Reklama

W 65. rocznicę wybuchu II wojny światowej

„Wieluń - polska Guernica”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod takim tytułem ukazała się okolicznościowa książka autorstwa prof. Tadeusza Olejnika, przypominająca tragedię przygranicznego wówczas Wielunia, na który 1 września 1939 r., spadły pierwsze w II wojnie światowej bomby. Bomby trafiły w szpital, zabijając 26 chorych i 6 pielęgniarek, i uszkodziły kościół farny z czasów Kazimierza Wielkiego, który potem Niemcy zburzyli do fundamentów. Zginęło wówczas co najmniej 1200 mieszkańców. O tej tragedii miasta zaczęto mówić dopiero od niedawna. Przez lata niezrozumiałych powodów była ona przemilczana. Mówił o tym podczas naukowej sesji poprzedzającej tegoroczne rocznicowe uroczystości zarówno prezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leon Kieres, jak i dyrektor Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu prof. Witold Kulesza. W sesji wzięła także udział niemiecka delegacja, której przewodniczył znany historyk prof. Dieter Schenk.
Dokładnie w 65. rocznicę tamtych wydarzeń o godz. 4.40 przeleciała nad Wieluniem eskadra samolotów, przypominając krwawy nalot Luftwaffe na pogrążone we śnie 15-tysięczne miasto. O godz. 8.00 na zachowanych fundamentach zbombardowanej, a następnie rozebranej fary arcybiskup metropolita częstochowski Stanisław Nowak odprawił Mszę św. w intencji Ojczyzny oraz poległych i pomordowanych. Kazanie wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego - abp Sławoj Leszek Głódź. Zwrócił on uwagę, by trzy głębokie w treść słowa: „Bóg - Honor - Ojczyzna”, które wypełniały serca walczących o wolność, nie były dziś nadużywane i bezczeszczone. „Ten tragiczny nalot na Wieluń - mówił - rozpoczął straszliwą wojnę, a o żołnierzach z września 1939 r. można powiedzieć, że byli obrońcami chrześcijańskiej Europy. Europy, która potrzebuje przebaczającej miłości, by się znów duchowo nie zagubić i by przekazać najszlachetniejsze wartości kolejnym pokoleniom. Zjednoczony kontynent musi pielęgnować swoją tożsamość, swoje odniesienie do Stwórcy - Pana dziejów. Dziś zgromadzeni w tym mieście podkreślamy, że to właśnie chrześcijaństwo wskazuje na miłość Boga i na przebaczenie skierowane od jednego człowieka do drugiego”. Kaznodzieja postulował także odbudowę wieluńskiej fary jako narodowego pomnika ofiar II wojny światowej.
Następnie o godz. 12.00 na pobliskim placu Legionów odbyły się ogólnopolskie, centralne obchody wybuchu II wojny światowej i Dnia Kombatanta, z udziałem prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. Po odsłonięciu pamiątkowej tablicy na ruinach kościoła farnego Prezydent uroczyście wręczył kombatantom odznaczenia państwowe i nominacje na wyższy stopień oficerski. Uroczystość zakończyła defilada Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz paradna musztra, a następnie koncert Orkiestry i Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Z okazji tej rocznicy mieszkańcy Wielunia wystosowali do mieszkańców Europy Przesłanie, w którym czytamy: „Tragiczne ówczesne wydarzenia ukazują, jak łatwo zwieść całe narody ułudą budowania nowego porządku, nowego świata, rządów «lepszych, mądrzejszych ludzi nad gorszymi» - jak łatwo uwikłać człowieka we współdziałanie z mocami zła.
W rocznicę tamtej agresji przestrzegamy przed mechanizmami, które wówczas do niej doprowadziły, ponieważ nadal są obecne i sprowadzają na ludzi żyjących w różnych regionach świata cierpienia, głód i poniżenie. Nie lękajmy się, miejmy odwagę, ostrzegać przed konsekwencjami odrzucania wypróbowanych przez wieki zasad moralności opartych na Dekalogu. Nie pobłażajmy tym, którzy na ludzkich słabościach i ograniczeniach budują swe nieprawe fortuny. Zacznijmy wreszcie likwidować mechanizmy prowadzące do kolejnych wojen, agresji i różnorakich zniewoleń.
Niepokojem napawa nas fakt kładzenia fundamentów kolejnej wspólnoty europejskich narodów bez zakotwiczenia jej w Bogu, Stwórcy Wszechrzeczy. Przecież obie zbrodnicze, totalitarne dyktatury minionego wieku, hitlerowski nazizm i stalinowski komunizm, wyrosły z ideologii negującej potrzebę odwoływania się do Boga, do ukazywanych przez Niego dróg wielkości człowieka.
Prosimy twórców nowego ładu europejskiego, by wszelkie postulaty i ostrzeżenia, odwołujące się do doświadczenia minionych pokoleń, nie były lekceważone, wyszydzane, spychane w medialny niebyt. Apelujemy o odwagę bronienia tych wartości, w które wierzyli i którymi żyli przez wieki mieszkańcy Europy. Budujmy Europę na fundamentach wypróbowanych zasad etycznych, a zwłaszcza sprawiedliwości i wzajemnej miłości. Prośmy Wszechmogącego, aby wspierał nasze wysiłki w tym kierunku swoją mądrością i udzielił nam potrzebnej ku temu wielkoduszności”.
Pod przesłaniem złożyło podpisy ok. 1200 mieszkańców Wielunia - dla upamiętnienia i uczczenia ok. 1200 mieszkańców miasta zabitych przez niemieckie lotnictwo podczas bombardowań 1 września 1939 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz Jan Długosz w różnych odsłonach

2024-05-17 15:27

Maciej Orman/Niedziela

W Miejskim Ośrodku Kultury im. Władysława Sebyły w Kłobucku odbyła się gala podsumowująca II Regionalny Konkurs Plastyczny „W kłobuckim kościele jest skarbów wiele”, zorganizowany przez miejscową parafię św. Marcina – sanktuarium Matki Bożej Kłobuckiej Niepokalanej Ucieczki Grzeszników.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

2024-05-17 20:55

Mat. prasowy

Co oprócz Mszy zaczęło się w Wieczerniku? Dlaczego warto modlić się nowenną? I co to ma wspólnego z Maryją? Zapraszamy na osiemnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o pięknie modlitw nowennowych.

Więcej ...

Rozmowa z Ojcem - Niedziela Zesłania Ducha Świętego

2024-05-18 08:28
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli