Reklama

Z Watykanu

Podczas przekazania relikwii Patriarsze Ekumenicznemu Konstantynopola Bartłomiejowi I

Grzegorz Gałązka

Podczas przekazania relikwii Patriarsze Ekumenicznemu Konstantynopola Bartłomiejowi I

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z papieżem

W rozważaniach przed niedzielną modlitwą Anioł Pański Jan Paweł II nawiązał do rozpoczynającego się w pierwszą niedzielę Adwentu nowego roku liturgicznego i wezwał do kontemplacji Jezusa obecnego w Eucharystii, Jezusa, który jest centrum historii. Pozdrawiając pielgrzymów przybyłych na wspólną modlitwę maryjną, Ojciec Święty zapewnił liczną grupę Ukraińców o modlitwie w intencji pokoju w ich kraju. Oto tekst papieskich rozważań:
„Dzisiaj, w pierwszą niedzielę Adwentu, rozpoczyna się nowy rok liturgiczny, który jest szczególną okazją do kontemplowania z żarliwością oblicza Chrystusa obecnego w Eucharystii. Jezus, Słowo wcielone, zmarły i zmartwychwstały, jest centrum historii. Kościół adoruje Go i widzi w Nim ostateczny i jednoczący sens wszystkich tajemnic wiary: miłość Boga, który daje życie.
W tych dniach rozpoczynają się przygotowania do 24. Krajowego Kongresu Eucharystycznego, który odbędzie się w Bari w dniach 21-29 maja 2005 r. Nie możemy żyć bez niedzieli - dnia Pańskiego - to temat tego ważnego spotkania kościelnego, które dzięki opatrznościowemu zbiegowi okoliczności jeszcze bardziej podkreśla znaczenie Roku Eucharystii. Wzywamy włoską wspólnotę kościelną, by z wielką troską przygotowała się do tego duchowego spotkania, odkrywając „z nową gorliwością sens niedzieli: jej tajemnicę, cel jej świętowania, jej znaczenie dla życia chrześcijańskiego i ludzkiego” (List apostolski Dies Domini, 3).
Niechaj Najświętsza Maryja, „Niewiasta eucharystyczna” i Dziewica Adwentu, sprawi, abyśmy wszyscy byli gotowi przyjąć z radością nadchodzącego Chrystusa i godnie celebrować Jego sakramentalną obecność w Tajemnicy eucharystycznej”.

Jan Paweł II do Polaków

„Serdecznie witam pielgrzymów języka polskiego. W sposób szczególny witam dzieci z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu wraz z lekarzami i opiekunami. Pozdrawiam delegację władz miejskich i samorządowych Radomia oraz innych miast diecezji radomskiej wraz z ordynariuszem - Biskupem Zygmuntem. Bardzo dziękuję za życzliwość, której wyrazem jest przyznanie mi tytułu Honorowego Obywatela Waszego miasta.
Wszystkich tu obecnych zawierzam Bożej dobroci. Niepokalanie Poczęta Matka Syna Bożego niech wyprasza Wam i Waszym najbliższym wszelkie potrzebne łaski. Z serca Wam błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Audiencja generalna, 1 grudnia 2004 r.

Celebracja ekumeniczna w Watykanie

Od samego początku pontyfikatu Jan Paweł II wielką wagę przywiązywał do sprawy jedności Kościoła. W ciąg wielu działań i gestów o wymiarze historycznym wpisała się uroczysta liturgia ekumeniczna, która miała miejsce 27 listopada br. w Bazylice św. Piotra. Celebracji przewodniczył Jan Paweł II w obecności Patriarchy Ekumenicznego Konstantynopola Bartłomieja I. Uroczystość odbyła się z racji przekazania relikwii św. Grzegorza z Nazjanzu i św. Jana Chryzostoma - biskupów i doktorów Kościoła Wschodniego dla stolicy w Konstantynopolu (Istambuł). Uroczystości zgromadziły wielu kardynałów, arcybiskupów, biskupów i duchownych Kościoła Wschodniego oraz wiernych. Obrzędy przekazania relikwii rozpoczęły się od procesji do Konfesji św. Piotra.
Gdy diakoni obrządku łacińskiego i wschodniego okadzali relikwie, chór grecki wykonywał śpiew, tzw. Troparia, na cześć św. Grzegorza z Nazjanzu, a chór Kaplicy Sykstyńskiej - antyfonę O Doctor optime ku czci św. Jana Chryzostoma. Następnie miała miejsce bogata liturgia Słowa, składająca się z czytania biblijnego i tekstów patrystycznych. Wierni i wszyscy zgromadzeni mogli wysłuchać pięknych modlitw św. Grzegorza z Nazjanzu, a także listu św. Jana Chryzostoma do papieża Innocentego I i listu papieża Innocentego I do św. Jana Chryzostoma. W dalszej części liturgii została odmówiona modlitwa powszechna i uroczyście odśpiewano Pater noster (Ojcze nasz). Później nastąpił obrzęd przekazania relikwii. Najpierw abp Leonardo Sandri z Sekretariatu Stanu odczytał list Ojca Świętego skierowany do Bartłomieja I, w którym Jan Paweł II podkreślił, że nigdy nie zaprzestanie szukania wspólnoty między uczniami Chrystusa. „Moim pragnieniem, w odpowiedzi na wolę Pana, jest bycie sługą komunii w prawdzie i miłości”. Po czym, po ucałowaniu relikwii, Ojciec Święty przekazał je Bartłomiejowi I, który także po ich ucałowaniu zwrócił się ze słowami podziękowania do Papieża. Patriarcha podkreślił, że ten gest przekazania relikwii „jest motywem radości i szczęścia nie tylko dla naszego świętego Tronu Ekumenicznego i dla całego naszego Świętego Kościoła Prawosławnego, który je czci głęboko, ale także dla wszystkich naszych braci katolików, którzy żyją w naszej Stolicy”.
Na zakończenie celebracji ekumenicznej Jan Paweł II udzielił błogosławieństwa w języku łacińskim, a Patriarcha Bartłomiej I w języku greckim, według rytu liturgii bizantyńskiej.

Reklama

Ks. Mariusz Frukacz

Ojciec Święty otrzymał medal Roberta Schumana

Papież Jan Paweł II otrzymał Medal Roberta Schumana. Wręczył go Ojcu Świętemu przyjęty przez niego na audiencji prywatnej 30 listopada przewodniczący frakcji chrześcijańsko-demokratycznej EVP w Parlamencie Europejskim Hans-Gert Pöttering - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Pöttering podziękował Papieżowi za rolę, jaką odegrał w jednoczeniu kontynentu europejskiego w pokoju i wolności. Ponadto przypomniał o wsparciu Jana Pawła II dla ruchu „Solidarność”, bez którego „nie byłoby możliwe ani załamanie się komunizmu, ani też jednoczenie Europy w pokoju i wolności”. Medalem Roberta Schumana EVP wyróżnia „wybitne osobistości europejskie i ich rolę w procesie integracji naszego kontynentu”.
Powodem trzydniowej wizyty Hansa-Gerta Pötteringa były rozmowy na temat dialogu między kulturami i religiami. Europejski polityk spotkał się m.in. z watykańskim „ministrem spraw zagranicznych” - abp. Giovannim Lajolo, a także z kardynałami Jeanem-Louisem Tauranem, Renato Martino i Paulem Poupardem oraz z przewodniczącym Konferencji Biskupów Włoskich - kard. Camillo Ruinim.
W rozmowach poruszono m.in. tematy: prawa człowieka i problematyka uchodźców, chrześcijańskie korzenie Europy, dialog z islamem i Kościołami prawosławnymi, współpraca Europy z regionem Morza Śródziemnego oraz aktualne problemy w Parlamencie Europejskim.

Przesłanie do uczestników Światowego Kongresu Życia Konsekrowanego

O gotowość udzielenia odpowiedzi na wyzwania współczesności zaapelował Papież Jan Paweł II do uczestników Światowego Kongresu Życia Konsekrowanego. Jego obrady odbyły się w dniach 23-27 listopada br. w Rzymie z udziałem 800 osób, reprezentujących przełożonych generalnych, konferencje przełożonych wyższych krajowe i kontynentalne oraz przedstawicieli młodych członków zakonów. Prace Kongresu wspierała ponadto grupa teologów ekspertów i redaktorów mediów zajmujących się życiem konsekrowanym.
W obliczu różnych form niesprawiedliwości i wyzysku zakonnicy i zakonnice powinni być wiarygodnymi świadkami chrześcijańskiej nadziei - podkreślił w swoim przesłaniu Ojciec Święty. Przypomniał, że ich zadaniem jest ukazywanie ludziom zagubionym miłości Boga, który nikogo nie opuszcza, i niesienie im prawdziwych motywów nadziei. Osoby konsekrowane wezwane są też do świadczenia o logice bezinteresownego daru. Ich życie zakonne powinno chronić dziedzictwo życia i piękna, być zdolne do ugaszenia każdego pragnienia, opatrzenia każdej rany, zaspokojenia pragnień radości i miłości, wolności i pokoju.
Światowy Kongres Życia Konsekrowanego przebiegał pod hasłem Gorące umiłowanie Chrystusa, gorące umiłowanie ludzkości, a ikoną ewangeliczną było spotkanie Samarytanki z Jezusem. Uczestnicy spotkania zastanawiali się, jakie wyzwania i zadania stoją przed osobami konsekrowanymi w trzecim tysiącleciu.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dary Świętego Ducha

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Arkadiusz Bednarczyk

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego kończy okres wielkanocny i upamiętnia narodziny i posłannictwo Kościoła. Tradycja ludowa rozmaicie upiększała tę uroczystość. Niekiedy spod stropu kościelnego spadał deszcz kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. Wypuszczano również gołąbki – symbole Ducha Świętego.

Więcej ...

Duch Święty - Osoba czy energia?

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Koncert organowy w ramach Roku Melchiora Teschnera

2024-05-20 13:14

Krystyna Pruchniewska

Zakończenie renowacji organów w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tylewicach zakończono koncertem organowym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele