Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

39. Pielgrzymka Apostolstwa Chorych i Niepełnosprawnych

6 lipca, w dzień patronalny Apostolstwa Chorych, zgromadziło się przed Szczytem Jasnogórskim ponad 2 tys. członków i współpracowników Apostolstwa. Dziękowano za 75-lecie istnienia Stowarzyszenia. Mszę św. o godz. 11.00 odprawił dla nich metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak. Koncelebrowali m.in.: bp Gerard Bernacki z Katowic, ks. Stanisław Michałowski, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, i ks. prał. Czesław Podleski, były duszpasterz Apostolstwa Chorych.
W okazjonalnym liście do chorych substytut watykańskiego Sekretariatu Stanu - abp Leonardo Sandri napisał: „Jego Świątobliwość życzy (...), aby cierpienie niesione w duchowej łączności z Chrystusem przyniosło błogosławione owoce umocnienia wiary Kościoła i pokój dla świata. Niech owocuje też przeświadczeniem osób niosących krzyż choroby, że są szczególnie umiłowane przez Chrystusa”.
„Przyjmijmy Jezusa, który niesie krzyż. Zaakceptujmy to życie, jakie ono jest” - mówił w homilii abp Nowak, zachęcając, abyśmy spokojnie znosili cierpienia i byli apostołami cierpienia. Pielgrzymi uczestniczyli też w Drodze Krzyżowej i nabożeństwie lourdzkim, podczas którego przyjęli błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Pielgrzymka ułanów

10 lipca po południu dotarło przed Szczyt Jasnogórski 24 kawalerzystów w 5. Pielgrzymce Konnej z Zaręb Kościelnych. Jeźdźców w wojskowych mundurach kawalerii II Rzeczypospolitej powitał o. Bogdan Waliczek. Mszy św. przewodniczył biskup diecezji łomżyńskiej Stanisław Stefanek, z którym koncelebrowali: starszy wachmistrz - ks. Andrzej Dmochowski, organizator pielgrzymki - ks. wachmistrz Grzegorz Śniadach, szef przemarszu - ks. Marek Kondratowicz oraz jasnogórski kapelan kombatantów - o. Eustachy Rakoczy.
„Bardzo słusznie środowisko, które przyjęło inicjatywę 10. Pułku Ułanów Litewskich, cały swój dorobek społeczny - a jest on pokaźny - przynosi do Matki Najświętszej po to, by Ona swoim sercem wypełniła i uzupełniła każdy brak, każdy niedomówiony hymn czci Boga i każde skurczone przed służbą drugiemu człowiekowi serce” - mówił bp Stefanek.
„Ludzie mają świadomość, że w tych proporcach, mundurach wiozą tysiącletnią tradycję naszego państwa. Kawaleria wyrosła z armii zaciężnej, z husarii, spod Wiednia, spod Samosierry. Tu jest ukryty cały okres dziejów Polski zawarty w haśle: Bóg - Honor - Ojczyzna” - mówił ks. Dmochowski.
W pielgrzymce wzięły udział 44 osoby. Ułani przejechali ok. 400 km w ciągu 11 dni. W niedzielę 11 lipca w Sali Rycerskiej odbyło się zakończenie pielgrzymki, podczas którego odczytano list abp. Stanisława Dziwisza, zawierający błogosławieństwo papieskie.

Czytajmy „Jasną Górę”!

W trzecim numerze dwumiesięcznika Jasna Góra znajdziemy tekst Aktu Oddania Matce Bożej złożonego przed 25 laty na Jasnej Górze przez Jana Pawła II. W cyklu przedstawiającym miejsca, w których znajdują się kopie Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, poznajemy kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gdańsku, gdzie znajduje się jedna z najstarszych kopii Obrazu Jasnogórskiego, oraz kościół pw. św. Stanisława, biskupa i męczennika. W cyklu o. Stanisława Rudzińskiego pt. Spacerem po Jasnej Górze, prezentującym najciekawsze miejsca w Sanktuarium, znajdujemy opis i historię Sali Rycerskiej.
Nawet przez sekundę nie pożałowałem tego, że zostałem paulinem - ten znamienny tytuł nosi wywiad, który przeprowadził o. Tomasz Wilk z o. Jerzym Tomzińskim, który w tym roku obchodzi 60-lecie święceń kapłańskich. Warto przeczytać również artykuł ks. Marka Dziewieckiego pt. Maryja w kształtowaniu chrześcijańskiej dojrzałości oraz rozważania ks. Andrzeja Zwolińskiego poświęcone modlitwie wstawienniczej. Osobom, które w najbliższym czasie znajdą się w okolicach Myślenic, warto polecić lekturę tekstu Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach. Najważniejsza w życiu jest miłość... - tak zatytułowane są rozważania różańcowe ks. Wacława Buryły, zamieszczone w tym numerze Jasnej Góry.

Redakcja dwumiesięcznika Jasna Góra, ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa. tel. (0-34) 377-73-51, fax: (0-34) 377-73-17, adres internetowy: http://www.miesiecznik.jasnagora.pl, e-mail: miesiecznik@jasnagora.pl

W skrócie

6 lipca modlił się na Jasnej Górze kard. Fiorenzo Angelini z Włoch.

8 lipca profesję zakonną odnowiły siostry ze Zgromadzenia Sióstr Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza - 4 siostry w 25. rocznicę oraz 3 siostry - w 50. rocznicę ślubów. Mszy św. przewodniczył generał Zakonu Paulinów - o. Izydor Matuszewski. Na uroczystości obecna była przełożona generalna - s. Łucja Hanna Szymborska.

11 lipca we Mszy św. za Ojczyznę, której przewodniczył o. prof. Zachariasz Jabłoński, wzięli udział posłowie Parlamentu Europejskiego przed wyjazdem do Brukseli.

Zapowiedzi

1 sierpnia - otwarcie wystawy fotograficznej Adama Bujaka Pielgrzymki Polskie

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58
Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

Więcej ...

Papież: nie dla wojny, tak dla dialogu

2024-05-05 13:05

VaticanNews

"Nie dla wojny, tak dla dialogu" - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę na modlitwie Regina Coeli w Watykanie. Wezwał do modlitwy za Ukrainę, Izrael i Palestynę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Sport

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...