Reklama

Korzenie

Europa wspólnotą ducha

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha” - słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, wypowiedziane podczas przemówienia wygłoszonego w Gnieźnie w 1997 r. podczas nawiedzenia relikwii św. Wojciecha w 1000-lecie jego męczeńskiej śmierci, stały się odtąd jego duchowym przesłaniem kierowanym w kolejnych wystąpieniach do wszystkich narodów Europy i ich przywódców. Stają się one szczególnie wymowne w obecnym, 2004 roku, który zapisze się w historii kontynentu europejskiego jako rok integracji ze strukturami Wspólnoty Europejskiej dziesięciu nowych krajów. Słowa Ojca Świętego o Europie jako wspólnocie ducha wpisują się głęboko również w treść tych przemówień, w których Papież przypomina o chrześcijańskich korzeniach Europy. Niestety, głos ten nie zawsze jest słyszany przez twórców nowego porządku ustrojowego w Europie. Świadczy o tym brak odniesienia do Boga i wartości chrześcijańskich w tekście preambuły do konstytucji europejskiej. Tymczasem „wyzwanie to stawia - zdaniem Jana Pawła II - przed wierzącymi [w Polsce] zadanie aktywnego budowania wspólnoty ducha w oparciu o wartości, które pozwoliły przetrwać dziesięciolecia programowej ateizacji” (Przemówienie Jana Pawła II do uczestników Narodowej Pielgrzymki do Rzymu, 18 maja 2003 r.).
Zadanie budowania „Europy jako wspólnoty ducha w oparciu o wartości chrześcijańskie” - bo o takie, a nie inne tutaj chodzi - powierza Ojciec Święty nam, Polakom, i wszystkim mieszkańcom jednoczącej się Europy. W tym samym przemówieniu wygłoszonym na Placu św. Piotra w Rzymie Papież mówił: „Wejście w struktury Unii Europejskiej, na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego Narodu i bratnich Narodów słowiańskich wyrazem jakiejś dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy. Europa potrzebuje Polski. Kościół w Europie potrzebuje świadectwa wiary Polaków”.
O prawdziwości tych słów przekonałem się już w latach 90. ubiegłego stulecia, posługując jako duszpasterz wspólnot parafialnych i środowisk katolickich w krajach Europy Zachodniej. Postępująca laicyzacja i indyferentyzm oraz marginalizacja życia religijnego w tych środowiskach sprawiły, że frekwencję podczas niedzielnych i świątecznych nabożeństw liturgicznych liczy się tam często przysłowiowo na palcach jednej ręki. Zaangażowanie laikatu katolickiego hamowane jest bardzo często przez sformalizowane i opłacane z funduszu kościelnego urzędy parafialne. Również kapłańska troska o materialne oblicze parafii nie przekłada się często na jej stan duchowy. Jedynym ratunkiem dla duchowego odrodzenia wiary naszych braci i sióstr w wierze stają się powstające „jak grzyby po deszczu” domy modlitwy i duchowe centra. Borykając się często z materialnymi trudnościami, stanowią one jednak na pustyni chrześcijańskiego życia oazy duchowego rozwoju.
Przykładem może być Centrum Duchowości Archidiecezji Freiburskiej w Sasbach k. Achern, z którym już od przeszło pięciu lat Archidiecezjalne Centrum Duchowości (ArCeD) w Olsztynie k. Częstochowy utrzymuje partnerskie kontakty. Pisze o tym tygodnik archidiecezji Freiburg w Niemczech Konradsblatt (nr 17 z 25 kwietnia 2004 r.).
Bogaty w różnorodne spotkania o charakterze duchowym program Centrum Duchowości w Sasbach służy propagowaniu „duchowości dnia powszedniego” poprzez codzienną lekturę Pisma Świętego i kwartalne spotkania przyjaciół Centrum. Stanowią one podwalinę dzieła, w którym ludzie naszego czasu: kapłani i świeccy spotykają się ze sobą, by w ciszy, na modlitwie i w przyjacielskiej rozmowie znaleźć dla siebie rodzaj statio - przerwy w codziennych zajęciach. W drodze poznawania siebie otrzymują odpowiednią pomoc i zachętę do dalszej pracy, a we wspólnocie z innymi poszukują i znajdują odpowiedź na dręczące ich życiowe problemy.
Nasza pięcioletnia współpraca partnerska zaowocowała już budowaniem więzi duchowych między przyjaciółmi obu Centrów Duchowości dzięki korespondencyjnemu dzieleniu się doświadczeniami i osiągnięciami, organizowaniu spotkań partnerskich w Niemczech i w Polsce oraz wzajemnej pomocy duchowej i kulturalnej. Wyrazem tego było ubiegłoroczne spotkanie partnerskie przedstawicieli naszych Wspólnot z abp. Stanisławem Nowakiem w Sasbach. Postanowiono na nim, że jedną z form dalszej współpracy będą konferencje i dni skupienia, prowadzone przez przedstawicieli obu Centrów w zaprzyjaźnionych ośrodkach. W bieżącym roku przedstawiciele Wspólnoty Przyjaciół Sasbach poprowadzą w dniach od 20 do 22 sierpnia br. w Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy dni medytacji na temat: Medytować z Maryją, Ikoną Kontemplacji. Wprowadzą nas one w tajemnicę modlitwy medytacyjnej wzorowanej na modlitwie Maryi, Matki Syna Bożego, i będą wspaniałą okazją przygotowania nas do głębszego przeżycia uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej w dniu 26 sierpnia.
Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza” serdecznie zaprasza na tę formę wypoczynku wakacyjnego wszystkich chętnych, osoby świeckie i duchowne, którzy w ten sposób pragną podjąć i realizować w codzienności własnego życia wskazane nam przez Ojca Świętego Jana Pawła II zadanie budowania Europy jako wspólnoty ducha chrześcijańskiego z pomocą Maryi, naszej Matki i Królowej. Zapisy przyjmuje Sekretariat Centrum: ul. Świętej Puszczy 6, 42-256 Olsztyn k. Częstochowy. Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny pod nr: (0-34) 328-50-98; tel./fax 328-54-30 lub drogą poczty internetowej: e-mail: puszcza@niedziela.pl. Informacje dotyczące naszego Ośrodka dostępne są na stronach internetowych: www.swietapuszcza.niedziela.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

„Nie przepada za Niemcami”. Prof. Andrzej Nowak o rodowodzie Trumpa i jego niechęci do Niemiec

2025-01-21 09:44
Prof. Andrzej Nowak

Biały Kruk

Prof. Andrzej Nowak

Prof. Andrzej Nowak, wybitny historyk i znakomity autor, opowiedział o historii rodzinnej Donalda Trumpa i wynikającym z tego jego nastawieniu geopolitycznym, w tym niechęci do Niemiec.

Więcej ...

Czy modlę się o łaskę dobrego poznania Bożego prawa?

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 2, 23-28.

Więcej ...

Media: era powszechnych nadużyć duchownych w amerykańskim Kościele dobiegła końca

2025-01-21 15:28

Adobe.Stock.pl

Nowy raport dotyczący zarzutów nadużyć wobec duchowieństwa katolickiego w USA rzuca światło na to, kiedy doszło do zdecydowanej większości nadużyć, wskazując, że istnieją dobre powody, by mieć nadzieję, iż liczba przypadków nadużyć drastycznie spada do tego stopnia, że stają się one coraz rzadsze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy modlę się o łaskę dobrego poznania Bożego prawa?

Wiara

Czy modlę się o łaskę dobrego poznania Bożego prawa?

Komunikat kurii warmińskiej w sprawie incydentu na...

Kościół

Komunikat kurii warmińskiej w sprawie incydentu na...

Święta od paliuszy

Święci i błogosławieni

Święta od paliuszy

Papież: kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak...

Franciszek

Papież: kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak...

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Kościół

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Wiara

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Wiadomości

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...

Kościół

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...