ludzi niezdolnymi do przemyśleń i modlitwy.
„W rzeczywistości tylko w milczeniu człowiek jest w stanie słuchać w głębi sumienia głosu Boga, który naprawdę go wyzwala” - mówił dalej Papież. Dodał, że właśnie wakacje mogą pomóc odkryć na nowo i rozwijać ten niezbędny duchowy wymiar istnienia ludzkiego. Zaznaczył, że doskonałym wzorem słuchania Boga, który przemawia do serca człowieka, jest Najświętsza Maryja Panna. „Do Niej się zwracamy, myśląc o sanktuariach maryjnych Doliny Aosty i o wizerunkach Maryi Panny, znajdujących się na drogach i szlakach” - powiedział Ojciec Święty. Przypomniał, że za kilka dni Kościół będzie obchodził święto Matki Bożej Królowej Karmelu i prosił Ją, aby pomogła nam dostrzec w pięknie stworzenia odbicie chwały Bożej i aby zachęcała do zdążania z całą energią ku duchowemu szczytowi świętości.
Po odmówieniu modlitwy i udzieleniu zgromadzonym błogosławieństwa apostolskiego Ojciec Święty pozdrowił m.in. miejscowych Salezjanów, do których należy ośrodek w Les Combes, będący obecną jego rezydencją. Pozdrowił również pielgrzymów po francusku i po polsku oraz życzył wszystkim dobrej niedzieli i udanych wakacji.
Do rodaków Ojciec Święty powiedział: „Pozdrawiam wreszcie obecnych tu Polaków. Ale moje szczególne pozdrowienie kieruję dzisiaj z tego miejsca szczególnej piękności - spod Monte Bianco (włoska nazwa szczytu Mont Blanc, czyli dosłownie Biała Góra) do gór mojej młodości - do Tatr, Beskidów, Bieszczadów i wszystkich ludzi, którzy tam zamieszkują. Szczęść Boże moim rodakom”.
Polacy odpowiedzieli na te słowa chóralnymi okrzykami: „Kochamy Ciebie”, a obecni tam harcerze zawołali trzykrotnie: „Czuj, czuj, czuwaj!”.

Reklama

Jan Paweł II przekaże do Moskwy ikonę Matki Bożej Kazańskiej

Ikonę Matki Bożej Kazańskiej - jedną z największych świętości Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) - przekaże 28 sierpnia br. Jan Paweł II Patriarchatowi Moskiewskiemu w geście dobrej woli. Poinformowała o tym 10 lipca francuska agencja prasowa AFP, powołując się na wypowiedź dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Joaquina Navarro-Vallsa.
Sprawa przekazania tej ikony Kościołowi rosyjskiemu ciągnie się od wielu lat. M.in. w sierpniu 2003 r., gdy Papież miał udać się do Mongolii, przewidywano, że zatrzyma się on na krótko właśnie w Kazaniu - stolicy Republiki Tatarskiej, wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej - i uroczyście wręczy wizerunek patriarsze moskiewskiemu Aleksemu II. Ale częściowo ze względu na stan zdrowia Jana Pawła II, a jeszcze bardziej z powodu niechętnego nastawienia kierownictwa RKP nie doszło ani do podróży papieskiej, ani tym bardziej do przekazania ikony.
Patriarcha i jego najbliższe otoczenie nie tylko nie przyjęli propozycji spotkania z Ojcem Świętym i przyjęcia narodowej relikwii, ale rozpętali kolejną falę oskarżeń pod adresem Kościoła katolickiego i Stolicy Apostolskiej, zarzucając im tradycyjnie prozelityzm i ekspansję na „kanonicznym obszarze prawosławnym”, jakim jest - według nich - Rosja.
Joaquin Navarro-Valls powiedział, że kilka tygodni temu Ojciec Święty oznajmił Patriarsze moskiewskiemu, że pragnie zwrócić mu ikonę, „tak bardzo czczoną przez naród rosyjski”. Rzecznik podkreślił, że dzień 28 sierpnia został wybrany dlatego, że - według kalendarza juliańskiego, obowiązującego w RKP - wypada wtedy święto Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, odpowiadające uroczystości Wniebowzięcia (15 sierpnia, według kalendarza gregoriańskiego).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Orędzie do papieskiej rady „Iustitia et pax”

Ubóstwo na świecie

Skrajne ubóstwo, dotykające wiele milionów ludzi, jest przyczyną wielkiego zaniepokojenia społeczności międzynarodowej, podzielanego również przez Kościół, który stara się pomagać najbiedniejszym. Przypomniał o tym Jan Paweł II w specjalnym orędziu do przewodniczącego Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” (Sprawiedliwość i Pokój) - kard. Raffaele Renato Martino. Okazją do wystosowania tego dokumentu było odbywające się w Watykanie seminarium międzynarodowe pod hasłem: Ubóstwo i globalizacja: finansowanie rozwoju, realizacja celów tysiąclecia.
„Kościół popiera postawiony przed laty cel zmniejszenia do 2015 r. o połowę liczby ludzi żyjących w biedzie” - zapewnił w swym przesłaniu Ojciec Święty. Podkreślił, że za pośrednictwem wielu organizacji katolickich Kościół sam uczestniczy w niesieniu pomocy najbiedniejszym. Jednocześnie Papież zaznaczył, że „chociaż wiele już zrobiono, by zmniejszyć ciężar długów, nękających biedne kraje, trzeba jeszcze wiele uczynić, jeśli państwa rozwijające się mają uniknąć paraliżujących skutków niedoinwestowania, a kraje bogate mają wypełnić obowiązek solidarności z mniej szczęśliwymi braćmi i siostrami w innych częściach świata”.
Jan Paweł II wyraził przekonanie, że jedynym rozwiązaniem jest zwiększenie pomocy zagranicznej, i zapewnił, iż Kościół zachęca także do innych inicjatyw podejmowanych przez różne agendy ONZ i rządy poszczególnych krajów. Zwrócił przy tym uwagę, że „wsparcie finansowe ze strony bogatych narodów nakłada na jego odbiorcę obowiązek okazania odpowiedzialności za użytek zrobiony z tej pomocy. (...) Jestem przekonany, że rządy krajów zarówno bogatych, jak i biednych poważnie potraktują swoje obowiązki wobec siebie i swych narodów” - podkreślił Papież.

Kondolencje po śmierci prezydenta Austrii

Papież Jan Paweł II wyraził ubolewanie w związku ze śmiercią prezydenta Austrii Thomasa Klestila. „Łączę się w głębokim bólu z narodem austriackim” - napisał Papież w telegramie kondolencyjnym i zapewnił, że poleca prezydenta Klestila miłosierdziu dobrego Boga, Pana życia i śmierci, „wypraszając dla niego hojną zapłatę za wkład na rzecz ludzi”.
Również sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano wyraził szczery żal z powodu nieoczekiwanej śmierci prezydenta Austrii. Podkreślił, że w służbie dyplomatycznej, a także jako głowa państwa, Thomas Klestil „zawsze działał dla dobra narodu austriackiego oraz na rzecz współpracy międzynarodowej”. „Opierając się na wartościach inspirowanych wiarą chrześcijańską, służył państwu i społeczeństwu” - napisał kard. Sodano, prosząc Boga „o zapłatę w niebie za jego wysiłki”.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Pielgrzymi z diecezji bielsko-żywieckiej dotarli do Łagiewnik

2024-05-04 16:28

Małgorzata Pabis

- Maryja przekonuje nas, że nie ma Chrystusa bez Krzyża, nie ma chrześcijaństwa i nie ma życia chrześcijańskiego bez Krzyża! – powiedział bp Piotr Greger.

Więcej ...

Chełm. Powołani do miłości

2024-05-05 12:22

Tadeusz Boniecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...