Reklama

Niedziela Lubelska

Modlitwa bez granic

Archiwum

Będziemy modlić się w najbliższy piątek, 17 grudnia, o godz. 21.00 na terenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie.

Przyłączamy się do inicjatywy Kongresu Katoliczek i Katolików, który zaproponował, aby w tym dniu modlić się za osoby i grupy związane z dramatem uchodźców, w Polsce i innych miejscach na świecie. Będziemy modlić się za pracujących w placówkach straży granicznej, za żołnierzy, za wojska obrony terytorialnej, za policjantów, za pracowników urzędu ds. cudzoziemców, za podejmujących decyzje na wszystkich szczeblach w sprawach migrantów i uchodźców, za przedstawicieli organizacji pozarządowych, za wolontariuszy, za lekarzy niosących pomoc.

Przede wszystkim modlić będziemy się za migrantów i uchodźców, za tych legalnych i nielegalnych, za żywych i za tych, którzy zginęli w wodach mórz, w lasach, na bagnach, przy przeprawach przez graniczne rzeki, próbach sforsowania murów. Obejmiemy modlitwą tych, co płyną na Lampedusę i inne wyspy włoskie czy greckie, za tych, którzy próbują iść, jechać czy płynąć z Turcji, Libii, Egiptu i innych państw. Za tych, którzy wdzierają się do hiszpańskich enklaw w Maroku (Ceuta, Melilla). Za Latynosów przeprawiających się przez Rio Grande do USA. Za tych, którzy dotarli nad polski i białoruski Bug. I za wszystkich innych, którzy ze strachu przed wojną, torturami, prześladowaniami albo z powodu biedy i choroby, szukają dla siebie i swoich rodzin bezpiecznych i lepszych miejsc do życia. Wymienimy imiona, które znamy, tych co zginęli na granicy Polski z Białorusią. Wymienimy także imiona dwóch młodych polskich żołnierzy, którzy popełnili samobójstwa, a byli w strefie stanu wyjątkowego.

Będziemy modlić się jako przedstawiciele różnych religii i wyznań: Krzysztof Furyu Leśniak Sensei, opat świątyni Kadza An, kapłan, nauczyciel linii Buddyzmu Zen (buddyzm), kantor Symcha Keller (judaizm), bp Mieczysław Cisło (Kościół Katolicki), Adam Borchaschvili (islam), ks. Grzegorz Brudny (Kościół Ewangelicko-Augsburski). Kolejność odzwierciedla czas powstawania tych religii i wyznań. Odwołujemy się do apelu z ubiegłego roku, który w sprawie migrantów i uchodźców skierowali do Prezydenta RP zwierzchnicy powyższych religii i wyznań: bp Krzysztof Zadarko - delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Imigracji, bp Jerzy Samiec - biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, rabin Michael Schudrich - Naczelny Rabin RP, mufti Tomasz Miśkiewicz -Mufti Muzułmański Związek Religijny w RP.

Reklama

Będziemy modlić się na terenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i jenieckiego w Lublinie na Majdanku, w miejscu gdzie we wrześniu 1999 r. po raz pierwszy modlili się przedstawiciele kilku religii. Pozostawili wówczas Siedem Kamieni, pomiędzy krematorium i mauzoleum. Będziemy modlić się bez względu na pogodę, tak jak bez względu na pogodę migranci i uchodźcy idą za swoją nadzieją. Wszystkich, którzy chcą się przyłączyć do tej modlitwy, prosimy, aby przynieśli ze sobą zieloną folię - do zaklejenia na chwilę latarek w smart fonach; w pewnym momencie chcemy rozświetlić latarki w kolorze nadziei. I prosimy, abyście mieli przy sobie certyfikaty szczepień.

Będziemy, to znaczy inicjatorzy lubelskiej Modlitwy Bez Granic: Justyna Orłowska (Centrum Wolontariatu), Ewa Pankiewicz (Stowarzyszenie Solidarności Globalnej), Aneta Serafin - Żukowska (koordynator Domów Nadziei dla Migrantów i Uchodźców), Zbigniew Drążkowski (Wspólnota Emaus), Jacek Wnuk (dyrektor Nowego Radia), ks. Mieczysław Puzewicz (duszpasterz osób wykluczonych w archidiecezji lubelskiej). Wydarzenie współorganizujemy z dyrekcją i pracownikami Państwowego Muzeum na Majdanku, przy życzliwym wsparciu dyrektora Tomasza Kranza.

Transmisja wydarzenia na antenie Nowego Radia na www.noweradio.pl

Reklama2021-12-15 14:41

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

#TrzymajSięMaryi: Apel Jasnogórski - wielka narodowa modlitwa Polaków

2023-05-26 20:00

Karol Porwich/Niedziela

Jako odrębne nabożeństwo maryjne sprawowane o godz. 21.00 zostało po raz pierwszy odprawione 8 grudnia 1953 r. z prośbą o uwolnienie więzionego wówczas Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, ale jego genezy należy szukać w pierwszym dniu „jasnogórskiej wolności”, 4 listopada 1918 r.

Więcej ...

Okszów. Stulecie szkoły rolniczej

2023-05-27 19:05

Tadeusz Boniecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Grzech nie do odpuszczenia?

Wiara

Grzech nie do odpuszczenia?

Towarzyszyła synowi w śmiertelnej chorobie. Mama Carla...

Wiara

Towarzyszyła synowi w śmiertelnej chorobie. Mama Carla...

Jak wiedźma spotkała Jezusa

Wiara

Jak wiedźma spotkała Jezusa

#TrzymajSięMaryi:

Wiara

#TrzymajSięMaryi: "Pani doktor! Chłopczyk ożył!”....

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Bóg uratował nasze małżeństwo - świadectwo Rafała i...

Kościół

Bóg uratował nasze małżeństwo - świadectwo Rafała i...

Nieznane cuda Ojca Pio

Wiara

Nieznane cuda Ojca Pio

USA: Tina Turner zmarła po długiej chorobie

Wiadomości

USA: Tina Turner zmarła po długiej chorobie