Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 42/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rekolekcje księży kapelanów wojskowych

Ok. 130 kapłanów różnych formacji wojskowych uczestniczyło w dniach od 27 do 30 września w dorocznych rekolekcjach. Nauki oparte na tegorocznym programie duszpasterskim głosił ks. Stanisław Hołodok. W drugim dniu Mszy św. i Apelowi Jasnogórskiemu przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, kończący posługę biskupa polowego WP. Za organizację rekolekcji odpowiedzialny był kanclerz Kurii Polowej - ks. Tadeusz Płoski.

Grupy modlitewne św. Ojca Pio

Ogólnopolskie czuwanie grup modlitewnych św. Ojca Pio zgromadziło 1 października blisko tysiąc przedstawicieli ze 130 wspólnot oraz sympatyków Świętego wraz z inicjatorem dzieła w Polsce - o. Bogusławem Piechutą, kapucynem. Obecny był ks. Eugeniusz Lorek, odpowiedzialny za powstające na Przeprośnej Górce k. Częstochowy pierwsze w Polsce sanktuarium św. Ojca Pio. Spotkanie rozpoczął Apel Jasnogórski pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego - abp. Stanisława Nowaka, który także przewodniczył Mszy św.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prawnicy Katoliccy

Reklama

2 października pielgrzymka prawników zgromadziła ok. 500 osób. Mszy św. przewodniczył biskup diecezji sandomierskiej Andrzej Dzięga w koncelebrze z bp. Tadeuszem Pieronkiem, krajowym duszpasterzem prawników. Na pielgrzymkę przybyli przedstawiciele świata nauki, władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz duszpasterze. Bp Dzięga w homilii podkreślił, że przez posługę katolickich prawników „dzisiaj, w tym zagmatwanym świecie, pełnym tak często niesprawiedliwości, zechce Bóg wszystko czynić nowe”. W Sali Papieskiej prelekcje wygłosili bp Dzięga i bp Antoni Długosz z Częstochowy.

Pielgrzymka sportowców

W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem - te słowa przyświecały 14. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Sportowców Polskich, na którą 2 października przybyli młodzi sportowcy, działacze, trenerzy, kapelani klubów sportowych i opiekunowie parafialnych klubów sportowych. Mszy św. dla kilkuset osób przewodniczył bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców. Homilię wygłosił ks. Edward Pleń SDB, krajowy duszpasterz sportowców. W ramach pielgrzymki odbył się międzynarodowy bieg na dystansie 1609 m - „Złota Mila Częstochowy”.

Odpust Matki Bożej Różańcowej

Reklama

3 października, w niedzielę poprzedzającą liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Różańcowej, przybyło na Jasną Górę ok. 15 tys. pielgrzymów, wśród nich liczna grupa członków Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej wraz z dyrektorem - o. Bogumiłem Schabem. Sumie na Szczycie przewodniczył abp Stanisław Nowak.
„Wy jesteście wielką nadzieją świata i Polski. Na Was liczy Jasna Góra, na Was liczy cała Ojczyzna, a przede wszystkim Ojciec Święty Jan Paweł II” - mówił przeor Jasnej Góry, o. Marian Lubelski. W homilii abp Nowak zachęcał, by modlitwa różańcowa znalazła praktyczne przełożenie w chrześcijańskim życiu. Odpust poprzedziły trzydniowe rekolekcje JRR na temat: Ukochać Oblicze Jezusa Chrystusa, które prowadził o. Marek Kowalski, paulin.
Założycielem JRR był o. Bronisław Matyszczyk, paulin. Wspólnotę zatwierdził 5 sierpnia 1974 r. Prymas kard. Stefan Wyszyński, a Papież udzielił jej błogosławieństwa w czasie pierwszej pielgrzymki na Jasną Górę.

Muzyka Mozarta

Wykonanie utworu Wolfganga Amadeusza Mozarta Waisenhaus Messe C-moll miało miejsce 30 września br. w Bazylice Jasnogórskiej. Utwór wykonali młodzi muzycy ze Stowarzyszenia „Mozart 2003” podczas Mszy św. w języku łacińskim, którą odprawili podprzeorzy Jasnej Góry: o. Sebastian Matecki i o. Nikodem Kilnar. Zabrzmiał także Hymn Wieczorny - dzieło Marii Wąsowicz, młodej kompozytorki ze Stowarzyszenia. Jak powiedział Szymon Wyrzykowski - dyrektor artystyczny Stowarzyszenia - „Projekt Mozart 2004” to druga edycja całego cyklu, który ma na celu wykonanie wszystkich mszy Mozarta w ciągu najbliższych 18 lat.

