Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gwatemala

Zamordowano katolickiego kapłana

W Strefie 6., na przedmieściach miasta Gwatemali, zginął na ulicy ks. Eusebio Manuel Sazo Urbina, proboszcz miejscowej parafii Boskiego Zbawiciela Świata. Był on bardzo zaangażowany w projekty pomocy społecznej dla mieszkającej w pobliżu ludności, a od początku czerwca br. zastępował w kierowaniu parafią poprzedniego proboszcza - ks. Luisa Pereza Bámaca, którego władze kościelne przeniosły, gdyż grożono mu śmiercią. Według włoskiej misyjnej agencji MISNA, która podała tę wiadomość 31 lipca br., kapłana wezwano przez telefon, aby jak najszybciej udał się z sakramentami do chorego. Gdy ksiądz wyszedł na ulicę, napadł na niego nieznany mężczyzna, wyrwał mu z ręki telefon komórkowy i wystrzelił do niego serię z karabinu. Kapłan, trafiony w szyję i w brzuch, upadł na chodnik, podczas gdy napastnik szybko odjechał samochodem, który oczekiwał na niego na ulicy. Mimo że księdzu natychmiast udzielono pomocy w szpitalu, zmarł w wyniku odniesionych ran. Policja wszczęła śledztwo w sprawie ustalenia motywów zbrodni, która tylko pozornie wyglądała na rabunek.

Irak

Atak na kościoły chrześcijańskie

Reklama

W następstwie zamachów 1 sierpnia br. na kościoły chrześcijańskie w Bagdadzie i Mosulu, dokonanych przez terrorystów związanych z Al-Kaidą, zginęło 10 osób, a ok. 50 zostało rannych. Eksplozje miały miejsce w trakcie trwania Mszy św. w kościołach - syryjskim, katolickim i ormiańskim. Oprócz 4 bomb w Bagdadzie, 2 kolejne ładunki eksplodowały w przeciągu kilkudziesięciu minut w Mosulu.
Jest to pierwsze uderzenie terrorystów w społeczność chrześcijańską w Iraku. Zamachy wywołały falę oburzenia i odrazy na całym świecie. Na wieść o nich Ojciec Święty Jan Paweł II wystosował na ręce przewodniczącego Zgromadzenia Biskupów Katolickich Iraku, chaldejskiego patriarchy Babilonii - Emanuela III Delly’ego depeszę, w której podkreślił m.in., że jest głęboko wstrząśnięty tym faktem i wyraża solidarność z pasterzami i wiernymi, zapewniając ich o swej modlitwie oraz stałych staraniach, aby jak najszybciej powrócił do tego kraju klimat pokoju i pojednania.
W rozmowie z katolicką agencją Asia News Emmanuel III Delly potępił zamachy, określając je jako atak na cały naród iracki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Indie

Krzyż Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 stanął na K2

Włoski prał. Liberio Andreatta, administrator delegat Rzymskiego Dzieła Pielgrzymkowego, ustawił 26 lipca br. na wysokości 5200 m na górze K2 (na terenie Kaszmiru w Indiach) Krzyż Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Prał. Andreatta jest członkiem włoskiej wyprawy alpinistycznej na ten drugi co do wysokości, a najtrudniejszy do zdobycia szczyt naszej planety. Po powrocie do bazy odprawił dla zdobywców góry dziękczynną Mszę św. „Obchodzimy obecnie 50. rocznicę pierwszego zdobycia tego szczytu” - powiedział Radiu Watykańskiemu kapłan-zdobywca. Przypomniał, że na zakończenie tamtego Roku Jubileuszowego Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział: „Idźcie i głoście Chrystusa Zmartwychwstałego wszystkim ludziom, aż po krańce ziemi”. W odpowiedzi na ten apel włoscy wspinacze wysokogórscy wybrali 2 bieguny: - północny i południowy oraz „kapelusz Europy” - Mont Blanc i „kapelusz świata” - szczyt K2. Prał. Andreatta dodał, że na szczycie umieszczono flagi: watykańską, włoską, Unii Europejskiej i Pakistanu.

USA

Biskup polowy - arcybiskup

Reklama

Dotarła do nas, do Chicago, wiadomość, że 17 lipca br. Ojciec Święty Jan Paweł II mianował biskupa polowego gen. dyw. Sławoja Leszka Głódzia - arcybiskupem „ad personam”. Papież wyraża w ten sposób uznanie za pracę Biskupa i całego Ordynariatu Polowego WP za okres 14 lat, czyli od przywrócenia duszpasterstwa wojskowego po 50 latach. Abp Głódź od wielu lat jest dobrze znany Polonii chicagowskiej; tu ma rodzinę, tu przebywał wielokrotnie, zna nasze radości i trudności życia emigracyjnego. Spotykał się z weteranami, kombatantami, harcerzami, duchowieństwem oraz organizacjami polonijnymi w Chicago, Nowym Jorku, Buffalo i w Amerykańskiej Częstochowie. Z okazji wyniesienia go do godności arcybiskupiej, 25 lipca br. została odprawiona Msza św. w Kościele św. Konstancji w Chicago, przez opata Cystersów z Jędrzejowa - o. Pawła Kubańskiego. Kazanie wygłosił ks. prał. Władysław Podeszwik, który przedstawił sylwetkę Arcybiskupa.
Uroczystość zakończyła się modlitwą z najlepszymi życzeniami dla abp. Głódzia na dalszą służbę Bożą, Kościołowi i Polsce.

