Reklama

Pielgrzymka rodziny Radia Maryja

„Wstańmy, już czas pójść w apostolat mediów”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

10 lipca br. Mszą św. na Szczycie Jasnogórskim, sprawowaną o godz. 18.00 przez bp. Stanisława Stefanka z Łomży, rozpoczęła się 12. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Mszę św. koncelebrował m.in. administrator diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej - bp Tadeusz Werno.
W wygłoszonej homilii bp Stefanek stwierdził, że Bóg, stwarzając człowieka, zaprosił go do czynu. „Przyszła pokusa, by nie słuchali Pana Boga: nie musisz tworzyć, możesz konsumować. Ta pokusa szatańska w sposób szczególny weszła dzisiaj na teren mediów: wszystko ci podamy gotowe, ty tylko zapłacisz, nie musisz podejmować żadnych inicjatyw, ale też nie masz żadnego wpływu na to, jaką podają ci truciznę, wyprodukowaną w laboratoriach niszczenia ludzkiego myślenia” - mówił bp Stefanek.
Dyrektor Radia Maryja i Telewizji „Trwam” - o. Tadeusz Rydzyk powiedział podczas Eucharystii: „Musimy się bardzo spieszyć, żeby wszyscy Polacy byli mądrzy Panem Bogiem, aby wszystkie media oraz politycy w Polsce służyli prawdzie. Musimy się spieszyć, aby żaden dziennikarz nie służył manipulacji, aby nie był niewolnikiem kłamstwa. Pierwszy raz przyszliśmy w licznej grupie tutaj, na Szczyt Jasnogórski, 12 lat temu, kiedy Radio Maryja było zagrożone. Na drugi rok podziękowaliśmy za to, że Matka Boża nas wysłuchała. Teraz przychodzimy, aby Jej słuchać, bo Ona mówi nam, co mamy czynić”.
Wieczorem pielgrzymi wzięli udział w modlitwie różańcowej w intencji pokoju oraz w Apelu Jasnogórskim, któremu przewodniczył prowincjał prowincji warszawskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (redemptorystów) - o. dr Zdzisław Klafka.
W niedzielę 11 lipca blisko 200 tys. słuchaczy i przyjaciół Radia Maryja z kraju i z zagranicy zgromadziło się przed Szczytem Jasnogórskim. Najpierw pielgrzymi wysłuchali wykładu bp. Stefanka, zatytułowanego Media i rodzina. „Media mają być miejscem spotkania” - przypomniał Przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. Jego zdaniem, rodzice powinni korzystać z pomocy specjalistów, by towarzyszyć młodym w świecie mediów. „To jest zadanie Radia Maryja i Telewizji «Trwam». Niech tam pojawiają się specjaliści, którzy pomogą rodzicom przygotować się do rozmowy z dzieckiem w sposób fachowy i odpowiedzialny” - stwierdził bp Stefanek.
Centralnej Mszy św. pielgrzymkowej o godz. 11.00 przewodniczył biskup diecezji świdnickiej Ignacy Dec. Wśród koncelebransów byli: bp Stanisław Stefanek, bp Stanisław Napierała, bp Antoni Dydycz, bp Tadeusz Werno, bp Albin Małysiak i ok. 150 kapłanów. W pielgrzymce uczestniczył również ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Niedzieli. Przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski, witając pielgrzymów, przypomniał słowa papieża Piusa XII: „Polska nie zginęła i nie zginie, bo wierzy, modli się i ma Jasną Górę” - i dodał: „A ja dziś powiem: Polska nie zginie, bo ma Radio Maryja i Telewizję «Trwam»”.
„Chcemy być w Europie, w której będzie się uznawało Boga za gwaranta ładu moralnego w życiu indywidualnym i społecznym - mówił w homilii bp Dec. - Historia XX wieku pokazała, jak straszliwy może być człowiek, który pogardził Bogiem i Jego prawem. Przekreślanie Boga prowadzi do przekreślania człowieka” - powiedział bp Dec. Jego zdaniem, tam, gdzie wyparto się Boga, relacje między ludźmi psują się i dochodzi do zamachu na godność i prawa drugiego człowieka. „Smucimy się, że zapomnieli o tym twórcy konstytucji europejskiej, którzy mimo wielokrotnych próśb Jana Pawła II postawili na swoim i przyjęli konstytucję bez odwołania się do Boga” - powiedział bp Dec. Za niepokojący uznał też fakt, że zasady liberalizmu moralnego, odrzucającego Boga i prawo Dekalogu, są dziś przenoszone na sferę gospodarki i ekonomii, a relacje między ludźmi przestają być realizowane w oparciu o zasady ewangelicznej miłości. „Zastępuje je kult pieniądza i chęć zysku za wszelką ceną - ubolewał. - Niepokojem napawa nas fakt wypaczonego rozumienia tolerancji i wolności”.
„Dzisiaj na Jasnej Górze, przed tronem Maryi, mówimy «nie» dla fałszu, «nie» dla kłamstwa - wołał bp Dec. - «Nie» dla liberalizmu moralnego, który odrzuca niezmienne wartości chrześcijańskie i propaguje aborcję, eutanazję oraz małżeństwa homoseksualne. Dzisiaj na Jasnej Górze mówimy «nie» dla tworzenia państwa ateistycznego, dla tych, którzy chcą zasiąść na Bożym tronie i decydować o tym, co dobre, a co złe”. Te słowa pielgrzymi potwierdzali oklaskami i wołaniem: „Nie, nie, nie”.
Bp Dec powiedział, że chcemy być w Europie, w której będzie słyszane i realizowane Boże wezwanie: „Będziesz miłował Pana Boga swego całym sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym umysłem”. Na zakończenie homilii zwrócił uwagę, że każdy musi odzyskać wrażliwość na potrzeby braci. „Jesteśmy trochę chorzy na brak wrażliwości. Jest to nasze niedomaganie” - stwierdził. Uznał, że potrzebujemy pewności, iż jest ktoś, na kogo możemy liczyć. „Przez dzisiejszy świat biegnie wołanie o prawdziwe człowieczeństwo, o ludzką wrażliwość” - tymi słowami zakończył homilię bp Dec.
„Idźmy z odwagą i godnie głosić Chrystusa, będącego jedyną prawdą naszego życia, która czyni człowieka wolnym i szczęśliwym - powiedział na zakończenie Mszy św. do pielgrzymów o. Zdzisław Klafka. - Największym brakiem apostoła jest lęk, bo budzi nieufność do potęgi Mistrza”.
Podczas pielgrzymki o. Tadeusz Rydzyk otrzymał specjalny medal Konfederacji Przyjaciół Jasnej Góry za szczególne zasługi w rozwoju posłannictwa Sanktuarium Jasnogórskiego. Rozgłośnia natomiast wręczyła Złote Odznaki Radia Maryja z Diamentem. Otrzymali je: ojcowie paulini, Związek Polaków na Wileńszczyźnie, siostry nazaretanki, siostry ze zgromadzeń kontemplacyjnych za modlitwę w intencji Radia Maryja (medal przekazano na ręce sióstr klarysek z Bydgoszczy) oraz siostry loretanki i ich wydawnictwo.
Pielgrzymi wystosowali telegram do Ojca Świętego Jana Pawła II, który odczytał dr Antoni Zięba z Krakowa.
Specjalnie na pielgrzymkę przybył Chór Polaków „Czerwone Maki” z Mińska na Białorusi. Byli także przedstawiciele Związku Polaków na Wileńszczyźnie oraz słuchacze Radia Maryja z Kaliningradu, z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Austrii, Szwecji, Norwegii, Republiki Czeskiej, Francji, Kanady, a nawet z Australii i Republiki Południowej Afryki.
W pielgrzymce uczestniczył modląc się, grając i śpiewając, kapela góralska z Krzeptówek, która przybyła z ks. Mirosławem Drozdkiem SAC, grały również zespoły „TRIM” i „Mirage”. Za oprawę muzyczną Eucharystii odpowiedzialna była orkiestra „Victoria” z Warszawy Rembertowa. W pielgrzymce, jak co roku, wzięła udział Magda Buczek - założycielka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...