Reklama

Z Monachium w polskiej parafii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czerwcu każdego roku stolica Bawarii - Monachium obchodzi bardzo uroczyście święto patrona miasta - św. Benona, zwane potocznie Benonfestem. Zmarły 16 czerwca 1106 r. biskup Miśni Benon pochodził z Saksonii. W drugiej połowie XIII wieku jego ciało złożono w marmurowym grobowcu w katedrze miśnieńskiej i zaczęto uroczyście świętować rocznicę jego śmierci. Do grobu bp. Benona odbywały się liczne pielgrzymki, spisywano otrzymane za jego pośrednictwem łaski, a w XV wieku rozpoczęto starania o jego kanonizację, która nastąpiła w 1523 r. Gdy w XVI wieku do władzy w Miśni doszli luteranie, katolicy zabezpieczyli cenne relikwie przed zbezczeszczeniem, a następnie - chcąc je uchronić - potajemnie przewieźli do katolickiej Bawarii i złożyli w monachijskiej katedrze Najświętszej Maryi Panny (Frauenkirche). Tu spoczywają do dzisiaj w srebrnym relikwiarzu sporządzonym w kształcie popiersia Świętego. Relikwiarz ten ufundował w 1626 r. polski król Zygmunt III Waza. Podczas wojny trzydziestoletniej święte relikwie dla bezpieczeństwa przechowywano w Salzburgu. Gdy po blisko pół wieku - w 1680 r. sprowadzano je z Salzburga do Monachium, ustała dziesiątkująca miasto zaraza. Zdarzenie to przypisuje się wstawiennictwu św. Benona.
Kult św. Benona znany jest nie tylko w Bawarii i Saksonii, ale także w Polsce. Do jego rozwoju przyczynił się wspomniany już król Zygmunt III Waza, który sprowadził do Polski cząstki relikwii Świętego. Znajdują się one m.in. w kolegiacie warszawskiej i w katedrze poznańskiej. Biskup poznański Jan Wężyk przypisywał wstawiennictwu św. Benona uratowanie Poznania od zarazy, która panowała w mieście w XVII wieku. Warto też wspomnieć, że przy kościele św. Benona w Warszawie osiedlił się w 1787 r. przybyły z Wiednia redemptorysta, późniejszy święty - Klemens Maria Dworzak-Hofbauer, dając początek w Polsce Zgromadzeniu Ojców Redemptorystów.

* * *

Na obchody Benonfestu składa się wiele imprez, z których najpopularniejsza jest wystawa prezentująca działalność organizacji katolickich z archidiecezji Monachium-Freising. Organizowana jest ona przez niemiecką Radę Katolików Świeckich Regionu Monachium i odbywa się w centrum Monachium, na placu przed kościołem św. Michała Archanioła, w samym środku głównego ciągu handlowego miasta. W tym roku wystawa ta odbyła się w sobotę 19 czerwca. W godzinach od 11.00 do 16.00 swoją działalność prezentowało 48 stowarzyszeń katolickich oraz parafii, wśród nich prowadzona przez księży ze Zgromadzenia Redemptorystów parafia - Polska Misja Katolicka Monachium I.
Polskie stanowisko na Kaufingerstrasse, udekorowane biało-czerwonymi flagami oraz obrazami Matki Bożej Częstochowskiej i Chrystusa Miłosiernego, cieszyło się dużym zainteresowaniem przechodniów. Przedstawiciele Rady Parafialnej udzielali informacji o polskich katolikach w Monachium, o działalności duszpasterskiej, kulturalnej i oświatowej prowadzonej w Polskiej Misji Katolickiej Monachium I oraz o naszym rodzinnym kraju. Rozdawano różne materiały duszpasterskie oraz obrazki świętych. Członkowie Rady byli wspomagani przez dzieci i dorosłych ubranych w stroje krakowskie. Nasze stanowisko odwiedził biskup pomocniczy Monachium-Freising - Engelbert Siebler.
Następnego dnia - 20 czerwca w katedrze monachijskiej przy relikwiarzu z relikwiami św. Benona odprawiona została uroczysta Msza św. koncelebrowana, a kilka dni później - 24 czerwca działający w radach parafialnych i radach misji obcojęzycznych katolicy świeccy byli podjęci okolicznościowym obiadem w ratuszu miejskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież: nie dla wojny, tak dla dialogu

2024-05-05 13:05

VaticanNews

"Nie dla wojny, tak dla dialogu" - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę na modlitwie Regina Coeli w Watykanie. Wezwał do modlitwy za Ukrainę, Izrael i Palestynę.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58
Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...