Reklama

Z różnych stron

Pielgrzymka rolników w Brazylii

Niedziela Ogólnopolska 39/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

22 sierpnia parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cruz Machado była miejscem pielgrzymki brazylijskich rolników stanu Paraná. Pielgrzymka odbywała się pod hasłem: Nasienie jako dar Boży i zadanie dla człowieka. Parafia w Cruz Machado nie przez przypadek została wybrana jako miejsce tegorocznego pielgrzymowania. Ok. 80% mieszkańców powiatu pracuje na roli, a wielu z nich jest pochodzenia polskiego.
Już od kilku miesięcy wierni pogłębiali temat pielgrzymki. Podczas nabożeństw oraz spotkań grup refleksji dziękowano Bogu za wielki dar, jakim jest nasienie, oraz dyskutowano na temat komercjalizacji i wypływających z niej zagrożeń. Podobnie było w wielu innych parafiach stanu Paraná.
W dniu pielgrzymki w Cruz Machado zgromadziło się ponad 20 tys. pielgrzymów. Zgodnie z zasadami polskiej gościnności, wszyscy zostali powitani chlebem i solą oraz zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez parafię. Należy podkreślić duże zaangażowanie wiernych; wielu w tym celu upiekło chleb, ofiarowało masło, domowe powidła, miód, kawę czy mleko. Natomiast w przygotowanie Liturgii zaangażowanych było prawie 800 osób.
Uroczystości rozpoczęły się w centrum miasta inscenizacją, podczas której przedstawiono dzieło stworzenia świata i zadanie, jakie Bóg postawił przed człowiekiem.
Bp Władysław Biernacki CM mówił do pielgrzymów o zagrożeniach dla zdrowia rolnika i dla przyrody, spowodowanych niewłaściwym uprawianiem roli. Biskup diecezji, w której miała miejsce pielgrzymka - Walter Michael Ebejer OP, wezwał do szukania dróg ucieczki od współczesnego niewolnictwa, jakim jest uzależnienie od wielkich międzynarodowych firm zagrażających nawet niezależności państwa. Pielgrzymi przeszli ulicami miasta pod kościół, gdzie postawiono wielki krzyż.
W końcowej części spotkania kontynuowano modlitwy w intencji rolników, miało też miejsce błogosławieństwo nasion oraz dzieci, które są nasieniem lepszej przyszłości. Na koniec odbył się wielki targ nasion, który w obrazowy sposób uzmysłowił uczestnikom bogactwo i różnorodność nasion - Bożego daru.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent: atak rosyjskich dronów był testem

2025-09-11 18:43
Rada Bezpieczeństwa Narodowego

PAP

Rada Bezpieczeństwa Narodowego

Atak rosyjskich dronów w nocy z wtorku na środę był testem naszej odporności i naszych zdolności; odnoszę wrażenie, że go zdaliśmy - również dzięki jedności klasy politycznej, prezydenta i rządu - ocenił prezydent Karol Nawrocki na początku posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Więcej ...

Powstaje pierwsze na świecie sanktuarium św. Carla Acutisa!

2025-09-11 13:27
Św. Carlo Acutis

CBCEW/Mazur

Św. Carlo Acutis

W argentyńskim Chacras de Coria w archidiecezji Mendoza powstaje pierwsze na świecie sanktuarium poświęcone św. Karolowi Acutisowi, kanonizowanemu 7 września 2025 r. przez Papieża Leona XIV. Celem jest stworzenie miejsca modlitwy, spotkania i inspiracji szczególnie dla młodzieży.

Więcej ...

Dekanalne pielgrzymki chorych

2025-09-12 09:41

Maciej Orman/Niedziela

Tradycyjnie we wrześniu zapraszamy do uczestnictwa w dekanalnych pielgrzymkach chorych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi

Rok liturgiczny

Wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi

Kard. Parolin o rosyjskich dronach nad Polską: jesteśmy...

Wiadomości

Kard. Parolin o rosyjskich dronach nad Polską: jesteśmy...

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Carlo Acutis modlił się też po polsku

Kościół

Carlo Acutis modlił się też po polsku

Kanonizacja bł. Acutisa i bł. Frassatiego....

Kościół

Kanonizacja bł. Acutisa i bł. Frassatiego....

Archidiecezja katowicka: Komunikat w sprawie parafii św....

Kościół

Archidiecezja katowicka: Komunikat w sprawie parafii św....

To on wybrał mnie

Kościół

To on wybrał mnie

„Ciemne Typy” z Polski na kanonizacji Frassatiego i...

Kościół

„Ciemne Typy” z Polski na kanonizacji Frassatiego i...