Jan Jaworski - rzecznik Ordynariatu Polowego WP w Stanach Zjednoczonych

Włochy

Akcję „adopcji na odległość”, czyli pomocy materialnej dla 10 proboszczów chaldejskich parafii na peryferiach Bagdadu, ogłosił urząd duszpasterstwa migrantów archidiecezji turyńskiej. Caritas tej włoskiej archidiecezji pomogła już Kolegium Babel w Bagdadzie - jedynemu chrześcijańskiemu wydziałowi teologicznemu w Iraku, a prowadzonemu przez katolicki Kościół chaldejski. Organizacja zebrała dotychczas na ten cel 10 tys. euro. Część funduszy przekazała już w 2003 r. na odbudowę budynku wydziału, zniszczonego w wyniku bombardowań.
Kościół chaldejski w Iraku liczy 750 tys. wiernych. Jest to największy z katolickich Kościołów wschodnich w tym kraju, używający języka aramejskiego - tego samego, którym mówił Jezus. W samym Bagdadzie jego wierni mają 25 parafii.

Niemcy

Reklama

Metropolici: berliński - kard. Georg Sterzinsky i gnieźnieński - abp Henryk Muszyński przewodniczyli Mszy św. w katedrze św. Jadwigi w stolicy Niemiec w 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Licznie przybyli na nią miejscowi wierni, a także dyplomaci z kilkunastu krajów.
Abp Muszyński w homilii, którą wygłosił po polsku i po niemiecku, zaznaczył, że ofiara i śmierć powstańców nie były daremne. Świadczy o tym również wspólna obecność Niemców i Polaków w Berlinie, który dla wielu był wymownym symbolem nazistowskich Niemiec. Gospodarz uroczystości - kard. Sterzinsky wyraził radość z możliwości wspólnej modlitwy. „To kolejny dobry znak na drodze pojednania Polaków i Niemców” - powiedział. Po Eucharystii abp Muszyński udał się na teren byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen koło Berlina, by złożyć wieniec przy tablicy pamiątkowej zamordowanego tam generała Armii Krajowej - Stefana Roweckiego „Grota”.

Słowacja

Już po raz piąty Stowarzyszenie „Wspólnota” przy kościele św. Marcina w Bratysławie organizuje w sierpniu br. „Kampanię dla Jezusa”. Polega ona na akcjach ewangelizacyjnych w różnych miastach Słowacji. Programy ewangelizacyjne są oparte przede wszystkim na koncertach grup gospelowych i świadectwach osób nawróconych.
„Nie chcemy mówić pustych frazesów, ale przede wszystkim pragniemy ukazywać fakty, jak zmieniło się nasze życie, gdy uwierzyliśmy w Boga” - powiedział Branislav Škripek, przewodniczący Wspólnoty przy kościele św. Marcina. „Mówienie o Panu Bogu, o sensie życia i dobru wydaje się nam odpowiednie i potrzebne. Prawo zapewnia nam taką wolność wypowiedzi, tym bardziej, że nikogo nie zmuszamy do udziału w naszych programach” - dodał.

Indie

W Indiach kręcony jest obecnie film o jednym z pierwszych towarzyszy św. Ignacego Loyoli, wielkim misjonarzu - św. Franciszku Ksawerym, zatytułowany Łaska, odwaga i chwała. Pracuje nad nim 2 katolickich reżyserów indyjskich: Shamir i Kavita Diniz. Mają oni nadzieję, że ich dzieło będzie można zobaczyć już w czasie wystawienia relikwii wielkiego jezuickiego misjonarza w bazylice w Goa, które rozpocznie się 21 listopada br. i potrwa 6 tygodni. Trwający blisko godzinę film ukaże życie i epokę Franciszka Ksawerego - patrona misji zagranicznych i jednego z największych misjonarzy chrześcijańskich.

Tydzień na świecie

Amerykańska administracja ponownie ostrzegła o możliwości ataku terrorystycznego na budynki głównych instytucji finansowych w Waszyngtonie i Nowym Jorku. W komputerze mężczyzny podejrzanego o przynależność do Al-Kaidy znaleziono plany ataków na USA oraz Wielką Brytanię.

Po atakach na kościoły chrześcijańskie w Iraku, m.in. we Włoszech został podwyższony stan alarmu antyterrorystycznego. Rząd włoski chce utrzymać zaostrzone środki bezpieczeństwa wokół obiektów kościelnych w kraju i w Watykanie. Poinformował o tym włoski dziennik La Stampa, powołując się na ministra spraw wewnętrznych Giuseppe Pisanu, który stoi na czele sił bezpieczeństwa.

Europejska Agencja ECAS uruchomiła „gorącą linię”, dzięki której obywatele z nowych państw Unii Europejskiej będą mogli się poskarżyć na działanie niektórych jej instytucji. Będzie ona przyjmowała zgłoszenia w takich sprawach, jak: kłopoty z podróżowaniem po UE na podstawie dowodu osobistego czy problemy z uzyskaniem pozwolenia na pracę w innym państwie Unii.

Przemówienie kanclerza Gerharda Schrödera podczas obchodów Powstania Warszawskiego i deklaracja uznająca za bezpodstawne roszczenia wypędzonych wobec Polski wywołały lawinową reakcję w Niemczech. Organizacje reprezentujące wysiedlonych Niemców (Pruskie Powiernictwo) zapowiadają złożenie pozwów przeciwko Polsce jeszcze w tym roku.

W Mostarze (Bośnia i Hercegowina) otwarto odbudowany ze zniszczeń wojny domowej słynny most z XVI wieku, którego zburzenie przed 11 laty stało się jednym z symboli podziału dawnej Jugosławii. Podczas uroczystego otwarcia obecni byli m.in. brytyjski książę Karol, komisarz UE ds. zagranicznych Chris Patten oraz prezydenci lub premierzy państw z obszaru b. Jugosławii.

Prezydent Czech Vaclav Klaus mianował nowy rząd czeski na czele z przywódcą socjaldemokracji - Stanislavem Grossem.

Ponad 40 tys. Rosjan oddało hołd relikwiom świętych męczennic wielkiej księżnej Elżbiety Fiodorowny i mniszki Barbary, wystawionym na widok publiczny w moskiewskiej świątyni Chrystusa Zbawiciela. W 1918 r. zginęły one śmiercią męczeńską z rąk bolszewików.

Pod naciskiem administracji prezydenta Władimira Putina moskiewski sąd odrzucił wniosek koncernu naftowego Jukos, który domagał się unieważnienia egzekucji długu przedsiębiorstwa wobec fiskusa. Putin rozmyślnie próbuje zniszczyć imperium gospodarcze założyciela Jukosu - Michaiła Chodorkowskiego, niegdyś wspierającego antykremlowską opozycję (obecnie uwięzionego).

Komornik zajął majątek Narodnaj Woli - największej opozycyjnej gazety na Białorusi. Wcześniej białoruskie komunistyczne władze odebrały licencję największemu prywatnemu uniwersytetowi na Białorusi, wspieranemu przez Unię Europejską.

Pełne członkostwo w NATO i UE nie jest już celem Ukrainy - zapis o tym prezydent Leonid Kuczma usunął z doktryny obronnej kraju. W zamian Kijów chce przyspieszyć zbliżenie z Rosją. Decyzja prezydenta wywołała ostre protesty ukraińskiej opozycji.

2/3 obszaru Bangladeszu nawiedziła najgroźniejsza od 6 lat powódź; zginęło ponad 600 osób.

Sprawcy zamachu w Iraku, w wyniku którego zginął niedawno polski żołnierz, zostali schwytani przez siły specjalne irackiej policji i gwardii narodowej, wspierane przez Polaków.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego Epifania przypada 6 stycznia?

Karol Porwich/Niedziela

Ustalenie daty obchodów uroczystości Objawienia Pańskiego nie dokonało się przypadkowo.

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Więcej ...

Świdnica. Barwny Orszak Trzech Króli po raz trzynasty

2025-01-06 22:43
13. Orszak Trzech Króli w Świdnicy – uśmiechy uczestników, osiołki i radosne kolędowanie na ulicach miasta

Irena Janiszewska

13. Orszak Trzech Króli w Świdnicy – uśmiechy uczestników, osiołki i radosne kolędowanie na ulicach miasta

Blisko trzy tysiące wiernych przybyło 6 stycznia do stolicy diecezji, by wspólnie uczestniczyć w Orszaku Trzech Króli. Tradycyjnie poprzedziła go Msza święta w świdnickiej katedrze, której przewodniczył biskup senior Ignacy Dec.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Wiara

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Kościół

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Warszawscy urzędnicy chcieli zdjąć krzyż z sali obrad....

Kościół

Warszawscy urzędnicy chcieli zdjąć krzyż z sali obrad....

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem...

Wiara

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem...

Przewodniczący Episkopatu: wypisywanie się z lekcji...

Kościół

Przewodniczący Episkopatu: wypisywanie się z lekcji...