Reklama

Ślady

Pierwsze spotkanie z książką „Mój Kościół”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

12 lipca w auli Redakcji Niedzieli odbyła się prezentacja książki pt. Mój Kościół. Książka jest zbiorem komentarzy i refleksji wypowiadanych przez ks. inf. Ireneusza Skubisia w ramach systematycznych audycji na antenie Radia Fiat i Radia Jasna Góra oraz publikowanych na łamach Niedzieli. W słowie wstępnym do tej publikacji abp Stanisław Nowak napisał: „Autor niniejszej pozycji książkowej - ks. inf. dr Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego Niedziela, a nawet odnowiciel tego tygodnika po czasach milczenia nakazanego mu w okresie reżimu komunistycznego, z dużą fachowością i niezwykłą gorliwością apostolską od wielu lat uprawia tę działkę na polu teologii, która dotyczy Kościoła w świecie współczesnym. Patrzy na Kościół oczami wiary, ogląda go sercem. Dlatego może on zatytułować swoje wypowiedzi w tej książce: «Mój Kościół». Kościół, o którym pisze, to jest jego Kościół. Dla niego żyje, odczuwa jego misję w świecie, utożsamia się z nim. Nie przeszkadza mu to patrzeć na świat i na wszystko, co się w nim dzieje, z pewnym dystansem i odważną oceną”.
Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji przygotowanych w Studiu Telewizyjnym Niedzieli materiałów filmowych, zainspirowanych podejmowaną w książce tematyką.
Refleksją o książce i jej Autorze podzielili się z uczestnikami spotkania ks. prał. Józef Słomian oraz red. Elżbieta Grochal z Katolickiego Radia Fiat. Wypowiedź ks. prał. Słomiana poświęcona była drodze kapłańskiej służby ks. Skubisia i jego pracy w Duszpasterstwie Akademickim. Ks. Słomian powiedział m.in: „Ksiądz Infułat był i jest człowiekiem odważnym, głoszącym prawdę we wszystkich okolicznościach. Był dzielnym i wspaniałym duszpasterzem akademickim, nie bał się mrocznej cenzury ateistycznego komunizmu. Duszpasterstwo Akademickie było oazą dla młodzieży broniącej się przed ideologią ateistyczną”. Wypowiedź ta stanowiła również świadectwo na temat odbioru tygodnika Niedziela przez Czytelników w pierwszych latach jego istnienia. „Uradowałem się bardzo, kiedy ujrzałem pierwszy numer tygodnika; wyczuwało się także wielką radość opinii publicznej, że wreszcie, po dwóch przerwach, mamy nasze długo oczekiwane pismo - wspominał Ksiądz Prałat. - Kiedy przywieziono do nas pierwszy numer tygodnika, na budowie kościoła św. Wojciecha w Częstochowie pracowało ponad 50 osób. Zarządziłem półgodzinną przerwę i powiedziałem: Siadajcie i czytajcie Niedzielę, jest warta przeczytania. Padały też wtedy swoiste rekordy czytelnictwa. Na pierwszych trzech Mszach św. wykupiono błyskawicznie 1100 egzemplarzy”. Ksiądz Prałat podkreślił, że dzięki Redaktorowi Naczelnemu Tygodnik Katolicki Niedziela rozwijał się systematycznie, a dzisiaj jest pismem o znaczeniu nie tylko ogólnopolskim, ale i światowym, a seria wydawnictw książkowych Niedzieli liczy już ponad 160 tytułów.
Dzięki książce Mój Kościół czytelnicy mogą powrócić pamięcią do komentarzy wygłaszanych przez ks. inf. Ireneusza Skubisia na antenie Radia Fiat i Radia Jasna Góra. O współpracy w tej dziedzinie mówiła red. Elżbieta Grochal. „W emitowanych na antenie refleksjach Ksiądz Infułat podejmuje różnorodne problemy. Ich ocena z punktu widzenia nauki Kościoła czasem nie jest dla nas, ludzi świeckich, prosta i łatwa - wymaga wskazówki, podpowiedzi, jakiegoś argumentu, którego trzeba nam dostarczyć. Tym bardziej że machina propagandy jest kolorowa, bogata, atrakcyjna, wojuje na obrazy, dźwięki i słowa. Wiele pojęć i spraw, których znaczenie w mediach publicznych ulega zacieraniu i zakłamywaniu, zostało dzięki tym komentarzom wyjaśnione. Jednak słowo wypowiedziane w radiu jest ulotne - wyznała red. Grochal - dlatego bardzo się cieszę, że te komentarze, refleksje i zamyślenia ukazały się formie książkowej”.
W podobnym duchu o znaczeniu tej książki dla czytelników wypowiedział się ks. Stanisław Jasionek b. dyrektor Radia Fiat, który zawarte w książce Mój Kościół komentarze nazwał katechezą dorosłych.
Ks. inf. Ireneusz Skubiś w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim, którzy na różnych etapach przyczynili się do powstania tej książki: Elżbiecie Grochal, Anicie Szamockiej, Zofii Chwalbie, Krystynie Korn. Przypomniał również, że pierwszy impuls do wygłaszania komentarzy radiowych na antenie Radia Fiat wypłynął od. ks. Stanisława Jasionka. Podziękował także za życzliwe słowa i świadectwo ks. prał. Józefowi Słomianowi. Zebranie w jedną całość wypowiedzi publikowanych w odstępach czasowych pozwala je ocenić w sposób pełniejszy i głębszy. Taka sytuacja ma miejsce, kiedy się ocenia cały rocznik tygodnika Niedziela.
Na zakończenie spotkania Karolina Jadczyk przedstawiła najnowsze wydawnictwa książkowej serii Biblioteka „Niedzieli”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Apostoł ubogich i cierpiących

Św. Stanisław Kazimierczyk

pl.wikipedia.org

Św. Stanisław Kazimierczyk

Więcej ...

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Życie bez łaski to życie bez radości

2024-05-05 19:16
Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

Marzena Cyfert

Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

W kościele św. Karola Boromeusza przeżywano odpust ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin. Tym samym rozpoczęło się przygotowanie do jubileuszu 30. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...