Pielgrzymka amazonek

Blisko 5 tys. kobiet walczących z chorobą nowotworową piersi zgromadziła 2 października 7. Ogólnopolska Pielgrzymka Amazonek. Dotarły członkinie ponad 100 lokalnych Stowarzyszeń Amazonek. Mszy św. na Szczycie przewodniczył abp Stanisław Nowak. „Przyszedł czas trudniejszy w Waszym życiu, pełen obaw i lęków, cierpień i dolegliwości. Ale właśnie ten czas chcecie przeżyć nie same, ale z Matką Bożą” - mówił abp Nowak. Amazonki spotkały się w kaplicy św. Józefa z lekarzami oraz osobami pomagającymi im w walce z chorobą.

W skrócie

30 września bp Jan Wątroba odprawił Mszę św. z racji inauguracji roku akademickiego Politechniki Częstochowskiej w 55. rocznicę jej istnienia. Obecni byli profesorowie i studenci na czele z rektorem - prof. Henrykiem Dyją, Zarząd Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki z prezesem - prof. Janem Pilarczykiem oraz ks. Andrzej Przybylski, duszpasterz młodzieży akademickiej.

2 października ponad 6 tys. młodzieży, wychowawców oraz 80 kapłanów archidiecezji przemyskiej pielgrzymowało na Jasną Górę. Hasłem pielgrzymki były słowa z tegorocznego listu Papieża Jana Pawła II do młodzieży: Zwróćcie się do Chrystusa, a nie będziecie zawiedzeni. Z maturzystami modlił się bp Adam Szal z Przemyśla.

Zapowiedzi

22 października - Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Łomżyńskiej (II seria)

23 października - Pielgrzymka Kobiet
- Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej
- Pielgrzymka Ruchu „Komunia i Wyzwolenie”

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zaprezentowano program, logo i hasło wizyty Leona XIV w Monako

2026-03-09 12:39

Vatican Media

„Ja jestem drogą i prawdą, i życiem” (J 14,6) – to hasło pielgrzymki Leona XIV do Księstwa Monako. Z kolei logo, towarzyszące pierwszej papieskiej wizycie w tym kraju, przedstawia Ojca Świętego w stroju liturgicznym, wieżę pałacu książęcego w Monako i watykańskie barwy. Symbole te będą towarzyszyć jednodniowej podróży Papieża, która odbędzie się w sobotę, 28 marca, o czym informuje Vatican News.

Więcej ...

Krajowy Moderator Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego: w uroczystość Zwiastowania Pańskiego podejmijmy dzieło adopcji

2026-03-09 10:07

Karol Porwich/Niedziela

Żyjemy w czasach, w których w przestrzeni publicznej coraz częściej podważa się i deprecjonuje wartość ludzkiego życia. Niejednokrotnie można odnieść wrażenie, że społeczeństwo znalazło się na takim etapie, na którym coraz trudniej jest zawrócić i ponownie odkryć wartość tych najmniejszych i najbardziej bezbronnych – dzieci nienarodzonych - apeluje paulin o. Samuel Karwacki, krajowy Moderator Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Więcej ...

Czytają i znają Słowo Boże

2026-03-09 18:35
Udział w konkursie w Szkole Podstawowej w Żarach wzięło 17 uczestników z 6 szkół

Karolina Krasowska

Udział w konkursie w Szkole Podstawowej w Żarach wzięło 17 uczestników z 6 szkół

Jak Stary Testament odnosi się do snów? Kogo pierwszego powołał Pan Jezus? Ile dni i nocy Jezus pościł na pustyni? Z tymi i podobnymi pytaniami zmierzyli się dziś młodzi uczestnicy Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej - Biblista Junior.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Suspendowany kapłan chce organizować

Kościół

Suspendowany kapłan chce organizować "spotkanie...

Prezydent w Dzień Kobiet odznaczył jedenaście...

Wiadomości

Prezydent w Dzień Kobiet odznaczył jedenaście...

Zielona Góra: W wypadku balonu zginęła mistrzyni Polski

Wiadomości

Zielona Góra: W wypadku balonu zginęła mistrzyni Polski

Pielgrzymi, którzy utknęli w Wietnamie, są już w...

Kościół

Pielgrzymi, którzy utknęli w Wietnamie, są już w...

Nowy Zarząd Zakonu Paulinów

Jasna Góra

Nowy Zarząd Zakonu Paulinów

W wolnej chwili

"Wielkie Ostrzeżenie" - film, który wzywa do nawrócenia

Papieskie gratulacje dla najstarszego księdza na świecie

Kościół

Papieskie gratulacje dla najstarszego księdza na świecie

Zmarł ks. Jan Sienkiewicz

Niedziela Wrocławska

Zmarł ks. Jan Sienkiewicz

O. Beniamin Bąkowski został nowym Generałem Zakonu...

Kościół

O. Beniamin Bąkowski został nowym Generałem Zakonu...