Reklama

Z Lublina

Zjazd byłych stypendystów Fundacji Jana Pawła II

50 absolwentów KUL pochodzących z krajów dawnego bloku wschodniego w dniach od 29 czerwca do 4 lipca 2004 r. uczestniczyło w pierwszym zjeździe byłych stypendystów Fundacji Jana Pawła II. Stypendyści wspominali studia w Lublinie i dzielili się swoimi historiami po powrocie w rodzinne strony, spotkali się także z władzami KUL-u i nuncjuszem apostolskim w Polsce - abp. Józefem Kowalczykiem. Były również sesje naukowe z udziałem m.in. abp. Józefa Życińskiego, ks. prof. Tadeusza Stycznia i Krzysztofa Skowrońskiego, wspólna modlitwa i czas na świętowanie - koncert Lubelskiej Federacji Bardów oraz ognisko.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzieło

Fundacja Jana Pawła II ustanowiona została przez Papieża w 1981 r. Jako instytucja religijna, charytatywna i niedochodowa zajmuje się zachowaniem i rozwojem dziedzictwa polskiej kultury chrześcijańskiej, pogłębianiem więzów między Stolicą Apostolską a Polską i Polonią oraz dokumentacją i rozpowszechnianiem nauczania Jana Pawła II. Jednym z głównych celów Fundacji jest udzielanie stypendiów naukowych osobom z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, podejmującym studia na KUL-u. Siedziba i sekretariat Fundacji znajdują się w Rzymie. W Lublinie przy ul. Bocznej Lubomelskiej 2 mieści się Dom Fundacji Jana Pawła II - akademik i placówka duszpastersko-formacyjna dla stypendystów. Obecnie mieszkają tu 92 osoby. Czasowo w domu zatrzymują się także stypendyści studiów zaocznych.

Zadania

Reklama

Pokrywając w całości koszt pobytu stypendystów na studiach w Polsce i otaczając ich opieką duszpasterską, Fundacja przygotowuje gruntownie wykształconą i religijnie dojrzałą inteligencję, która włącza się w odbudowę społeczeństw zniszczonych przez komunizm. „Chcę pracować dla Kościoła i swojego kraju. Studiowałam w Lublinie po to, aby propagować wiarę katolicką i kulturę chrześcijańską tam, gdzie były one przez lata prześladowane i programowo niszczone” - mówi Wiktoria Górecka z Białorusi. Zdaniem ks. Ryszarda Krupy, dyrektora Domu Fundacji Jana Pawła II w Lublinie, studia na KUL - oprócz wykształcenia dają stypendystom możliwość spojrzenia na kraje swojego pochodzenia, na tamtejszą sytuację społeczno-polityczną z innej perspektywy. „Kontakty z byłymi stypendystami pozwalają stwierdzić, że dzięki pomocy Fundacji zaczerpnęli oni wartości, które zrodziły w nich niepokój. Jest to twórczy niepokój - inspiruje naszych absolwentów do pracy i zachęca, żeby nie zgadzać się na ideologiczne nieprawidłowości w krajach byłego bloku wschodniego” - mówi ks. Krupa. „Naszą rolą jest budowanie demokracji i społeczeństwa obywatelskiego przez przełamywanie narodowych stereotypów i włączanie się w rzetelną polityczną debatę” - potwierdza słowa ks. Krupy Olaf Bodenko z Ukrainy. „Wciąż zastanawiam się nad obywatelską świadomością na Ukrainie i dochodzę do wniosku, że potrzeba bardzo dużo pracy, abyśmy świadomie osadzili się w naszej kulturze z całym systemem jej wartości” - mówi o społeczeństwie ukraińskim Antonina Kozyrska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Losy

Pierwsze stypendia przyznano w 1990 r. Do dzisiaj skorzystały z nich 404 osoby.
292 ukończyły studia uzyskaniem tytułu naukowego. W gronie tym jest 3 profesorów. Najwięcej osób pochodziło z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Litwy i Słowacji. Z pomocy Fundacji korzystali też obywatele Kazachstanu, Czech, Węgier, Łotwy, Estonii, Mołdawii, Bułgarii, Gruzji i Chin. Byli stypendyści studiowali na 17 kierunkach. Najpopularniejsze to: teologia, psychologia, polonistyka, prawo kanoniczne, historia i ekonomia. Dzisiaj Fundacja przyznaje stypendia 157 osobom z 10 krajów. Studenci związani z Fundacją w ponad 90% pochodzą z rodzin z polskimi korzeniami i są wyznania katolickiego, ale wśród nich są także członkowie innych chrześcijańskich Kościołów czy wspólnot. W przyszłym roku minie 10 lat, odkąd pierwsi absolwenci wrócili do swoich krajów. Fundacja utrzymuje z nimi kontakt. W wydawanym kilka razy do roku biuletynie pojawiają się informacje o ich losach. Wielu z nich znalazło zatrudnienie w instytucjach kościelnych i świeckich. Pracują w kuriach diecezjalnych i sądach biskupich (Grodno, Pińsk, Ostrawa, Nitra, Koszyce), wykładają w seminariach duchownych (Grodno, Pińsk, Wilno, Nitra, Spiska Kapituła, Lwów, Gródek Podolski, Tbilisi), instytutach katechetycznych (Gródek Podolski, Baranowicze, Wilno, Grodno) i szkołach wyższych (Trnava, Ružomberok, Lwów, Tarnopol, Iwanofrankowsk, Kijów, Tbilisi), prowadzą ośrodki wychowawcze, poradnie psychologiczne i życia rodzinnego, są dziennikarzami mediów katolickich, nauczycielami, pracownikami polskich konsulatów i firm prywatnych (wydawnictwa, przedsiębiorstwa).

Satysfakcja

Nie każdy z byłych stypendystów zajmuje ważne stanowisko, ale wszyscy są przekonani, że ich praca jest potrzebna do budowania swoich społeczności zgodnie z Ewangelią. „Staramy się przekazywać naszym stypendystom, że skuteczność ich pracy to w dużej mierze owoc cierpliwego, ciągłego formowania swojego wnętrza. Uczymy ich przeciwstawiać się łatwiźnie i odważnie budować to, co dobre, w trudzie i zaangażowaniu” - mówi ks. Krupa. Ojciec Święty w ubiegłym roku, podczas spotkania z pracownikami i dobroczyńcami Fundacji z okazji 25-lecia Pontyfikatu, powiedział o działalności stypendialnej: „Najbardziej cenne jest to dzieło, które na stałe zostawia ślad w sercach i umysłach młodych ludzi. Dzięki Fundacji setki studentów z dawnych krajów komunistycznych mogły skorzystać ze stypendiów i ukończyć studia w Polsce. Powracają oni do swych rodzinnych krajów, aby tam służyć swoją wiedzą i świadectwem wiary tym, którzy przez lata byli pozbawieni dostępu do nauki i szeroko rozumianej kultury inspirowanej duchem Ewangelii. Kilkakrotnie dane mi było spotkać tych młodych ludzi i nigdy nie opuszczało mnie przekonanie, że stanowią oni skarb, z którego możemy być dumni”.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wspomnienie św. Jana z Dukli

Niedziela Ogólnopolska 27/2002

Arkadiusz Bednarczyk

Więcej ...

Zmarł bp Władysław Bobowski

2025-07-08 11:32
Bp Władysław Bobowski

Diecezja Tarnowska

Bp Władysław Bobowski

We wtorek 8 lipca 2025 roku, w wieku 93 lat, odszedł do Domu Ojca bp Władysław Bobowski, biskup pomocniczy senior diecezji tarnowskiej.

Więcej ...

IMGW: mogą pojawić się podtopienia. Sytuacja nie jest w 100% bezpieczna

2025-07-08 15:17

Adobe.Stock

Kulminacyjny moment opadów przypadnie w nocy z wtorku na środę; prognozy są korzystniejsze niż te z września 2024 roku - poinformowały we wtorek na konferencji IMGW i Wody Polskie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela Świdnicka

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Wiara

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie