Reklama

Wiadomości

Prezydent: Powstanie Listopadowe trwa w naszej pamięci jako symbol umiłowania wolności

Jakub Szymczyk/KPRP

Powstanie Listopadowe trwa w naszej pamięci jako symbol umiłowania wolności - napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji Dnia Podchorążego. Podkreślił, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej "w sposób dramatyczny unaoczniła", że Polska stale potrzebuje nowoczesnej, silnej armii.

W poniedziałek na dziedzińcu Belwederu odbył się apel z okazji Dnia Podchorążego oraz 191. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. W uroczystości wystawienia posterunku warty honorowej udział wzięły delegacje sześciu wyższych uczelni mundurowych – wojskowych, policyjnej oraz pożarniczej.

Podczas uroczystości szefowa prezydenckiej kancelarii Grażyna Ignaczak-Bandych odczytała list prezydenta Dudy. "W rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego po raz kolejny przypominamy męstwo, patriotyzm i determinację podchorążych armii Królestwa Polskiego, którzy zainicjowali tamten czyn zbrojny. Przerodził się on w wielki wolnościowy zryw, którego celem było wyzwolenie z upokarzającej zależności od Imperium Rosyjskiego oraz utworzenie w pełni niezawisłego państwa polskiego" - napisał prezydent.

Reklama

Podkreślił, że - choć nie udało się tego osiągnąć - Powstanie Listopadowe "trwa w naszej pamięci historycznej jako symbol polskiego umiłowania wolności, jako przypomnienie, że nasze siły zbrojne oraz rzesze polskich patriotów nigdy się nie pogodziły i nie pogodzą z obcym dyktatem, z zewnętrznymi działaniami godzącymi w niepodległość, bezpieczeństwo i nieskrępowany rozwój naszej ojczyzny".

Podziel się cytatem

Prezydent zaznaczył, że w nawiązaniu do tamtych wydarzeń, 29 listopada obchodzony jest Dzień Podchorążego; pozdrowił z tej okazji wszystkich podchorążych szkół oficerskich oraz przedstawicieli władz szkół wyższych kształcących żołnierzy i funkcjonariuszy innych służb.

"Polska jest państwem w pełni wolnym i suwerennym, silnym dzięki partnerstwu i współpracy z naszymi sojusznikami, ale przede wszystkim dzięki temu, że konsekwentnie rozwijamy i modernizujemy nasz system bezpieczeństwa narodowego. Niezwykle ważną częścią tego systemu jest profesjonalna, dobrze wyszkolona kadra dowódcza, zdolna stawić czoła wyzwaniom obecnego czasu" - napisał prezydent w liście.

Reklama

Duda zauważył, że "sytuacja na granicy polsko-białoruskiej w sposób dramatyczny unaoczniła to, co powinno być oczywiste dla każdego". "Rzeczpospolita stale potrzebuje nowoczesnej, silnej armii oraz wyspecjalizowanych służb, które wykonując swoje działania, będą miały pełne wsparcie wszystkich struktur państwa i ogółu społeczeństwa polskiego, dysponującego dostateczną wiedzą o faktach i odpornego na akcje dezinformacyjne" - podkreślił.

Prezydent podziękował za codzienną żołnierską służbę, za zmaganie się "z sytuacjami kryzysowymi", a także - za udział w zwalczaniu pandemii koronawirusa. Prezydent wskazywał, że od polskich żołnierzy wymaga się lojalności, patriotyzmu, wysokich kompetencji i zdolności podejmowania trafnych decyzji. Podkreślił, że "to wielka odpowiedzialność"; zauważył jednocześnie, że w ślad za nią "idzie prestiż i najwyższy honor".

Biorący udział w uroczystości minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wskazywał, że niezwykle istotne dla trwałości naszej ojczyzny, by młodzi ludzie decydowali się na służbę ojczyźnie. Jak wskazywał, "Polska jest bezpieczna wtedy, kiedy zarówno siły zbrojne, jak i służby, które stoją na straży bezpieczeństwa, są silne".

"Tak jest teraz, dlatego że konsekwentnie wzmacniamy zarówno Wojsko Polskie, rozwijając (je) liczebnie (...) i wyposażając w nowoczesny sprzęt, jak i modernizujemy służby podległe ministrowi spraw wewnętrznych i administracji" - podkreślił, dodając, że przygotowywany jest kolejny program modernizacji służb MSWiA. "Tylko Polska bezpieczna może się rozwijać, a zależy nam na rozwoju naszej ojczyzny" - dodał.

"Widzimy, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej, widzimy jak ważna jest służba właśnie ramię w ramię żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Straży Granicznej, polskich policjantów. Oni wszyscy stanowią gwarancję bezpieczeństwa naszej ojczyzny" - zaznaczył Błaszczak.

Szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych powiedziała PAP po uroczystości, że Dzień Podchorążego "ma ogromne znaczenie w umacnianiu poczucia jedności". "Dzisiejsze święto, które obchodziliśmy po raz kolejny w Belwederze (...), jest połączeniem tradycji Wojska Polskiego, utrzymywanej także, gdy Polska nie była wolna, za okupacji, a potem za czasów komunistycznych. To ważne, że ta tradycja czczenia bohaterów przetrwała przez tyle lat i dalej jest kultywowana" - zaznaczyła Ignaczak-Bandych.

191 lat temu w Warszawie wybuchło Powstanie Listopadowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu. W rocznicę wybuchu powstania obchodzony jest Dzień Podchorążego, ustanowiony na pamiątkę wydarzeń z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy grupa słuchaczy Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod wodzą ppor. Piotra Wysockiego zaatakowała Belweder, rezydencję wielkiego księcia Konstantego, rosyjskiego dowódcy polskiej armii. W ten sposób rozpoczęło się powstanie.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

sdd/ mok/

2021-11-29 20:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent podpisał nowelizację ustawy dającą kobietom w ciąży bezpłatny dostęp do leków

KPRP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która daje kobietom w ciąży prawo do bezpłatnych leków.

Więcej ...

Chwilowa zamiana sutann i garniturów na dresy

2022-01-21 17:19

Maciej Orman/Niedziela

W Częstochowie trwają XXIII Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym.

Więcej ...

Jedność w różnorodności czy pojednana różnorodność?

2022-01-22 09:15

Karol Porwich

W ramach obchodów 114 Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 21 stycznia w auli św. Jadwigi w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbył się ekumeniczny panel z udziałem duchownych Kościołów: prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-reformowanego i rzymskokatolickiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Firma HENKEL w specjalnym liście przeprosiła bpa. Jacka...

Niedziela Wrocławska

Firma HENKEL w specjalnym liście przeprosiła bpa. Jacka...

Tu miał być inny tekst [Komentarz]

Niedziela Wrocławska

Tu miał być inny tekst [Komentarz]

Premier: Nowe wytyczne dot. COVID-19

Wiadomości

Premier: Nowe wytyczne dot. COVID-19

Oświadczenie Rady Naczelnej Towarzystwa Pomocy im. św....

Niedziela Wrocławska

Oświadczenie Rady Naczelnej Towarzystwa Pomocy im. św....

Watykan:  Benedykt XVI słaby fizycznie, bacznie śledzi...

Benedykt XVI

Watykan: Benedykt XVI słaby fizycznie, bacznie śledzi...

Jak działa Boża Opatrzność? Poznaj kilka inspirujących...

Wiara

Jak działa Boża Opatrzność? Poznaj kilka inspirujących...

Przeciwniczka aborcji nową przewodniczącą Parlamentu...

Wiadomości

Przeciwniczka aborcji nową przewodniczącą Parlamentu...

Watykan: dwie osoby z Łodzi otrzymają z rąk papieża...

Niedziela Łódzka

Watykan: dwie osoby z Łodzi otrzymają z rąk papieża...

Belgia: w tym kraju dokonuje się eutanazji noworodków, bo...

Wiadomości

Belgia: w tym kraju dokonuje się eutanazji noworodków, bo...