Reklama

Koralowa Madonna z Koziegłówek (19)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przy trasie szybkiego ruchu Warszawa-Katowice, kilkanaście kilometrów za Częstochową wzrok podróżnych przykuwa piękna biała wieża górująca nad łagodnie opadającymi wzgórzami. Ta 78-metrowa budowla wskazuje położenie sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Koziegłówkach.

Świątynię zaprojektował inż. J. Pomian Pomianowski, budowniczy kościoła Najświętszego Zbawiciela w Warszawie. Stąd to uderzające podobieństwo architektoniczne między jedną z głównych świątyń stolicy, a tutejszym kościołem parafialnym. Sanktuarium w Koziegłówkach posiada niezwykle interesujący wystrój wnętrza, wskazujący na bogatą i długą historię życia religijnego skupionego wokół tej czcigodnej świątyni. W głównym ołtarzu ponad tabernakulum znajduje się krzyż, jako znak i źródło naszego Zbawienia. W lewej nawie znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, trzymającej w ręku szkaplerz. Obie Święte Postaci osłania charakterystyczna sukienka z korali. Dlatego abp. Stanisław Nowak nazywa ten obraz wizerunkiem Madonny Koralowej. Szkaplerz w rękach Maryi i artystyczne malowidło na antepedium pod mensą ołtarzową zachęca pielgrzymów do modlitwy słowami: "Orędowniczko Szkaplerza Świętego, módl się za nami".

Obraz Madonny Koralowej jest kopią słynnego wizerunku zwanego: " Zbawienie ludu rzymskiego" z bazyliki Najświętszej Maryi Panny, zwanej Większą, w Wiecznym Mieście. Otaczają go artystycznie zdobione ramy.

Po zasłonięciu słynącego łaskami obrazu z Koziegłówek, oczom wiernych ukazuje się inny wizerunek Maryi, który przedstawia Ją jako Królową Różańca Świętego.

Podczas odsłonięcia obrazu wierni śpiewają pieśń:

Witaj, Szkaplerza Matko

Jedyna.

Uproś nam łaski

u Swego Syna.

Witaj, witaj Niepokalana.

Witaj, witaj Matko Kochana.

Tą samą pieśnią ze słowem "żegnaj" wierni modlą się przy jego zasłonięciu.

Kult Matki Szkaplerznej w Koziegłówkach sięga 1728 r., o czym świadczy zachowana w archiwum parafialnym Księga Bractwa Szkaplerza Świętego. Na podstawie tego cennego dokumentu obecny proboszcz ks. kan. Stanisław Zbirek wznowił działalność Bractwa Matki Bożej Szkaplerznej, które rozwija kult Najświętszej Maryi Panny.

Na wprost obrazu Matki Bożej w prawej nawie znajduje się czarny, marmurowy ołtarz poświęcony św. Antoniemu Cudotwórcy. W 1568 r. obraz Świętego poświęcił papież Pius V. Około stu lat obraz ten czczony był w klasztorze Ojców Franciszkanów w Rzymie. W 1656 r. znalazł się on w Koziegłówkach dzięki franciszkaninowi o. F. Zaczkowskiemu.

Zarówno przy ołtarzu Matki Bożej Szkaplerznej, jak i przy ołtarzu św. Antoniego widać dziękczynne wota, które są wymownym dowodem otrzymanych w tej świątyni łask. W sanktuarium znajdują się również, otaczane przez wiernych czcią, liczne relikwiarze.

Na szczególną uwage zasługuje pacyfikał, czyli relikwiarz z cząstkami drzewa Krzyża Świętego, ozdobiony rzeźbami wyobrażającymi narzędzia Męki Pańskiej. Fundatorem pacyfikału jest ks. F. Orłowicz, kanonik kaliski, będący proboszczem w Koziegłówkach w 1744 r.

Wśród licznych dzieł sztuki sakralnej i zabytków uwagę pielgrzymów przykuwa również artystycznie rzeźbiona, unikalna ambona w kształcie łodzi rybackiej.

Przywilej zezwalający na utworzenie Bractwa Matki Bożej Szkaplerznej wydał 13 maja 1728 r. w klasztorze św. Pawła w Ferrarze bp Gaspar Pizalanti.

Bractwo św. Antoniego legitymuje się indultem z 16 kwietnia 1681 r. podpisanym na pergaminie przez papieża bł. Innocentego XI.

Księgi obu bractw zawierają teksty ceremoniału przyjęcia nowych członków, jak również opis ich przywilejów i obowiązków. Znajdują się w nich również imiona i nazwiska osób, które w ciągu trzech wieków należały do bractw. II wojna światowa, a potem czasy komunistyczne przerwały rozwój tych stowarzyszeń religijnych. Obecnie Bractwo Matki Bożej Szkap-

lerznej gromadzi się na Mszy św. w każdą środę o godz. 7.30, czytane są wówczas prośby i podziękowania skierowane do Maryi. W pierwszą środę każdego miesiąca odbywa się uroczyste nabożeństwo połączone z nałożeniem szkaplerza nowym członkom. Szkaplerze są wykonane przez siostry karmelitanki z Częstochowy, w tradycyjnej formie połączonych dwóch kawałków brązowego materiału z wyszytymi odpowiednimi emblematami.

Do sanktuarium przybywa wiele osób z różnych stron kraju. Przez Koziegłówki przechodzą trzy wielkie pielgrzymki na Jasną Górę: z Oświęcimia, grupa krakowska, Jaworzno-

-Chrzanów oraz pielgrzymka diecezjalna Bielsko-Żywiecka.

Jak refren, w każdą pierwszą środę miesiąca wierni powtarzają słowa Aktu Zawierzenia Maryi: "Ufamy, Matko Boża, że kto Twą szatą odziany, kocha Ciebie, Maryjo, sławi i wielbi Twoje Imię, choćby czasem upadł przez grzech. Ty, Matko Miłosierna, podźwigniesz go i dusza jego nie zginie".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Św. Maciej Apostoł

Mathiasrex, Maciej Szczepańczyk/pl.wikipedia.org

Więcej ...

Wyjątkowa wystawa w Rzymie

2024-05-14 17:21

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Obok krucyfiksu św. Marcelego wystawiono „Chrystusa Ukrzyżowanego” Salvatora Dalì i szkic św. Jana od Krzyża.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania