Reklama

Niedziela Lubelska

Patron na trudne czasy. Bł. bp Władysław Goral

Agnieszka Marek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 101. rocznicę święceń kapłańskich bł. bp. Władysława Gorala mogliśmy się przekonać, że jego kult w Lublinie, mimo upływu lat, jest wciąż żywy.

Reklama

Stało się to za sprawą organizatorów sympozjum pt.: „Biskup Władysław Goral i jego kapłaństwo. W 100. rocznicę święceń błogosławionego”, które odbyło się 9.12.2021 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Patrząc na tytuł sympozjum łatwo dostrzec, że wszechobecna pandemia pokrzyżowała szyki organizatorom i całe wydarzenie zostało przesunięte aż do 101. rocznicy święceń bp. Gorala. Wydarzenie rozpoczęła Eucharystia w Kościele Akademickim KUL, której przewodniczył ks. prof. Mirosław Sitarz, Prorektor KUL ds. Misji i Administracji. Jak wspomniał na wstępie ks. Robert Ogrodnik, krewny bp. Władysława, który przywitał zgromadzonych na liturgii, Eucharystia była sprawowana w intencji rychłej kanonizacji błogosławionego. Homilię wygłosił ks. Józef Maciąg, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego bp. Gorala. Podkreślił on szczególny rys duchowości bp. Władysława, którym było nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu. Nawet przez pół godziny potrafił trwać na dziękczynieniu po Eucharystii. Bp Władysław był człowiekiem kontemplacji, niezwykłej równowagi wewnętrznej i Bożego pokoju – nauczał kaznodzieją - oraz wielkiej aktywności, którą skupiał na służbie królestwu Bożemu na ziemi. Królestwo to – jak mówił bp Goral na Międzynarodowym Kongresie ku czci Chrystusa Króla – zabrania zła, ale daje nieograniczoną wolność do czynienia dobra. Biskup Władysław przyjmował wszystkie wydarzenia w swoim życiu jako wolę Bożą, dlatego nie uciekał przed aresztowaniem, chociaż miał ku temu sposobność, zaś w czasie pobytu w obozie zachował niezwykłą siłę i pogodę ducha, którą zauważyli nawet współwięźniowie. Przez pięć lat przyjmował z pokorą cierpienia, które zakończyły się dopiero w momencie jego śmierci w lutym 1945 r. w Sachsenhausen. Cierpienia takie w prawie kanonicznym są kwalifikowane jako aerumnae carceris i są uznane za element męczeństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Eucharystii wszyscy zebrani udali się do Collegium Norwidianum, gdzie otwarto wystawę pt.: „Teraz przyszedł czas…Błogosławiony biskup Władysław Goral, cichy męczennik Kościoła i Ojczyny”. Kolejnym punktem spotkania było sympozjum naukowe, które, jak podkreślił prof. Cezary Taracha, zostało zorganizowane wspólnym wysiłkiem Instytutu Historii KUL, Klubu Inteligencji Katolickiej w Lublinie, Muzeum Narodowego w Lublinie, Fundacji Cultura Memoriae, Zespołu Placówek Oświatowych w Ciecierzynie, Stowarzyszenia Anthill oraz Koła Naukowego Studentów Historyków KUL. Otwierając tę część obrad, ks. prof. Mirosław Sitarz podkreślił, że Sympozjum zwraca uwagę na rzecz najważniejszą – że każdy człowiek, niezależnie od tego kim jest, ma obowiązek dorastać do pełni człowieczeństwa, jaką jest świętość. Biskup Goral pokazuje nam – mówił ks. Sitarz – że nawet w tak trudnych warunkach jak obóz koncentracyjny świętość jest możliwa. W tym kontekście ukazał dążenie do prawdy jako misję KUL we współczesnym społeczeństwie i stwierdził, że to właśnie w tym rankingu – dążenia do świętości i promieniowania świętością – KUL powinien być i jest na wysokim miejscu, o czym świadczą nasi święci i błogosławieni.

Zapytany o kanonizację bp. Gorala ks. Józef Maciąg zaakcentował, że jest on jednym ze 108 męczenników z okresu II wojny światowej, których 13.06.1999 r. w Warszawie beatyfikował Jan Paweł II. Do rozpoczęcia procesu kanonizacyjnego w Rzymie potrzebny jest więc uznany cud za wstawiennictwem jednego z błogosławionych męczenników. Podkreślił, że bp Władysław był człowiekiem żywej wiary a jego kult nieustannie rozwija się w Lublinie. Ludzie modlą się za wstawiennictwem bp. Gorala co tydzień w czasie specjalnego nabożeństwa w archikatedrze lubelskiej, gdzie znajduje się epitafium błogosławionego umieszczone tam przez abp. Józefa Życińskiego oraz w parafii pw. bł. bp. Władysława Gorala. Ks. Mariusz Nakonieczny, proboszcz parafii, której patronuje bp Goral, podkreśla, że każdego 12. dnia miesiąca jest Msza święta i nabożeństwo z podziękowaniami i prośbami za wstawiennictwem błogosławionego z Litanią zatwierdzoną przez abp. Stanisława Budzika. Ponadto jeżdżąc na rekolekcje i misje do różnych parafii na terenie całej Polski, ks. Mariusz przybliża ich uczestnikom postać błogosławionego i szerzy jego kult i wiedzę o nim. Warto podkreślić, że prof. Elżbieta Rakowska, parafianka, napisała Mszę ku czci bł. bp. Gorala, której części miały swoje prawykonanie w czasie uroczystej Eucharystii 12.12.2021 r. na zakończenie obchodów Tygodnia z Błogosławionym.

O rozwoju kultu bł. bp. Władysława świadczyła także obecność dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Ciecierzynie, jedynej szkoły w Polsce, której patronuje bł. bp Goral. Pod kierunkiem swoich nauczycieli przygotowali oni montaż słowno-muzyczny pt.: „Błogosławiony”. Jak zdradziła Katarzyna Wieczorek, placówka oświatowa utrzymuje stałą współpracę z KUL, a w szczególności z prof. Cezarym Tarachą i to z jego inicjatywy przyjechali, by zaprezentować swoje przedstawienie. Wieczorek podkreśliła, że prof. Taracha jest autorem tekstów o patronie, które są wykorzystywane do pracy z dziećmi w szkole. Z kolei Magdalena Stawecka jest autorką hymnu szkoły, który usłyszeliśmy w czasie przedstawienia. Uczniowie szkoły poznają swojego patrona także poprzez organizowane konkursy.

Podziel się:

Oceń:

2021-12-14 11:51

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: nie ma zbawienia poza krzyżem Jezusa Chrystusa

2024-09-14 19:32

flickr.com/archidiecezjakrakow

Nie ma zbawienia poza krzyżem Pana naszego Jezusa Chrystusa. To jest nasza mądrość i to jest nasza siła na przekór tzw. „mądrym tego świata”, na przekór władcom tego świata. To jest nasza siła nadziei, z którą idziemy przez życie - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie sumy odpustowej w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie-Sidzinie.

Więcej ...

Franciszek: To człowiek decyduje, czy stać się pokarmem algorytmów, czy karmić serce wolnością

2024-09-15 12:42

„To człowiek decyduje, czy stać się pokarmem dla algorytmów, czy też karmić swoje serce wolnością, bez której nie wzrastamy w mądrości. Mądrość ta dojrzewa, doceniając czas i uwzględniając słabości” - ocenił papież w Orędziu na 58. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Jego hasło brzmi: „Sztuczna inteligencja i mądrość serca: dla komunikacji w pełni ludzkiej”. W Polsce jest obchodzony w trzecią niedzielę września.

Więcej ...

Dolnośląskie/ Policja nie jest w stanie dotrzeć do zmarłego na skutek powodzi

2024-09-15 10:54

pixabay.com

Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej w Kłodzku przekazał, że jest już pierwsza ofiara śmiertelna powodzi. Jak poinformowała PAP policja, funkcjonariusze na razie nie są w stanie dotrzeć na miejsce, gdzie doszło do tragedii. Nie ma żadnych ustaleń w tej sprawie - powiedział policjant.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Wiadomości

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Rozważania na niedzielę: Kim są kobiety w dżinsowych...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Kim są kobiety w dżinsowych...

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Niedziela Świdnicka

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Bolesna Matka Najświętsza i Koronka do Jej Siedmiu...

Wiara

Bolesna Matka Najświętsza i Koronka do Jej Siedmiu...

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...