Reklama

Porady prawnika

„Egzekucja” przed wyrokiem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za popełnione przestępstwo spotyka nas kara na mocy prawomocnie orzeczonego wyroku. Katalog kar jest bogaty: od pieniężnej po pozbawienie wolności. Może się jednak zdarzyć, że zanim zostaniemy osądzeni i uznani za winnych popełnionego przestępstwa, a nawet jeszcze w fazie postępowania przygotowawczego, które prowadzi prokurator, zostanie wydane postanowienie o zajęciu naszego majątku.
Kodeks postępowania karnego przewiduje, że w razie popełnienia przestępstwa, za które można orzec grzywnę, przepadek przedmiotów lub nałożyć obowiązek naprawienia szkody albo orzec nawiązkę, może z urzędu nastąpić zabezpieczenie wykonania orzeczenia na mieniu oskarżonego. Następuje to przez zajęcie ruchomości, wierzytelności i innych praw majątkowych oraz przez ustanowienie zakazu zbywania i obciążania nieruchomości. Zakaz ten podlega ujawnieniu w księdze wieczystej, a w przypadku jej braku - w innych dokumentach. Może też być ustanowiony zarząd nieruchomości lub przedsiębiorstwa oskarżonego.
Postanowienie takie wydaje sąd, jeśli sprawa jest już na wokandzie, lub prokurator w postępowaniu przygotowawczym. Na postanowienie to przysługuje nam zażalenie - rozpoznaje je sąd rejonowy, w którego okręgu prowadzi się postępowanie.
Tak właśnie postąpił pan Grzegorz S., członek rady nadzorczej łódzkiego wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który został oskarżony o uczestnictwo w podejmowaniu niekorzystnej dla Funduszu decyzji - chodziło o udzielenie pożyczki, która naraziła Fundusz na znaczne straty finansowe. Prokurator wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym i w efekcie komornik zajął panu S. konto, wynagrodzenie za pracę oraz mieszkanie. Pan Grzegorz wystąpił również ze skargą do Trybunału Konstytucyjnego - zakwestionował w niej prawidłowość przepisu o zajęciu majątku. Twierdził, że jest to niezgodne z chronioną konstytucyjnie zasadą domniemania niewinności. Jego zdaniem, zajęcie majątku osobie, której nie udowodniono winy, jest nie tylko niezgodne z konstytucją, ale narusza również prawo własności, a także zasadę dwuinstancyjnej kontroli sądowej wydanych postanowień.
Trybunał rozpatrzył sprawę pana Grzegorza S., ale nie podzielił jego poglądu. Zdaniem Trybunału, zabezpieczenie majątkowe to tylko czasowe zajęcie majątku, czyli ograniczenie dysponowania nim, a nie zabór. Jeśli okaże się ono zbędne, zostanie uchylone i właściciel znowu będzie dysponował nim w pełni. Nie jest to zatem niekonstytucyjne ograniczenie praw majątkowych i osobistych i nie narusza też zasady domniemania niewinności, bo nie jest sankcją karną, a jedynie gwarancją, że jeśli zapadnie wyrok skazujący, to będzie można go wykonać.
Wspomniane zatem przepisy kodeksu postępowania karnego o zabezpieczeniu majątkowym wobec osoby, której nie udowodniono jeszcze winy, nadal obowiązują.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Rada Apostolstwa Świeckich o współpracy między liderami i języku w Kościele

2025-04-01 19:20

BP KEP/flickr.com

O pilnej potrzebie budowania relacji pomiędzy odpowiedzialnymi za różne dzieła i wspólnoty w Kościele lokalnym - którymi są zarówno duchowni jak i świeccy - mówiono dziś na spotkaniu Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich. Podczas obrad, które odbyły się w Warszawie, wskazywano też na konieczność stosowania w Kościele języka mniej hermetycznego i lepiej dostosowanego do potrzeb współczesnych odbiorców.

Więcej ...

Tymi słowami kard. Ratzinger żegnał się z Janem Pawłem II

2025-04-02 06:50

Adam Bujak

Pójdź za Mną – ten lapidarny zwrot Chrystusa można uznać za klucz do zrozumienia Jana Pawła II – mówił przed 20 laty na jego pogrzebie kard. Joseph Ratzinger. Jego homilia to nie tylko pożegnanie z polskim Papieżem, ale również podsumowanie całego jego życia, z pozycji wybitnego teologa i znawcy ludzkiej duszy, a zarazem bliskiego i wieloletniego współpracownika Jana Pawła II, naocznego świadka jego posługi. Przytaczamy integralne nagranie tej homilii z tłumaczeniem na język polski.

Więcej ...

Jezus Chrystus lekarz duszy i ciała

2025-04-02 15:26

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W wyjątkowym dniu, 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II, w Szpitalu Specjalistycznym im. Ducha Świętego w Sandomierzu odbyła się uroczystość poświęcenia odnowionej kaplicy pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Aktu poświęcenia dokonał Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Wiara

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

Wiara

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Wiara

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...

Kościół

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...