Do parafii archidiecezji łódzkiej i innych instytucji dotarło już Betlejemskie Światło Pokoju. Będzie ono towarzyszyć wielu rodzinom podczas wieczerzy wigilijnej.
Biskup Ireneusz Pękalski dokonał uroczystego odebrania światła z rąk harcmistrz Natalii Patorskiej-Grzelewskiej, komendantki Chorągwi Łódzkiej ZHP podczas specjalnego nabożeństwa światła w III niedzielę adwentu. Betlejemskie Światło Pokoju już po raz 31. trafiło do Polski. Harcerki i harcerze przekazywać je będą kolejnym osobom i instytucjom, szkołom, kościołom, szpitalom czy domom pomocy społecznej, ale i osobom indywidualnym, by zapłonęło na wigilijnych stołach w całej Polsce. Płomień jest symbolem braterstwa, pokoju i pomocy bliźnim. Polscy harcerze od 1991 roku przejmują ogień od skautów słowackich i przekazują na wschód do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Płomień z Groty Narodzenia Chrystusa w Betlejem od 1986 roku wędruje po świecie. W tym roku przesłanie towarzyszące wędrówce to „Światło Nadziei”. - W czasach pandemii, podczas kolejnego Betlejemskiego Zlotu online jest ona potrzeba nie tylko harcerkom i harcerzom. Betlejemski Ogień ma rozświetlić serca każdego, kto zechce je przyjąć i dać wiarę w nadejście lepszego jutra i siłę do zmieniania świata. W dobie panującego niepokoju ma ono stać się iskrą, która zatli się w sercu każdego z nas i pomoże mu stawić czoła wyzwaniom – tłumaczą harcerze z łódzkiej chorągwi ZHP. Tuż przed liturgią przekazania światła w archikatedrze łódzkiej, instruktorzy chorągwi spotkali się na wspólnej wigilii, a następnie reprezentacje hufców odebrały światełko, by przekazać je parafiom, instytucjom i osobom indywidualnym.
W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. W 31-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się, by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami. Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.
Betlejemskie Światło Pokoju znajduje się także w specjalnym lampionie przy pomniku św. Jana Pawła II na Placu Katedralnym, a także w wielu parafiach archidiecezji łódzkiej, skąd warto zabrać je do domu, by przy nim rozpocząć wieczerzę wigilijną 24 grudnia.