Reklama

Niedziela w Warszawie

Jubileusz biskupa Kazimierza Romaniuka

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Kardynał Kazimierz Nycz przewodniczył w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Mszy św. dziękczynnej z okazji 70. rocznicy święceń kapłańskich bp. Kazimierza Romaniuka, pierwszego ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystię, którą odprawiał w koncelebrze dostojny jubilat, koncelebrowali również: bp Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski, bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, bp Piotr Jarecki i bp Rafał Markowski, biskupi pomocniczy archidiecezji warszawskiej, bp Andrzej F. Dziuba, ordynariusz łowicki, bp Piotr Sawczuk i bp Antoni P. Dydycz z Drohiczyna oraz bp Kazimierz Gurda, ordynariusz diecezji siedleckiej i liczne grono kapłanów diecezji siedleckiej, drohiczyńskiej, łowickiej oraz obu diecezji warszawskich.

We Mszy św. uczestniczyło wiele sióstr zakonnych, a także duchowni prawosławni, obecny był brat, bratanice i siostrzenica bp. Romaniuka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Specjalny list na uroczysty jubileusz nadesłał Ojciec Święty Franciszek. Papież napisał: „Kieruję słowa szczególnych życzeń do jego ekscelencji biskupa Kazimierza Romaniuka, seniora diecezji warszawsko-praskiej, który z głęboką wdzięcznością Bogu obchodził 16 grudnia 2021 r. 70. rocznicę święceń kapłańskich. Łączę się duchowo i dziękuję za jego owocną i gorliwą posługę pełnioną z pasterskim oddaniem dla dobra ludu Bożego. Ojciec Święty zapewniając o pamięci w modlitwie prosi Boga, by obdarzył księdza biskupa obfitością łask, pociechą i mocą Chrystusowego kapłaństwa. Zawierzając go macierzyńskiej opiece Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa, z serca udziela apostolskiego błogosławieństwa, którym obejmuje jego rodzinę, bliskich i uczestników tej uroczystości”.

- Przybywamy dzisiaj z potrzeby serca, aby dziękować Bogu za wszystkie dobrodziejstwa, jakimi obdarzył przez 70 lat posługi kapłańskiej księdza biskupa Kazimierza – podkreślił na wstępie do liturgii bp Kamiński.

W homilii bp Markowski, nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii o rodowodzie Jezusa, zwrócił uwagę, że jest to historia, którą kreślił Bóg i którą tworzą ludzie.

- Syn Dawida, a zatem Mesjasz, pochodzić będzie z rodu królewskiego, to Król, któremu poddane będą wszystkie narody i ludy, który założy i da początek królestwu, sprawiedliwości, miłości i pokoju. To Król, Pan i Władca nasz. Ale jednocześnie w tej genealogii Jezusa pojawiają się cztery postacie kobiece, Tamar, Rachab, Rut i Batszeba. To uświadamia nam, że jednocześnie przychodzi do nas Człowiek, nasz Brat, który rodzi się z Maryi Panny, wychowuje się u boku Józefa i który ogrania nas swoją łaską i miłością – zauważył kaznodzieja i dodał, że Jezus Chrystus jako Słowo Odwieczne rodzi się w wielkiej rodzinie ludzkiej i w rodzinie Abrahama, jako dziecko narodu wybranego i w rodzinie Maryi oraz Józefa jako Człowiek i nasz Brat.

Reklama

- Na Wcieleniu Jezusa Chrystusa nie kończy się historia tego świata. Przeciwnie, ta historia wkracza w zupełnie nowy etap. To historia zbawienia, która nadal trwa po dzień dzisiejszy i którą tworzymy i tworzą ludzie – powiedział hierarcha.

Bp Markowski podkreślił, że życie bp. Romaniuka to życie, które nie jest oderwane od historii, ale które wkomponował Bóg w historię tego świata i w historię zbawienia. Kaznodzieja umieścił wybrane wydarzenia z życia jubilata na tle istotnych dla Kościoła, Polski i świata momentów historii.

Rozpoczął od trzech dat w roku 1927: 16 kwietnia, kiedy urodził się Joseph Ratzinger, przyszły papież Benedykt XVI; 20 maja, gdy w Krakowie na świat przyszedł Franciszek Macharski, arcybiskup krakowski, kardynał, jedna z najważniejszych postaci Kościoła w Polsce na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci oraz 21 sierpnia, kiedy to w Hołowienkach na Podlasiu urodził się przyszły biskup Kazimierz Romaniuk, wybitny biblista, rektor seminarium, wychowawca wielu pokoleń kapłanów, pierwszy ordynariusz nowo utworzonej diecezji warszawsko-praskiej.

Następnie bp Markowski zestawił obok siebie wydarzenia z roku 1951 – święcenia kapłańskie braci Josepha i Georga Ratzingerów (29 czerwca), śmierć kard. Adama Stefana Sapiehy (23 lipca) i święcenia prezbiteratu ks. Kazimierza Romaniuka, które otrzymał z rąk bł. Prymasa Tysiąclecia z kościele Najczystszego Serca Maryi na warszawskiej Pradze.

Reklama

- 12 stycznia 1953 r. prymas Stefan Wyszyński otrzymuje od papieża Piusa XII nominację kardynalską. Tego samego roku 8 maja biskupi polscy skierowali do władz list, który przeszedł do historii pod nazwą „Non possumus”. 25 września następuje aresztowanie prymasa Stefana Wyszyńskiego. A w tym samym roku nasz jubilat dzięki swej wielkiej pracowitości uzyskuje pierwszym tytuł doktora z patrystyki na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Co ważne, tego samego roku 8 grudnia o godz. 21.00 w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze po raz pierwszy zabrzmiał Apel Jasnogórski – podkreślił sufragan archidiecezji warszawskiej.

Bp Markowski zaznaczył, że rok 1961 przyniósł Kościołowi doniosłą encyklikę papieża Jan XXIII „Mater et Magistra”, która mówi o przemianie społecznej dokonującej się w świecie w świetle nauki Kościoła. W tym samym roku w Polsce decyzją rządu PRL definitywnie usunięto lekcje religii ze szkół. - Tego samego roku dzięki swej wielkiej pracowitości nasz jubilat uzyskał kolejny doktorat z wiedzy biblijnej na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie – przypomniał hierarcha.

Przechodząc następnie do roku 1971, w którym w Polsce stosunki państwo-Kościół uległy pewnej odwilży, bp Markowski zwrócił uwagę, że 23 czerwca Kościołowi przyznano prawo własności do ponad 4 tys. kościołów i kaplic. Tego samego roku ks. Romaniuk objął obowiązki rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie.

W roku 1982, upływającym w atmosferze stanu wojennego, Episkopat Polski w wydanym oświadczeniu zażądał zniesienia stanu wojennego i powrotu do dialogu ze społeczeństwem i „Solidarnością”. Kaznodzieja przypomniał, że 31 grudnia Rada Państwa zniosła stan wojenny na terenie całego kraju.

Reklama

- W tej atmosferze nasz jubilat 4 marca 1982 r. przyjął konsekrację biskupią, która dokonała się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Konsekratorami byli: prymas Józef Glemp, kard. Franciszek Macharski i bp Władysław Miziołek. Zawołaniem nowego biskupa stały się słowa: „Ufam Tobie” – przypomniał bp Markowski.

Jako kolejny przełomowy moment w życiu bp. Romaniuka kaznodzieja wskazał dzień 25 marca 1992 r., kiedy ogłoszono papieską bullę „Totus Tuus Poloniae populus”, na mocy której św. Jan Paweł II dokonał reorganizacji administracji kościelnej w Polsce. Utworzono wówczas 13 metropolii z 38 diecezjami. Bp Romaniuk został ogłoszony biskupem diecezjalnym nowo utworzonej diecezji warszawko-praskiej. Urząd ten pełnił do roku 2004.

- Życie naszego jubilata nie jest oderwane od historii świata i Kościoła. W konkretnych okolicznościach Bóg obdarzył go darem życia i Bóg w jego życiu realizował swój zamysł. A on, nasz jubilat, zgodnie ze słowami „Ufam Tobie”, po prostu zawierzył i pozwolił Bogu prowadzić się przez życie – podkreślił bp Markowski i dodał:

- Dziękujemy razem z tobą dzisiaj z twoje życie i powołanie kapłańskie, posługę biskupią i wszystko, co stało się naszym udziałem dzięki twojemu życiu. Niech Bóg ci błogosławi.

Kard. Nycz zwracając się do jubilata podkreślił, że był on przyjacielem śp. kard. Franciszka Macharskiego. – W tym samym czasie zostaliście rektorami seminarium i prawie w tym samym czasie biskupami przez wiele lat w Konferencji Episkopatu Polski – przypomniał metropolita warszawski.

Po Mszy św. do bp. Romaniuka ustawiła się długa kolejka osób chcących złożyć dostojnemu jubilatowi powinszowania i życzenia.

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2021-12-17 18:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pragnienie serca spełniłeś Panie

Uroczystej Eucharystii przewodniczył Dostojny Jubilat

Ks. Robert Gołębiowski

Uroczystej Eucharystii przewodniczył Dostojny Jubilat

W Myśliborskiej Kolegiacie św. Jana Chrzciciela złożono głęboki hołd dziękczynienia za 70 lat kapłaństwa najstarszego księdza naszej archidiecezji ks. prał. Aleksandra Jaszczura.

Więcej ...

Franciszek zachęca Polaków do okazywania cierpliwości bliźniemu

2024-03-27 09:49

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Jesteśmy wezwani aby otworzyć nasze serca na tę miłość, okazując także wielką cierpliwość bliźniemu - stwierdził Franciszek, pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Nawiązał do miłości, którą Pan Jezus okazał na krzyżu.

Więcej ...

Zaproszenie dla mnie: Bierz i jedz, pij, abyś żył

2024-03-28 06:16

Adobe.Stock.pl

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...