Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościoły przeciwne nowelizacji ustaw regulujących stosunki z państwem

Osiem największych Kościołów chrześcijańskich - w tym katolicki i prawosławny - negatywnie zaopiniowało przygotowany przez Socjaldemokrację Polską projekt nowelizacji ustawy o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego w RP oraz analogicznych ustaw regulujących stosunki między państwem a innymi Kościołami.
W praktyce proponowane przez SdPl zmiany przepisów pozbawiałyby Kościoły praw nabytych, m.in. odliczeń podatkowych dla darczyńców przekazujących darowizny na prowadzoną przez kościelne osoby prawne (np. diecezje, parafie czy zakony) działalność charytatywno-opiekuńczą.
Zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich z całą stanowczością - jak czytamy w ich wspólnym stanowisku - podkreślają, że wyrazem właściwego rozumienia i respektowania konstytucyjnej zasady równouprawnienia Kościołów i związków wyznaniowych, wyrażonej w art. 25 Konstytucji RP, byłoby „nie tyle pozbawianie Kościołów przysługujących im praw, ile zrównanie ich w tych prawach”. Tym samym nie godzą się na proponowaną przez SdPl interpretację tej zasady.
Przypomniano także orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który 2 kwietnia 2003 r. stwierdził, że z art. 25 Konstytucji RP wynika obowiązek organów władzy publicznej poszukiwania w sferze stosunków z Kościołami rozwiązań normatywnych, które znajdą akceptację ich adresatów.

Komunikat z 330. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Po dorocznych rekolekcjach Księży Biskupów odbyło się 330. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Obradami kierował abp Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski; uczestniczył w nich także nuncjusz apostolski w Polsce - abp Józef Kowalczyk. Biskupi zajęli stanowisko w następujących kwestiach:
1. W związku z ogłoszonym przez Ojca Świętego Jana Pawła II Rokiem Eucharystii biskupi omówili odnoszący się do niego program duszpasterski. Ksiądz Prymas przedstawił założenia Roku Eucharystycznego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Warszawy. Z tematyką Eucharystii wiązała się też refleksja nad normami liturgicznymi dotyczącymi kultu Najświętszego Sakramentu i udzielania Komunii św. Dyskusja ta będzie kontynuowana.
2. Wiele uwagi poświęcili biskupi sprawie troski o rodzinę, obronie życia nienarodzonych i coraz ostrzej postrzeganemu problemowi fizycznej egzystencji Narodu Polskiego. Biskupi negatywnie oceniają bezprecedensową ingerencję Komitetu Praw Człowieka ONZ w ustawodawstwo naszego kraju poprzez wydanie zaleceń, które w praktyce prowadzą do odbierania dzieciom nienarodzonym ich podstawowego prawa do życia. Z głęboką dezaprobatą odnoszą się do wniesionego ostatnio pod obrady polskiego Sejmu, pomimo wielu protestów społecznych, projektu ustawy o świadomym rodzicielstwie. Projekt ten jest sprzeczny z elementarnymi zasadami moralnymi i obywatelską odpowiedzialnością za przyszłość Narodu. Żadna władza ludzka nie ma prawa naruszać norm moralnych zapisanych przez Stwórcę w naturze człowieka. Biskupi zwracają się z apelem do polskich parlamentarzystów o odrzucenie projektu tej ustawy jako sprzecznej z powszechnie uznanymi normami moralnymi, a także z polską racją stanu.
3. Episkopat Polski patrzy z uwagą na rozwój sytuacji po wyborach prezydenckich na Ukrainie. Każdy naród ma naturalne prawo do wolnego decydowania o sobie. Biskupi wyrażają nadzieję, że bliski nam naród ukraiński będzie mógł swobodnie określić swoją tożsamość narodową w duchu prawdy, demokracji i sprawiedliwości. Konferencja Episkopatu postanowiła też wystąpić do Stolicy Apostolskiej z prośbą o ogłoszenie św. Wojciecha współpatronem Europy. Jako święty niepodzielonego jeszcze Kościoła może się On przyczynić do jedności chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu. Biskupi modlili się za wszystkich Polaków mieszkających na Wschodzie, a także licznych kapłanów prowadzących tam duszpasterstwo, wyrażając również troskę o sprawy bytowe wspólnot, w których posługują. Oprócz daru modlitwy przejawem tej troski będzie m.in. zapowiedziana na II niedzielę Adwentu (5 grudnia br.) zbiórka funduszy na pomoc dla Kościoła katolickiego na Wschodzie.
4. W okresie rekolekcyjnego skupienia przed Tronem Królowej Polski biskupi ogarniali serdeczną modlitwą nie tylko wewnętrzne problemy Kościoła, lecz także sprawy ważne dla Narodu i Rzeczypospolitej. W związku z trwającym Jubileuszem 350. rocznicy Obrony Jasnej Góry polecali Królowej Polski sprawę ochrony Narodu przed groźnymi niebezpieczeństwami. Nie tylko bolesne problemy społeczne, takie jak: bieda i bezrobocie, ale także poważne zagrożenia moralne, szczególnie wobec młodego pokolenia, zalewają nas dzisiaj zewsząd jakby nowy potop w wymiarze moralnym i etycznym.
5. W przededniu uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, zbiegającej się w tym roku ze 150. rocznicą ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, biskupi dziękują Bożej Opatrzności za pobożność maryjną w Narodzie Polskim i zawierzają Maryi Niepokalanej wszystkie inicjatywy duszpasterskie zmierzające do zachowania czystości naszych obyczajów.
W rozpoczynającym się czasie Adwentu biskupi modlą się za wszystkich wiernych w Polsce i naszych Rodaków za granicą, prosząc o dar pogłębionego chrześcijańskiego życia, obfitość dobrych postanowień oraz owocne rekolekcje adwentowe, i błogosławią wszystkie modlitwy oraz świąteczne dzieła miłości.

Podpisali Kardynałowie,
Arcybiskupi i Biskupi Polscy
zgromadzeni na 330. Zebraniu
Plenarnym Konferencji
Episkopatu Polski

Częstochowa, 26 listopada 2004 r.

400 lat kamedułów w Kościele krakowskim

Historia i współczesne życie mnichów na Srebrnej Górze w Krakowie to temat sympozjum naukowego, które odbyło się 22 listopada br. w Domu Arcybiskupów Krakowskich.
Pierwsi bracia eremici przybyli na ziemie polskie na prośbę Bolesława Chrobrego już w 1001 r. Byli to dwaj Włosi - Jan z Wenecji i Benedykt, który przedtem prowadził życie pustelnicze w pobliżu Monte Cassino i w Pereum k. Rawenny. Cesarz Otton III zaopatrzył ich w księgi i naczynia liturgiczne, zaś król Bolesław Chrobry zapewnił im środki utrzymania, wyznaczając miejsce na erem w Wojciechowie k. Międzyrzecza. Do misjonarzy przyłączyli się Polacy: bracia Mateusz i Izaak oraz pochodzący z Wojciechowa Krystyn. Wszyscy oni zostali zabici podczas rabunkowego napadu na erem w nocy z 10 na 11 listopada 1003 r. Papież Jan XVIII po zapoznaniu się z okolicznościami ich śmierci zaliczył ich w poczet świętych. Kult zatwierdził oficjalnie papież Juliusz II. Dzieje Pięciu Braci Polskich spisał w 1006 r. Bruno z Kwerfurtu, który planował dołączyć do ich misji.
Ponownie Kamedułów sprowadził do Polski w 1603 r. marszałek wielki koronny Mikołaj Wolski. Kościół pw. Wniebowzięcia Matki Bożej i erem Kamedułów na Bielanach zbudował w pierwszej połowie XVII wieku włoski architekt Andrea Spezza.
Sympozjum zorganizował Wydział Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej dla uczczenia 400-lecia obecności Kamedułów w Krakowie.

Tydzień w Polsce

Projekt ustawy o zniesieniu wiz USA dla Polaków został zablokowany w amerykańskim Senacie (projekt próbował przeforsować republikański senator Rick Santorum, ale nie zgodzili się na to demokraci).

Teresa Borcz, Polka porwana w Iraku pod koniec października br., została uwolniona.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski, mimo sprzeciwu opozycji, powołał na stanowisko ministra polityki społecznej Izabelę Jarugę-Nowacką, zajęła ona miejsce Krzysztofa Patera, który wcześniej podał się do dymisji. Odchodzący minister na konferencji prasowej zarzucił parlamentowi niechęć do współpracy.

Głosami opozycji Sejm odrzucił 2 kluczowe dla planu Hausnera ustawy - o systemie ubezpieczeń społecznych, różnicującej wysokość składek ZUS dla przedsiębiorców, oraz o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS).

Sejm zajmie się skandalicznym projektem SLD, zmierzającym do nieograniczonego zabijania dzieci poczętych. Sejmowa Komisja Ustawodawcza głosami postkomunistycznych posłów skierowała projekt ustawy „O świadomym rodzicielstwie” pod obrady izby. Zabijanie bezbronnych ma być świadczeniem medycznym, finansowanym przez NFZ. Decyzję swą posłowie podjęli mimo przewagi opinii o sprzeczności projektu ustawy z Konstytucją RP.

Rada Etyki Mediów w specjalnym oświadczeniu zwróciła uwagę organom ścigania i wymiarowi sprawiedliwości, iż dziennikarze mają bezwzględny obowiązek ochrony swoich źródeł informacji. Rada uznała, że dziennikarzom wolno też zdobywać i publikować - z należytą odpowiedzialnością - wszelkie dokumenty, także tajne, zaś obowiązek ich chronienia spoczywa na tych, którzy takie dokumenty tworzą lub je przechowują.

Szybka, lecz droga i na dodatek źle zorganizowana - to w skrócie opinia NIK, sporządzona po kontroli spółek odpowiedzialnych za restrukturyzację kopalń. W ciągu 3 lat 5 spółek otrzymało na działalność w zakresie likwidacji kopalń 1,1 mld zł. Zdaniem NIK, część tych pieniędzy została zmarnotrawiona. O wynikach kontroli została powiadomiona prokuratura.

W kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich odbyło się zamknięcie diecezjalnego etapu procesu kanonizacyjnego, odnoszącego się do cudu za wstawiennictwem bł. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego - niezwykłego uzdrowienia s. Stefanii Zelek ze Zgromadzenia Sióstr Rodziny Maryi. Teraz akta sprawy trafią do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.

Uroczystości pogrzebowe gen. bryg. Stanisława Skalskiego, największego asa polskiego lotnictwa okresu II wojny światowej, bohatera bitwy o Anglię, odbyły się w katedrze polowej Woska Polskiego w Warszawie. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył ordynariusz polowy - bp Tadeusz Płoski. Zmarły w wieku 89 lat gen. Skalski został pochowany w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach Wojskowych.

W wieku 87 lat zmarł emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Bolesław Taborski. Ciało zmarłego pochowano na cmentarzu w Przeworsku, jego miejscowości rodzinnej.

Po długiej walce z chorobą nowotworową zmarł w wieku 34 lat Marcin Pawłowski - dziennikarz TVN, reporter zajmujący się tematyką polityczną i społeczną. Relacjonował m.in. ostatnią pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski, współtworzył wielogodzinną relację z amerykańskiego ataku na Irak, prowadził też główne i wieczorne wydanie Faktów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r., 266 mniej niż rok wcześniej

2024-04-16 07:23

Episkopat News

Do przyjęcia sakramentu kapłaństwa w seminariach diecezjalnych i zakonach Kościoła katolickiego w Polsce przygotowuje się 1690 alumnów. Jest ich o 266 mniej niż rok wcześniej. Z 329 do 280 spadła liczba kleryków, którzy w tym roku rozpoczęli formację.

Więcej ...

Franciszek oddał hołd Piusowi X - papieżowi pokoju

2024-04-17 16:16

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek czuje się blisko związany ze swoim poprzednikiem św. Piusem X, który rządził Kościołem w latach 1903-1914, w swoim zaangażowaniu na rzecz pokoju. Napisał o tym w przedmowie do książki opublikowanej w środę przez włoską oficynę Edizioni Kappadue. Jednocześnie Franciszek zaznaczył, że papież Sarto "nie jest uwięziony w minionych epokach historii lub zmonopolizowany przez pewne grupy, ale należy do dzisiejszego Kościoła, do ludzi Kościoła". Zdaniem Ojca Świętego Pius X był "papieżem dla wszystkich".

Więcej ...

XXIV Dzień Papieski pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”

2024-04-17 14:19

PAP/Piotr Nowak

Pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia” będzie obchodzony 13 października w Polsce i środowiskach polonijnych na całym świecie XXIV Dzień Papieski. Dzień ten upamiętnia pontyfikat Papieża Polaka i jest okazją do wsparcia zdolnej młodzieży z małych miejscowości, którą opiekuje się Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja wiara Jezusowi?

Wiara

Jak wygląda moja wiara Jezusowi?

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Św. Katarzyna Tekakwitha

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna Tekakwitha

Wpłynęła kara TVN za

Kościół

Wpłynęła kara TVN za "Bielmo. Franciszkańska 3"

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...

Święci i błogosławieni

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...