Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Francja

Lourdes przygotowuje się na przyjęcie Papieża i pielgrzymów

Ok. 350 tys. pielgrzymów będzie mogło przybyć bez przeszkód do Lourdes 15 sierpnia br., podczas pobytu w tym mieście Jana Pawła II. Dla pątników przygotowano ponad 40 tys. miejsc parkingowych, a także wahadłową komunikację kolejową z pobliskim Tarbes. Bezpieczeństwa i porządku pilnować będzie 2 tys. członków sił porządkowych, wspieranych przez kilka tys. strażaków i pracowników służb medycznych. Ponadto narodowe francuskie sanktuarium maryjne liczy na obecność 3-4 tys. ochotników. „Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby żaden z potencjalnych gości nie odszedł stąd z powodu trudności z dojazdem” - zapewnił prefekt Lourdes. Jego zdaniem, w sobotę 14 sierpnia br. przewiduje się przybycie 250 tys. pielgrzymów, a w niedzielę, we Mszy św. pod przewodnictwem Ojca Świętego weźmie udział 350 tys. osób. Podczas pierwszego pobytu Papieża w Lourdes w 1983 r. pierwszego dnia było tam 100 tys. pątników, a następnego - ok. 300 tys.
Od 13 sierpnia br. (od godz. 4.00 czasu miejscowego) do 15 sierpnia br. (do godz. 22.00) główne trasy miasta będą zamknięte dla indywidualnego ruchu samochodowego i parkowania (obowiązywać będzie również zakaz parkowania na trasach objazdów). Pielgrzymi i turyści będą musieli pozostawić swe pojazdy na specjalnie wydzielonych parkingach w Tarbes (30 tys. miejsc), Pau (10 tys.) i Lannemezan (3 tys.). Specjalne autobusy będą dowozić przybyłych do Tarbes, skąd pociągi zawiozą ich linią wahadłową do Lourdes. Według organizatorów, kursować będą 4 pociągi na godzinę. Ponadto 11 tys. mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turyści przebywający w tym czasie na tych trasach będą mogli wystąpić do prefektury o uzyskanie specjalnych plakietek, umożliwiających poruszanie się po tym terenie - ale bez prawa wjazdu do Lourdes. Natomiast 10 tys. mieszkańców Lourdes będzie mogło starać się w swym merostwie o wydanie im plakietek-przepustek na wchodzenie i wychodzenie z miasta.

Reklama

Wielka Brytania

Brak księży w Anglii i Irlandii

Katolicy Wielkiej Brytanii oraz Irlandii coraz bardziej odczuwają dotkliwy brak księży. Jak poinformował 9 lipca br. brytyjski dziennik Daily Telegraph, powołując się na kościelny ośrodek powołaniowy, w bieżącym roku w Wielkiej Brytanii wyświęconych zostanie prawdopodobnie tylko 18 nowych kapłanów.
Brytyjska gazeta zwraca uwagę, że jeszcze w ubiegłym roku zostało wyświęconych 44 księży, a w 2002 r. - nawet 63.
Obecnie połowa spośród 22 diecezji Wielkiej Brytanii nie ma ani jednego nowego kapłana.
Obecnie opiekę duszpasterską w parafiach nad 4 mln katolików sprawuje niespełna 4 tys. kapłanów, podczas gdy w 1980 r. było ich 7 tys. W związku z coraz mniejszą liczbą księży oraz coraz wyższą średnią ich wieku biskupi są zmuszeni do łączenia parafii bądź ich zamykania.
Również w niegdyś bardzo katolickiej Irlandii dramatycznie zmalała liczba nowych powołań - donosi Daily Telegraph. Gazeta zwraca uwagę, że w kraju pracuje ok. 7,5 tys. księży diecezjalnych, a ich przeciętny wiek to 63 lata. W diecezji Dublin, obejmującej stolicę kraju, będzie w tym roku wyświęcony tylko jeden nowy kapłan, a w roku przyszłym nikt już nie zostanie wyświęcony.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Francja

Zakaz klonowania zarodków ludzkich

Francja czekała ponad 5 lat na nowelizację ustawy bioetycznej z 1994 r. W ostatecznej wersji, zatwierdzonej przez senat 9 lipca br., ustawa zakazuje wszystkich form klonowania zarodków ludzkich. Klonowanie reprodukcyjne, czyli pozwalające w teorii uzyskać sklonowanego człowieka, nazwano „zbrodnią przeciwko ludzkości”. Za wykonanie takiego zabiegu grozi kara 30 lat więzienia i 7,5 mln euro grzywny. Klonowanie terapeutyczne, które mogłoby być używane do uzyskiwania zarodków stanowiących źródło komórek macierzystych danego pacjenta (w celu stosowania ich np. jako autoprzeszczepów), staje się teraz przestępstwem, lecz mniejszej rangi (7 lat więzienia i 100 tys. euro grzywny). Ustawa dopuszcza możliwość dokonywania wyboru zarodków uzyskanych przez zapłodnienie in vitro. Nowa francuska ustawa jest bardziej restrykcyjna niż np. ustawa brytyjska. Nie zatrzaskuje ona jednak drzwi przed badaniami biomedycznymi nad ludzkimi zarodkami.

Reklama

Słowacja

Słowacka prasa ogłosiła dane o liczbie tzw. zabiegów przerywania ciąży w tym państwie. Współzależność między liczbą dokonywanych aborcji a religijnością danego regionu potwierdzają wyniki z województw żilińskiego i bańskobystrzyckiego. To pierwsze w dużej mierze obejmuje bardzo religijny region - Kysuce. W województwie tym zanotowano 34 aborcje na 100 urodzonych dzieci. Tymczasem w obwodzie bańskobystrzyckim, gdzie jest najmniejsze procentowo zainteresowanie dzieci i młodzieży udziałem w szkolnej katechezie, wskaźnik aborcji sięga 54,6%, ustępując jedynie województwu stołecznemu. W województwie bratysławskim na 100 urodzonych dzieci w 2002 r. przypadało 57 aborcji. Obecnie Słowacja ma jedną z najbardziej liberalnych ustaw aborcyjnych w Europie. Kobieta może przerwać ciążę ze względów społecznych, czyli właściwie „na życzenie”, do 12. tygodnia ciąży. Jednak - jak zaznaczyła prasa - liczba aborcji w Słowacji stale spada.

Portugalia

Tego lata amatorzy morskich kąpieli w Portugalii nie będą mieli żadnego usprawiedliwienia nieobecności na niedzielnej Mszy św. Tamtejszy tygodnik Expresso poinformował, że biskup diecezji Aveiro - Antonio Baltasar Marcelino postanowił, iż w sierpniu br. na najbardziej uczęszczanych plażach tego kraju odprawiane będą Msze św. Według biskupa, inicjatywa ta ma umożliwić „spokojną refleksję nad życiem w chwili, gdy ludzie są bardziej odprężeni”. „Odpoczynek nie powinien być czasem pustym. Rozrywki mają sens tylko wtedy, gdy stają się czasem osobistego wzbogacenia” - oświadczył biskup diecezji.

Korea Południowa

Metropolita Seulu - abp Nicholas Cheong Jin-suk mianował ks. Matthewa Hwang in-kuka wikariuszem biskupim diecezji pheniańskiej w (rządzonej przez komunistów) Korei Północnej. Ta „historyczna” decyzja „dodaje nowych sił i odzwierciedla nadzieje Kościoła na Południu na możność nowej ewangelizacji oraz rozkwitu wiary na Północy - powiedział m.in. arcybiskup seulski, formalnie będący jednocześnie administratorem apostolskim Phenianu. Oświadczył on również, że przed podjęciem swej decyzji spotkał się z 10 księżmi, którzy wyrazili gotowość udania się do pracy duszpasterskiej na Północy, jeśli zaistnieje taka możliwość. Formalnie cały Kościół katolicki w KRLD tworzy jedną diecezję - pheniańską, wchodzącą w skład metropolii seulskiej.

Japonia

Urodzeni za granicą kapłani zmieniają oblicze japońskiego duchowieństwa - pod takim tytułem najnowszy, lipcowy numer Japońskich Wiadomości Katolickich (JCN) zamieścił artykuł o duchownych pochodzących z zagranicy, w dużej części z Wietnamu, którzy zaczynają współpracować z kilkoma miejscowymi diecezjami. Biskup Yokohamy - Rafael Masahiro Umemura wyjaśnił, że w Wietnamie kandydaci na kapłanów spotykają się z wieloma trudnościami w przyjęciu do seminarium, a często nawet po ukończeniu studiów teologicznych nie mogą być wyświęceni.

Tydzień na świecie

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze uznał, że mur wznoszony przez Izrael wokół terytoriów palestyńskich na Zachodnim Brzegu Jordanu jest nielegalny i powinien zostać rozebrany. Palestyńczycy podkreślają, że Trybunał wydał jedynie „opinię doradczą”, która nie ma charakteru wiążącego, ale na jej podstawie przedłożą wniosek w tej sprawie na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Tymczasem izraelski premier Ariel Szaron stanowczo odrzucił stanowisko Trybunału w Hadze.

Ministrowie UE zdecydowali, że Traktat Konstytucyjny Unii Europejskiej zostanie podpisany 29 października br. w Rzymie.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu nie zmienił obecnej wykładni w sprawie zabijania nienarodzonych. Według Trybunału, płód nie posiada statusu prawnego, więc aborcja nie jest pogwałceniem prawa. Sędziowie rozpatrywali skargę Francuzki wietnamskiego pochodzenia, której przerwano ciążę w 6. miesiącu wskutek błędu lekarskiego. „Trybunał jest przekonany, że obecnie nie jest ani pożądana, ani nawet możliwa abstrakcyjna odpowiedź na pytanie, czy dziecko nienarodzone jest «osobą» w rozumieniu art. 2. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka” - podano w uzasadnieniu.

Premier Wielkiej Brytanii Tony Blair wezwał parlament do zmiany ustawodawstwa umożliwiającego bezkarne zabijanie dzieci poczętych. Jego apel nastąpił bezpośrednio po opublikowaniu przez brytyjskie media zdjęć zrobionych na podstawie filmu wideo, pokazującego 12-tygodniowe dziecko, intensywnie poruszające się w łonie matki. Przewodniczący Episkopatu Anglii i Walii - kard. Cormac Murphy O’Connor stwierdził, że dobrze się stało, iż te zdjęcia wstrząsnęły ludźmi i skłoniły ich do ponownego przemyślenia moralnych konsekwencji zabijania dzieci poczętych.

Podczas konferencji Dostęp do praw społecznych sekretarz Komitetu Spójności Społecznej Rady Europy - John Murray powiedział, że 18% ludności Unii Europejskiej żyje w ubóstwie (m.in. w niszczejących obszarach miejskich Europy Zachodniej).

Brukselski dziennik Le Soir podał, że od wejścia w życie (w 2002 r.) ustawy dopuszczającej pod pewnymi warunkami eutanazję oficjalnie zgłoszono w Belgii 400 jej przypadków.

Rosyjski koncern naftowy Jukos znalazł się na skraju bankructwa po tym, jak 8 zachodnich banków wypowiedziało mu kredyt, a rząd w Moskwie zażądał zwrotu 7 mld dolarów zaległych podatków. Kłopoty Jukosu doprowadziły do kilkuprocentowego wzrostu cen ropy na świecie (od rosyjskich dostaw tego surowca uzależniony jest m.in. polski rynek).

Terroryści w Iraku zabili bułgarskiego zakładnika. Tymczasem władze Filipin ogłosiły, że aby ocalić życie filipińskiego zakładnika, gotowe są przyspieszyć powrót swoich żołnierzy z Iraku.

Iracka organizacja terrorystyczna Miecz Boga zagroziła prawnikom uczestniczącym w procesie Saddama Husajna śmiercią. W obawie o własne bezpieczeństwo zespół adwokatów odłożył plany wyjazdu do Iraku.

Ponad 5 mln osób zostało odciętych od świata i pozbawionych dachu nad głową w wyniku powodzi spowodowanych deszczami monsunowymi we wschodnich Indiach, Bangladeszu i Nepalu. Według władz Indii, to największa od 10 lat powódź w tym regionie.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież: nie dla wojny, tak dla dialogu

2024-05-05 13:05

VaticanNews

"Nie dla wojny, tak dla dialogu" - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę na modlitwie Regina Coeli w Watykanie. Wezwał do modlitwy za Ukrainę, Izrael i Palestynę.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Papież: nie dla wojny, tak dla dialogu

2024-05-05 13:05

VaticanNews

"Nie dla wojny, tak dla dialogu" - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę na modlitwie Regina Coeli w Watykanie. Wezwał do modlitwy za Ukrainę, Izrael i Palestynę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...