Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odpust Matki Bożej Szkaplerznej

Tradycyjnie już na to święto przybywają na Jasną Górę pielgrzymki piesze. 14 lipca przybyła 135. Piesza Pielgrzymka z Piotrkowa Trybunalskiego. Wędrowało w niej 840 pielgrzymów, 5 księży, 4 kleryków oraz wiceprezydent miasta Krzysztof Chojniak. Pątnicy w ciągu 4 dni przeszli 112 km. Przewodnikiem pielgrzymki był ks. Sławomir Klich. Mszę św. odprawił w Kaplicy Matki Bożej bp Ireneusz Pękalski z Łodzi.
24. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Przemyskiej, która dotarła 15 lipca, liczyła 1900 pielgrzymów, 33 księży, 47 kleryków i 15 sióstr zakonnych. W ciągu 12 dni pokonano 380 km. Przewodnikiem pielgrzymki był ks. Kazimierz Bełch. Przez całą drogę szedł z pątnikami bp Adam Szal z Przemyśla, który przewodniczył Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej.
W 70. Pieszej Pielgrzymce Poznańskiej, która także przybyła 15 lipca, wędrowało 3240 pątników, 37 kapłanów, 67 kleryków, 27 sióstr zakonnych i 1 brat zakonny. Podczas 11 dni pątnicy przeszli 324 km. Kapelanem pielgrzymki był ks. Konrad Jędrzejczak. Mszy św. na Szczycie przewodniczył bp Grzegorz Balcerek z Poznania.
16 lipca, w święto Matki Bożej Szkaplerznej, zwanej także Matką Bożą z Góry Karmel, odpustowej Sumie na Szczycie przewodniczył ks. K. Jędrzejczak. „Wszyscy jesteśmy zrodzeni z ducha Karmelu. Cały Kościół jest karmelitański, gdyż dąży na górę, gdzie Maryja jest ogrodem pełnym owoców łaski. Jest u Źródła i poi wodą żywą. Tutaj, na Jasnej Górze, jest polska «góra Karmel»” - mówił w homilii o. Marek Kowalski. Po południu Nieszporom maryjnym w Bazylice przewodniczył podprzeor Jasnej Góry - o. Sebastian Matecki. W Kaplicy Matki Bożej ojcowie paulini odśpiewali Litanię Loretańską w języku łacińskim, tzw. klęczki.
Na odpust jasnogórski przybyły także mniejsze pielgrzymki piesze z: Kamieńska - 140 osób, Rozprzy - 170, Trzebuni - 150 i Gorzkowic - 180.

Pielgrzymka Apostolatu Maryjnego

W dniach 16-17 lipca blisko 3 tys. członków Apostolatu Maryjnego zgromadziła 24. pielgrzymka, w tym 8. na Jasną Górę, przebiegająca pod hasłem: Kto nie miłuje, nie zna Boga. W sobotę pielgrzymów przybyłych na plac powitał krajowy dyrektor AM - ks. Jerzy Owsiak CM. Konferencję wygłosił ks. Kazimierz Małżeński CM. Wysłuchano także świadectw o nadzwyczajnych łaskach doznawanych za pośrednictwem Cudownego Medalika. O godz. 13.00 Mszy św. na Szczycie przewodniczył i homilię wygłosił ks. Mieczysław Kozłowski CM, kustosz sanktuarium Matki Bożej Cudownego Medalika w Zakopanem Olczy. Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wygłosił podprzeor - o. Nikodem Kilnar. Podczas Mszy św. odnowiono także przyjęcie do Apostolatu Maryjnego oraz przyjęto nowych członków.

Jasnogórski jubileusz Wojciecha Kilara

Tradycyjnie - 17 lipca, w dzień urodzin, przybył na Jasną Górę wybitny kompozytor Wojciech Kilar. „To, że mogę obchodzić 72. urodziny na Jasnej Górze, to jest dla mnie dar Boży, dar Matki Przenajświętszej, którego się nie spodziewałem i który uważam za niezasłużony - powiedział Wojciech Kilar. - To jest powrót do domu. Jasna Góra to jest miejsce, do którego wiodło mnie całe moje życie przez okresy burz i pogody”. Kompozytor przyznał, że jego duchowe związki z Jasną Górą zacieśniły się w czasie szczególnym, bo w początkowym okresie stanu wojennego. „Kiedy ćwierć wieku temu znalazłem się na Jasnej Górze, w trudnym okresie i dla mojego życia, i dla naszego kraju - wtedy w pełni zrozumiałem, że tutaj jest mój dom, że Matka Boża Częstochowska jest moją Matką”.
W Kaplicy Matki Bożej Mszę św. w intencji Jubilata i jego małżonki Barbary celebrowali o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry, który wygłosił słowo Boże, oraz o. Robert Mirosław Łukaszuk, autor książkowego wywiadu z Kompozytorem pt. Na Jasnej Górze odnalazłem wolną Polskę... i siebie.

W skrócie

12 lipca dotarła 21. Pielgrzymka Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej licząca 480 osób. Przewodniczył jej ks. Tadeusz Dobrucki, diecezjalny duszpasterz rolników. Podczas 11 dni pątnicy pokonali 350 km. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył biskup diecezji Adam Dyczkowski.

14 lipca Mszy św. przewodniczył generał Księży Filipinów - o. Edorado Aldo Cerrato, z którym koncelebrowało ponad 40 kapłanów. Był obecny również wizytator apostolski - ks. Antonio Chiales Rios oraz 60 świeckich uczestników 3. Międzynarodowego Spotkania Duszpasterstw Oratoryjnych, odbywającego się na Świętej Górze w Gostyniu.

18 lipca Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej dla uczestników 8. Międzynarodowego Kongresu Instytutów Świeckich Życia Konsekrowanego, odbywającego się w WSD w Częstochowie, przewodniczył metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak. We Mszy św. udział wzięli przedstawiciele 135 instytutów z 31 krajów.

18 lipca modlił się na Jasnej Górze prezes Najwyższej Izby Kontroli Mirosław Sekuła, któremu towarzyszyli rodzina i przyjaciele, posłowie na Sejm RP, członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich oraz Bractwa Myśli Bratniej Związku Górnośląskiego. Okazją była 3. rocznica objęcia urzędu przez M. Sekułę. Podczas Mszy św. prezes NIK odnowił Akt Zawierzenia.

18 lipca po raz drugi modliła się Grupa Kapitałowa Rafinerii „Trzebinia” SA oraz zarząd i pracownicy.

Zapowiedzi

4 sierpnia - Pielgrzymka Harcerzy Polskich

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kim był św. Florian?

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej