Reklama

Wiara

Polska tradycja Bożego Ciała na liście UNESCO

Karol Porwich/Niedziela

Polska tradycja układania kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała została wpisana na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. - Dziś chciałabym pogratulować wszystkim twórcom dywanów kwiatowych. To wielki sukces Polski - mówiła na konferencji prasowej prof. Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Położony w województwie łódzkim Spycimierz, w którym od ponad 200 lat nieprzerwanie trwa tradycja układania kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała oraz cztery niewielkie wsie w województwie opolskim – Olszowa, Zimna Wódka, Zalesie Śląskie i Klucz znajdą się w wykazie wyjątkowych i znaczących zwyczajów oraz zjawisk kulturowych z całego świata. Obecnie obejmuje on blisko 400 pozycji, w tym tylko już cztery z Polski: szopkarstwo krakowskie, kulturę bartniczą, sokolnictwo a teraz także dywany kwiatowe. Decyzja została ogłoszona podczas 16. sesji Międzynarodowego Komitetu UNESCO w Paryżu.

Wniosek o wpis tradycji w marcu 2020 r. złożył minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Wcześniej, w 2018 r. Spycimierskie Boże Ciało znalazło się na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, co było pierwszym istotnym krokiem starań o to, by tradycja wyznaczania trasy procesji kwietnym dywanem stała się również częścią światowego dziedzictwa kultury. - Dziękuję ministrowi Piotrowi Glińskiemu, że podjął te starania. To wielkie uhonorowanie mieszkańców ze wszystkich miejscowości parafii Spycimierz – mówił burmistrz gminy Uniejów Józef Kaczmarek, na terenie której układane są słynne dywany kwiatowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mieszkańcy Spycimierza, w tym całe rodziny, od ponad 200 lat układają przed świętem Bożego Ciała kwiecisty dywan, po którym przechodzi procesja. Usypywany jest on w celu oddania czci Bogu, który według tradycji ludowej tego dnia „schodzi z ołtarzy”. Każda z rodzin dekoruje pas drogi przed swoim domem. - Dziękuję naszym parafianom, którzy co roku układają nasze słynne dywany kwiatowe. Ale dziś należy również podziękować naszym przodkom, których wiara skłoniła by rozpocząć tą piękną tradycję - mówiła Maria Pełka z parafialnego stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało”.

Do tworzenia liczącego około kilometra długości dywanu mieszkańcy używają między innymi płatków kwiatów ogrodowych i polnych, liści kasztanowców, kłosów zbóż i traw, mchu oraz gałązek drzew i krzewów. Wykorzystują też piasek. Zanim powstanie kwiecisty dywan, na drodze wykonywane są rysunki, które następnie są wypełniane roślinami, kamyczkami i piaskiem. Wśród ułożonych motywów dominują kwiaty, serca, symbole religijne i patriotyczne.

Podziel się:

Oceń:

+8 0
2021-12-16 15:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Boże Ciało tuż-tuż

TD

Zbliża się uroczystość Bożego Ciała. W sytuacji epidemii i licznych pytań wiernych o przebieg święta, kielecka Kuria wydała stosowny komunikat, porządkujący organizację procesji w Boże Ciało i w oktawę święta – mają one odbywać się wokół kościołów, chyba, że proboszcz uzyska zgodę władz publicznych na procesjonalne przejście ulicami parafii.

Więcej ...

Fundacja Grupa Proelio: nowy przedmiot „edukacja zdrowotna” to permisywna edukacja seksualna

2024-04-19 14:27

Adobe Stock

Od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot „Edukacja zdrowotna”, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie”. - Ministerstwo Edukacji wraz z resortami zdrowia i sportu, pod przykrywką troski o zdrowie dzieci i młodzieży, planuje wprowadzić do szkół permisywną, deprawacyjną, edukację seksualną. W odróżnieniu od Wychowania do Życia w rodzinie nowy przedmiot może być obowiązkowy - alarmuje Grupa Proelio i zachęca do sprzeciwu wobec tych planów.

Więcej ...

Turniej WTA w Stuttgarcie - awans Świątek do półfinału

2024-04-19 20:00
Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

PAP/RONALD WITTEK

Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek pokonała Brytyjkę Emmę Raducanu 7:6 (7-2), 6:3 i awansowała do półfinału halowego turnieju WTA 500 na kortach ziemnych w Stuttgarcie. Jej kolejną rywalką będzie Jelena Rybakina z Kazachstanu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous