Reklama

Porady prawnika

Notariusz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Urząd notariusza ma gwarantować przestrzeganie porządku prawnego. W obecnym systemie prawnym notariusz jest zawodem zaufania publicznego. Nie jest on urzędnikiem etatowym, lecz utrzymuje się z dochodów z własnej kancelarii. Notariusze w Polsce sporządzają dokumenty mające walor dokumentów urzędowych.
Notariusz dokonuje następujących czynności:
- sporządza akty notarialne,
- sporządza poświadczenia,
- doręcza oświadczenia,
- spisuje protokoły,
- sporządza protesty weksli i czeków,
- przyjmuje na przechowanie dokumenty, pieniądze i papiery wartościowe,
- sporządza wypisy, odpisy i wyciągi dokumentów,
- sporządza, na żądanie stron, projekty aktów, oświadczeń i innych dokumentów,
- sporządza inne czynności wynikające z odrębnych przepisów.
Czynności tych dokonuje w kancelarii, ale może również poza kancelarią odebrać ostatnią wolę od umierającego spadkodawcy. Obowiązkiem notariusza jest pouczać strony o skutkach podejmowanych przez nie czynności. Notariusz ma obowiązek odmówić dokonania czynności notarialnej sprzecznej z prawem, na co możemy wnieść, w terminie tygodnia, zażalenie do sądu okręgowego właściwego ze względu na siedzibę kancelarii notarialnej. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem notariusza, który jest obowiązany ustosunkować się do zażalenia w terminie tygodnia i wraz z zażaleniem przedstawić swoje stanowisko sądowi. Notariusz może, jeżeli uzna zażalenie za słuszne, dokonać czynności notarialnej.
Notariusz za swoje czynności pobiera wynagrodzenie. Jego wysokość określa tzw. taksa notarialna: do 3000 zł - 100 zł.
Do taksy trzeba doliczyć 22 proc. podatku VAT. Poza tym często notariusz ma obowiązek pobrać od danej czynności także podatek od czynności cywilnoprawnych.
Jeżeli strona czynności notarialnej nie jest w stanie, bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny, ponieść żądanego przez notariusza wynagrodzenia, może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania o zwolnienie w całości lub w części od ponoszenia tego wynagrodzenia.

* * *

Jedna spółka drugiej spółce postanowiła sprzedać nieruchomość. Umowę przedwstępną spisano w formie aktu notarialnego. Umowę ostateczną uzależniono od uzyskania przez nabywcę zezwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na nabycie tej nieruchomości. Zapłata miała nastąpić w drodze kompensaty wzajemnych rachunków.
5 stycznia 1994 r. notariusz sporządził w obecności pełnomocnika reprezentującego interes obu stron umowę przyrzeczoną (ostateczną). W maju spółka sprzedająca nieruchomość wystąpiła do sądu z pozwem o uznanie umowy sprzedaży za nieważną. Sąd, wówczas wojewódzki, stwierdził, że umowa zawarta przez pełnomocnika reprezentującego obie strony umowy jest niedopuszczalna w świetle przepisów i uznał ją za nieważną.
Spółka kupująca nieruchomość wniosła rewizję do Sądu Apelacyjnego, ale ta została oddalona. Do sądu wojewódzkiego wpłynął więc pozew przeciwko notariuszowi o zapłatę tytułem odszkodowania. Sąd uznał, że notariusz nie powinien spisać takiej umowy. Sąd Apelacyjny zmienił jednak wyrok sądu poprzedniego - według niego odpowiedzialność za zawarcie nieważnej umowy ponosi jedynie pełnomocnik, który przekroczył swe umocowanie. Sprawę musiał rozstrzygnąć Sąd Najwyższy. Dla niego odpowiedzialność notariusza nie budziła wątpliwości: notariusz jest obowiązany udzielać stronom niezbędnych wyjaśnień, dotyczących dokonywanej czynności notarialnej i obowiązany jest czuwać nad należytym zabezpieczeniem praw i słusznych interesów stron oraz innych osób, dla których czynność ta może powodować skutki prawne.
Pani notariusz musiała więc zapłacić na rzecz spółki odszkodowanie wraz z odsetkami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w międzynarodowej koalicji na rzecz prawa do życia

2025-04-28 21:25

Adobe Stock

Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło, że Polska wycofała poparcie dla Deklaracji Konsensusu Genewskiego - informuje Ordo Iuris.

Więcej ...

Białoruś: kapłan katolicki skazany na 13 lat więzienia za wymyślone przestępstwa

2025-05-01 16:21

Karol Porwich/Niedziela

Proboszcz parafii katolickiej Matki Bożej Fatimskiej i św. Jozafata Kuncewicza w Szumilinie (diecezja witebska) na Białorusi ks. Andrzej Juchniewicz OMI został 30 kwietnia skazany na 13 lat więzienia. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny i ma być zgłoszona apelacja od niego. Ks. Juchniewicz jest drugim kapłanem katolickim w tym kraju, który otrzymał tak surową karę, a jego proces toczył się przy drzwiach zamkniętych, bez dopuszczenia na salę rozpraw środków przekazu i publiczności.

Więcej ...

Watykan: Przed konklawe strażacy rozpoczęli montaż komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej

2025-05-02 12:11

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Na dachu Kaplicy Sykstyńskiej zamontowano kominek. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych momentów, które będą nam towarzyszyć w okresie konklawe, aż do wyboru nowego papieża, 267. następcy św. Piotra.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Kościół

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Znamy datę konklawe!

Kościół

Znamy datę konklawe!

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Wiadomości

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

Kościół

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...