Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Akcja Aktywacja

Archiwum KSM

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za umowną datę powstania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży uważa się rok 1919, kiedy to w Poznaniu i we Wrocławiu organizowane są zjazdy, w wyniku których 20 maja 1919 r. powstaje Zjednoczenie Stowarzyszeń Młodzieży Polskiej. W 1934 roku Episkopat Polski włączył SMP do Akcji Katolickiej.

Tym samym przekształcono SMP w Katolickie Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Katolickie Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej. Działalność naszym KSM-owiczom utrudnił wybuch II Wojny Światowej, kiedy to młodzi angażowali się w tajne akcje niepodległościowe ryzykując własnym życiem. KSM w Archidiecezji Łódzkiej pojawił się w 1994 roku było to bardzo prężnie działające Stowarzyszenie, które tworzyło swoją własną gazetę czy organizowało obozy językowe dla dzieci i młodzieży. Niestety ten płomień KSM w Łodzi osłabł.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mówią, że to początki są trudne dla budowania wspólnoty. Jednak nasze doświadczenie pokazało nam, że te najwyższe schody pojawiają się po upływie czasu. Rozpocząć nie jest trudno. Na początku zawsze jest najwięcej zapału, chęci czy kreatywności. Prawdziwe trwanie we wspólnocie zaczyna się wtedy, gdy do naszej łodzi dostaje się woda. To właśnie ten czas pokazuje czy nasze fundamenty są osadzone na skale czy na piasku.

Rok temu w naszym Stowarzyszeniu zostały przeprowadzone wybory, a od tego roku mamy nowego Asystenta Diecezjalnego, którym został ks. Maksymilian Pyzik. Nowy zarząd, nowe pomysły. Czas pandemii był czasem planowania i zbierania wiedzy o tym jakie działania sprawdzą się w tym wspomnianym wybieraniu wody. Dlatego wraz z rozpoczynającym się rokiem szkolnym ruszyliśmy z akcja aktywacją. Niektórzy pytali skąd pomysł nagłej aktywacji. To chyba nawet nie pomysł, ale zwykła kolej rzeczy... Mamy w naszej Diecezji tylko jeden oddział KSM w parafii Archaniołów w Aleksandrowie Łódzkim. Tu są dwa zastępy w ramach tego oddziału: młodzieżowy i studencki, więc kiedy ks. Arcybiskup poprosił by zająć się KSM'em na terenie diecezji, to w sercach nas wszystkich pojawiła się od razu myśl, że skoro jedną z cech KSM'u jest ewangelizacja, to trzeba ruszyć z tworzeniem nowych wspólnot, tak powstała pierwsza WDoMu (wydziale Młodzieżowym)- mówi ks. Maksymilian Pyzik Asystent Diecezjalny KSM AŁ

Reklama

Oprócz wspólnoty przy katedrze, budujemy wspólnoty przy Kościele Ojców Pasjonistów, w parafii p.w. Św. Brata Alberta Chmielowskiego w Łodzi oraz w Będkowie. Trzeba przyznać, że to dość odległe od siebie miejsca. Dlatego zrodziło się w naszych sercach pragnienie, aby wszystkie te wspólnoty spotkały się. Taka sposobność pojawiła się dość szybko, ponieważ w ubiegłą niedzielę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, KSM obchodził swoje święto patronalne. Jak to mówią wszystkie drogi prowadzą do Aleksandrowa. Dlatego to właśnie tam odbyły się główne uroczystości. Rozpoczęliśmy wspólną Mszą Świętą, podczas której sześcioro kandydatów złożyło przyrzeczenie wstąpienia do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Był to jeden z ważniejszych momentów tego dnia, ponieważ to właśnie wtedy młodzi ludzie przyrzekli , że całym życiem chcą wiernie służyć Bogu, Kościołowi i ojczyźnie.

Tuż po zakończeniu uroczystej Mszy Świętej KSM-owicze wraz z rodzinami i zaproszonymi gośćmi udali się na wspólną agapę. To wydarzenie, Msza Święta, a potem wspólny posiłek, pozwolił nam na spotkanie innych, a tak bardzo podobnych do nas młodych ludzi. Bo przecież łączy nas, wbrew pozorom, wiele. Ważny dla mnie był moment rozmów. Nie tylko z KSM-owiczami, ale też wszystkimi przyjaciółmi naszego Stowarzyszenia, dzięki którym tak wiele się udaje i którzy nas motywują. Piękny moment, gdy każdy – młody, starszy, ksiądz czy siostra zakonna – mógł zostać wysłuchany i gdy nawiązywały się nowe relacje. To jest kluczowe, ponieważ chcemy służyć drugiemu człowiekowi. A żeby mu służyć, to trzeba go poznać – podsumowuje Prezes Zarządu KSM AŁ, Wiktoria Zarzycka.

Reklama

Choć nasi poprzednicy zostawili nam wiele wskazówek to niestety nie odnajdziemy w nich przepisu na wspólnotę. Każda diecezja, parafia, człowiek jest inny, dlatego wciąż musimy szukać sposobów, które pomogą nam docierać do różnych środowisk młodzieżowych. W tych działaniach, nieustanie pomaga nam modlitwa i zawierzenie naszych planów Panu Bogu. Wierzymy, że dzięki Jego pomocy tam, gdzie nie dostaniemy się drzwiami, On pomoże nam wejść oknem .

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży dba zarówno o rozwój duchowy jak i zawodowy swoich członków. Oprócz rekolekcji, wyjazdów formacyjnych proponuje szkolenia, spotkania z osobami ze świata biznesu, mediów i nie tylko. Dlatego jeśli jesteś osobą między 14-30 rokiem życia, poszukujesz formacji we wspólnocie, chcesz się zaangażować, rozwijać i poznać młodych, z którymi będziesz tworzył relacje i niezapomniane chwile, to czekamy właśnie na Ciebie!

Podziel się:

Oceń:

0 0
2021-11-27 09:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bełchatów: Matko Boża prowadź nas!

Stanisław Walicki

Więcej ...

Gorzkie Żale to od ponad trzech wieków jedno z najpopularniejszych nabożeństw pasyjnych w Polsce

2024-03-28 20:27

Karol Porwich/Niedziela

Adoracja przy Ciemnicy czy Grobie Pańskim to ostatnie szanse na wyśpiewanie Gorzkich Żali. To polskie nabożeństwo powstałe w 1707 r. wciąż cieszy się dużą popularnością. Tekst i melodia Gorzkich Żali pomagają wiernym kontemplować mękę Jezusa i towarzyszyć Mu, jak Maryja.

Więcej ...

Fenomen kalwarii – przegląd polskich Golgot

2024-03-29 13:00
Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

Wojciech Dudkiewicz

Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

- Jeśli widzimy jakiś spadek wiernych w kościołach, to przy kalwariach go nie ma - o fenomenie polskich kalwarii, mówi KAI gwardian, o. Jonasz Pyka. Dzięki takim miejscom, ludzie, którzy nie mogą nawiedzić Ziemi Świętej, korzystają z łaski duchowego uczestnictwa w Męce Jezusa Chrystusa i przeżywania w ten sposób tajemnicy odkupienia rodzaju ludzkiego. - To złota nić, która łączy wszystkie kalwarie w Polsce - podkreśla profesor Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu, o. Mieczysław Celestyn Paczkowski. Wielki Piątek, to drugi dzień Triduum Paschalnego, podczas którego w Kościele katolickim odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej, upamiętniająca cierpienia i śmierć Chrystusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie jest sprawowana Eucharystia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Wiara

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Wiara

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia