Reklama

Na temat...

Wybrańcy demokracji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dzienniku lokalnym Il Centro, wydawanym w Pescarze, w regionie Abruzzo, ukazała się niedawno niezwykle ciekawa recenzja socjologa Mario Setta pt. L’eta dell’odio - Epoka nienawiści, albo może lepiej: Czas nienawiści. Autor omawia książkę, która pod tym tytułem właśnie ukazała się w przekładzie na język włoski; jej oryginalny tytuł brzmi World on fire (Świat w ogniu), a napisała ją Amy Chua, wykładowca amerykańskiego Uniwersytetu w Yale. Stawia ona tezę, iż światowy rynek w połączeniu z rozprzestrzenieniem się ustroju demokratycznego stał się dziś jedną z głównych przyczyn narastającej nienawiści i przemocy w świecie nienależącym do strefy cywilizacji zachodniej (autorka jest Amerykanką pochodzenia chińskiego).
Z badań pani Chua wynika, iż wolny rynek doprowadził do koncentracji ogromnego kapitału w rękach niewielu osób, należących do tylko niektórych grup etnicznych.
Oto przykład z Filipin: Chińczycy, którzy stanowią tam 11% ludności, mają w swych rękach 60% potencjału ekonomicznego! Choć te proporcje są w różnych krajach różne, podobna sytuacja występuje w Wietnamie, Birmie, Tajlandii i Malezji: pojawili się tam multimilionerzy, ale należący tylko do jednej grupy etnicznej. Podobnie jest w Afryce: np. w Kenii Hindusi, którzy stanowią tam mniej niż 2% ludności kraju, są finansowymi potentatami rządzącymi tamtejszą gospodarką. W Ameryce Łacińskiej, w Wenezueli, pod szyldem demokracji, wolnego rynku i innych pięknych haseł włada krajem plutokracja, wywodząca się z tych kręgów etnicznych, które popierają USA. We wszystkich tych przypadkach demokracja służy interesom pewnych „wybranych” grup; inne nie mają nic do powiedzenia. Podobny proces mogliśmy zaobserwować w trakcie tzw. demokratyzacji postsowieckiej Rosji.
W swej książce Amy Chua nie wypowiada się na temat Polski: wszak należymy do „Zachodu”...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Trump ewakuowany z kolacji. W hotelu było słychać strzały

2026-04-26 03:49
Pracownicy ochrony podczas kolacji Korespondentów Białego Domu

PAP

Pracownicy ochrony podczas kolacji Korespondentów Białego Domu

Prezydent USA Donald Trump został w sobotę wieczorem ewakuowany przez Secret Service z kolacji z korespondentami Białego Domu, podczas której padły strzały. Według mediów podejrzany otworzył ogień w lobby hotelowym i został ujęty przez służby.

Więcej ...

Nagroda im. Henryka Pobożnego dla Jana Pietrzaka

2026-04-26 10:42

ks. Waldemar Wesołowski

Jan Pietrzak laureatem nagrody im. Księcia Henryka Pobożnego

Więcej ...

Prastary gród świętuje

2026-04-27 09:33

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Uroczystą Eucharystią w bazylice katedralnej w Sandomierzu zainaugurowano obchody 800-lecia pierwszej lokacji miasta. Liturgii przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Liban: włoscy żołnierze sił pokojowych zastąpili...

Kościół

Liban: włoscy żołnierze sił pokojowych zastąpili...

Anglia i Walia: Rośnie liczba powołanych do kapłaństwa

Kościół

Anglia i Walia: Rośnie liczba powołanych do kapłaństwa

Siostra, która pozostała

Kościół

Siostra, która pozostała

Papież do nowo wyświęcanych kapłanów: Zawsze...

Kościół

Papież do nowo wyświęcanych kapłanów: Zawsze...

Siostry z Domu Chłopaków w Broniszewicach: Jesteśmy...

Kościół

Siostry z Domu Chłopaków w Broniszewicach: Jesteśmy...

W Kamerunie „mały cud” Leona XIV

Kościół

W Kamerunie „mały cud” Leona XIV

Odeszli do Pana tego samego dnia. Zmarli dwaj bracia...

Kościół

Odeszli do Pana tego samego dnia. Zmarli dwaj bracia...

Zmarła Siostra Zofia Zdybicka, przyjaciółka św. Jana...

Kościół

Zmarła Siostra Zofia Zdybicka, przyjaciółka św. Jana...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój