Reklama

Niedziela Częstochowska

Wszystko, co Polskę stanowi

Marian Florek

W Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II w Gliwicach 10 grudnia odbył się szczególny koncert. Słuchacze byli świadkami prawykonania kompozycji Michała Schäfera do słów wierszy Tadeusza Szymy w hołdzie bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu „Wszystko, co Polskę stanowi”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Historia muzyki to nadal «głębia przedziwna» (Karol Wojtyła), w której człowiek ma szansę odnaleźć sens własnej egzystencji. Po wielu muzycznych doświadczeniach, począwszy od improwizowanej muzyki starożytnej, poprzez chorał gregoriański, renesansową polifonię, barokowy kontrapunkt, klasyczny styl galant, po nacechowany emocjonalizmem i indywidualizmem romantyzm, człowiek doszedł do momentu, w którym trudno jednoznacznie określić, gdzie jest jego miejsce. Jeszcze trudniej opisać, dokąd człowiek zmierza. Myślę, że wszystko, co nowe, przyszłe i nieznane, jest dobre pod warunkiem, że nie gardzi tym, co przeszłe oraz nie wpływa destruktywnie na życie drugiego człowieka. Tylko muzyka tworzona «ad majorem Dei gloriam», a człowiekowi na pożytek, ma szanse na kreowanie nowej rzeczywistości, w której każdy z nas odnajdzie istotę życia” – mówił w 2017 r. podczas interdyscyplinarnego seminarium naukowego na Politechnice Śląskiej Michał Schäfer.

Koncert został zorganizowany przez częstochowskie Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater w ramach zadania „Zamówienia Kompozytorskie”, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Patronat honorowy nad koncertem objął abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Partnerem projektu był Tauron Polska Energia SA.

Podziel się:

Oceń:

2021-12-11 18:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Promyczki Dobra muzycznie o św. Józefie

youtube.com

Wydawnictwo PROMYCZEK z okazji Roku św. Józefa zaprezentowało wyjątkowy utwór skierowany do najmłodszych

Więcej ...

Włochy: Mieszkańcy Taorminy żądają prawa do snu i nie chcą wyrzucać śmieci nocą

2025-09-02 07:16
Taormina, Sycylia

Agata Kowalska

Taormina, Sycylia

Mieszkańcy Taorminy na Sycylii domagają się prawa do snu. Apelując o to do burmistrza protestują przeciwko jego rozporządzeniu, na mocy którego w historycznym centrum mogą wyrzucać śmieci tylko w godzinach od 1.30 w nocy do 5 rano. Ludzie pytają: „mamy chodzić w nocy ze śmieciami zamiast spać”?

Więcej ...

Czy to palatium? Na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie odsłonięto relikty kamiennej budowli

2025-09-04 19:55
Bazylika Prymasowska na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie.

Archidiecezja Gnieźnieńska

Bazylika Prymasowska na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie.

„Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie znajdowała się monumentalna siedziba władcy” - przyznała archeolog prof. Hanna Kóčka-Krenz podsumowując badania prowadzone w tym miejscu od połowy sierpnia. Ich celem była weryfikacja i zbadanie reliktów mogących mieć powiązanie z wczesnośredniowiecznymi siedzibami piastowskimi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. ks. Dominika Chmielewskiego

Polska

Oświadczenie ws. ks. Dominika Chmielewskiego

Czy zmarli nas widzą i słyszą?

Wiara

Czy zmarli nas widzą i słyszą?

Pierwszy czwartek miesiąca: Bóg nie powołuje...

Kościół

Pierwszy czwartek miesiąca: Bóg nie powołuje...

Włochy: Mieszkańcy Taorminy żądają prawa do snu i nie...

Wiadomości

Włochy: Mieszkańcy Taorminy żądają prawa do snu i nie...

Mjr Maciej „Slab” Krakowian – jeden z najbardziej...

Wiadomości

Mjr Maciej „Slab” Krakowian – jeden z najbardziej...

Zamordowano kapłana, który piętnował korupcję i...

Kościół

Zamordowano kapłana, który piętnował korupcję i...

Prababcia Jezusa

Wiara

Prababcia Jezusa

Czym jest chrześcijańska pokora?

Wiara

Czym jest chrześcijańska pokora?

MSZ: Watykan odpowiedział na protest ws. wypowiedzi bp....

Wiadomości

MSZ: Watykan odpowiedział na protest ws. wypowiedzi bp....