Reklama

Kultura

Honorowy Obywatel Jedwabnego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielne południe 3 października br. większość uczestników Mszy św. przemaszerowała z kościoła do ośrodka kultury w Jedwabnem, gdzie na prof. Tomasza Strzembosza czekało honorowe miejsce. W wypełnionej szczelnie sali, wobec licznie zgromadzonych przedstawicieli władz, samorządów i instytucji całego regionu, laudację na cześć Profesora wygłosił dr Krzysztof Sychowicz, przedstawiciel IPN. Kiedy Przewodniczący Rady Miasta rozpoczął odczytywanie aktu nadania Profesorowi honorowego obywatelstwa, wszyscy zebrani na stojąco uczcili go gromkimi brawami. Wśród życzeń i kwiatów nie zabrakło i tych harcerskich. Profesor natomiast w swojej wypowiedzi przypomniał nieugięte bohaterstwo miejscowej ludności, które wyrażało się nie tylko w zbrojnym, ale również w cywilnym oporze zbiorowym wobec sowieckiego okupanta. Kiedy w 1939 r. na terenach podbitych Stalin zarządził „głosowanie” za przyjęciem do Związku Sowieckiego, w rejonie nadbiebrzańskim frekwencja była bardzo niska. Całe wsie bojkotowały „demokrację wyzwolicieli”, mimo że za nieobecność na głosowaniu groziły represje ze zsyłką włącznie. Chociaż nie brakowało „cudów nad urną”, w niektórych rejonach okupant został wręcz zmuszony - rzecz niebywała - do powtórzenia głosowania, bo tak niskiej frekwencji nie mógł ukryć sam przed sobą.
Po uroczystości po autograf Profesora ustawiła się długa kolejka osób z jego ostatnią książką: Antysowiecka partyzantka i konspiracja nad Biebrzą X 1939 - VI 1941. Znalazł się w niej wynik analizy licznych relacji mieszkańców tej okolicy. Chłodny aparat naukowy historyka połączony z wiadomościami zebranymi osobiście przez Profesora z dostępnych od niedawna archiwów w Grodnie, Mińsku i Moskwie wydobywa na światło dzienne cichych dotychczas bohaterów września 1939 r. i późniejszej okupacji sowieckiej.
Patrząc na zebrane w ośrodku osoby, uświadamiam sobie, że wielu z nich - moich rówieśników - pamięta grozę towarzyszącą UB-owskim powojennym obławom na partyzantów WiN. To przecież także ich rodzicom zawdzięczamy przeżywaną dzisiaj atmosferę wolności. Tutaj ludzie nigdy się nie poddali. To właśnie prof. Strzembosz i jego współpracownicy wprowadzili do naszej powszechnej świadomości niezwykłość ludzi tego obszaru. Jedwabne podziękowało Profesorowi pierwsze. Ufam, że na tym się nie skończy. Za swoje pionierskie wieloletnie badania Profesor zasłużył na miano co najmniej Honorowego Podlasiaka.

Książkę można zakupić w Wydawnictwie Neriton, Rynek Starego Miasta 29/31, p. 33, 00-272 Warszawa, tel. (0-22) 831-02-61 w. 26.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59
Ks. prał. Paweł Ptasznik

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Więcej ...

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Więcej ...

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim