Reklama

Wiara

Polska tradycja Bożego Ciała na liście UNESCO

Karol Porwich/Niedziela

Polska tradycja układania kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała została wpisana na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. - Dziś chciałabym pogratulować wszystkim twórcom dywanów kwiatowych. To wielki sukces Polski - mówiła na konferencji prasowej prof. Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Położony w województwie łódzkim Spycimierz, w którym od ponad 200 lat nieprzerwanie trwa tradycja układania kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała oraz cztery niewielkie wsie w województwie opolskim – Olszowa, Zimna Wódka, Zalesie Śląskie i Klucz znajdą się w wykazie wyjątkowych i znaczących zwyczajów oraz zjawisk kulturowych z całego świata. Obecnie obejmuje on blisko 400 pozycji, w tym tylko już cztery z Polski: szopkarstwo krakowskie, kulturę bartniczą, sokolnictwo a teraz także dywany kwiatowe. Decyzja została ogłoszona podczas 16. sesji Międzynarodowego Komitetu UNESCO w Paryżu.

Wniosek o wpis tradycji w marcu 2020 r. złożył minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Wcześniej, w 2018 r. Spycimierskie Boże Ciało znalazło się na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, co było pierwszym istotnym krokiem starań o to, by tradycja wyznaczania trasy procesji kwietnym dywanem stała się również częścią światowego dziedzictwa kultury. - Dziękuję ministrowi Piotrowi Glińskiemu, że podjął te starania. To wielkie uhonorowanie mieszkańców ze wszystkich miejscowości parafii Spycimierz – mówił burmistrz gminy Uniejów Józef Kaczmarek, na terenie której układane są słynne dywany kwiatowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mieszkańcy Spycimierza, w tym całe rodziny, od ponad 200 lat układają przed świętem Bożego Ciała kwiecisty dywan, po którym przechodzi procesja. Usypywany jest on w celu oddania czci Bogu, który według tradycji ludowej tego dnia „schodzi z ołtarzy”. Każda z rodzin dekoruje pas drogi przed swoim domem. - Dziękuję naszym parafianom, którzy co roku układają nasze słynne dywany kwiatowe. Ale dziś należy również podziękować naszym przodkom, których wiara skłoniła by rozpocząć tą piękną tradycję - mówiła Maria Pełka z parafialnego stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało”.

Do tworzenia liczącego około kilometra długości dywanu mieszkańcy używają między innymi płatków kwiatów ogrodowych i polnych, liści kasztanowców, kłosów zbóż i traw, mchu oraz gałązek drzew i krzewów. Wykorzystują też piasek. Zanim powstanie kwiecisty dywan, na drodze wykonywane są rysunki, które następnie są wypełniane roślinami, kamyczkami i piaskiem. Wśród ułożonych motywów dominują kwiaty, serca, symbole religijne i patriotyczne.

Podziel się:

Oceń:

2021-12-16 15:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Trwają przygotowania do IV Zielonogórskiego Uwielbienia

Katarzyna Krawcewicz

15 czerwca w Zielonej Górze odbyła się kolejna próba przed IV Zielonogórskim Uwielbieniem.

Więcej ...

W niedzielę Kościół katolicki obchodzi IV Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

2024-07-26 07:16

Adobe Stock

W niedzielę w Kościele katolickim przypada IV Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, obchodzony w tym roku pod hasłem "Nie opuszczaj mnie w mojej starości". W specjalnym orędziu na ten dzień papież podkreślił, że "przeciwstawianie młodych starym jest niedopuszczalną manipulacją”.

Więcej ...

Kolejni obcokrajowcy ukończyli Letnią Szkołę Języka Polskiego na KUL

2024-07-26 20:50
Uczestnicy kursu

KAI/@KUL_Lublin / X

Uczestnicy kursu

Około stu osób z całego świata uczestniczy w letnich programach językowych organizowanych przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. – Nie ma skuteczniejszej reklamy naszego kraju i regionu niż pokazanie na miejscu bogactwa polskiej kultury, języka i tradycji – mówi Cezary Ruta, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej KUL.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

Święci i błogosławieni

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Klauzula sumienia nauczycieli. Ostatni ratunek przed...

Felietony

Klauzula sumienia nauczycieli. Ostatni ratunek przed...

Czego szukam, słuchając Słowa Bożego?

Wiara

Czego szukam, słuchając Słowa Bożego?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Historyczna decyzja Watykanu

Wiara

Historyczna decyzja Watykanu

Litania do św. Krzysztofa

Modlitwa

Litania do św. Krzysztofa

Przemyśl: Zmarł ks. Jan Mazurek. Miał 59 lat

Niedziela Przemyska

Przemyśl: Zmarł ks. Jan Mazurek. Miał 59 lat

Pilne! ONZ zareagowała w sprawie ks. Olszewskiego! Sprawa...

Kościół

Pilne! ONZ zareagowała w sprawie ks. Olszewskiego! Sprawa...