Reklama

Z naszej kuchni

Dania na wigilijną wieczerzę wg kuchni staropolskiej

Boże Narodzenie - wspaniałe, radosne święta, poświęcone od bardzo wielu pokoleń pięknej rodzinnej tradycji, a obyczaje związane z ich obchodzeniem są, na szczęście, zachowywane i kontynuowane przez najmłodsze pokolenia. Nie odrzucajmy ich, są piękne i takie nasze - polskie! Nie dajmy się uwieść modzie! Nie zamieniajmy domu w obwieszony sztucznymi, importowanymi z Azji świecidełkami - wystarczy, że pełno ich na naszych ulicach, w supermarketach, a nawet w tych małych, przyjaznych, lubianych, rodzinnych sklepikach. Przecież mamy jakże piękne tradycyjne ozdoby, w wielu domach przechowywane od lat, i to one podkreślą świąteczny nastrój tych pełnych miłości, serdeczności i rodzinnego ciepła świąt.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Karasie w sosie szafranowym

Przepis na 6 porcji

6 filetów ze świeżego karasia (większe sztuki filetujemy), mąka do panierowania, olej, sól.
Sos: szczypta (czubek noża) szafranu, sok z całej cytryny, 1,5 szklanki esencjonalnego wywaru z włoszczyzny lub bulionu z ryb, 2 łyżki śmietany kremowej, 1 łyżka siekanej natki pietruszki.

Rada: Szafran należy kupować w sklepach specjalizujących się w sprzedaży przypraw. Jest bardzo drogi, ale na przygotowanie sosu wystarczy gram, najwyżej dwa. Kupiony u nieuczciwego sprzedawcy - tani - to niejednokrotnie podróbka, np. z płatków nagietka. Staropolski sos szafranowy wymaga, by przyprawa była oryginalna, w przeciwnym razie cały kulinarny wysiłek pójdzie na marne.
Dzień przed przygotowaniem sosu moczymy szafran w przecedzonym soku z cytryny, przykrywamy, odstawiamy w chłodne miejsce. Filety wykrojone z karasi oprószamy solą i pieprzem, kładziemy na godzinę w chłodne miejsce. Przed smażeniem panierujemy w mące (nadmiar strząsamy) i rumienimy z obu stron, przekładamy do żaroodpornego naczynia, przykrywamy, trzymamy w ciepłym, ale nie gorącym miejscu.
Sos: Do bardzo esencjonalnego wywaru z włoszczyzny lub bulionu z ryb dodajemy sok z cytryny z rozpuszczonym szafranem, doprowadzamy do wrzenia. Dodajemy - cały czas mieszając - roztrzepaną śmietanę, naczynie stawiamy na najmniejszym ogniu i podgrzewamy, cały czas mieszając, aż sos zgęstnieje.
Gorące filety przed podaniem na stół polewamy sosem szafranowym, posypujemy zieleniną, a boki półmiska dekorujemy całymi gałązkami natki.
Do karasi podajemy orzechowe krokiety.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Orzechowe krokiety

Przepis na 10 porcji

6-8 średniej wielkości gorących ziemniaków, 1 szklanka posiekanych orzechów, 2 żółtka, 1 kopiasta łyżka tartej bułki, 1 kopiasta łyżka posiekanej natki pietruszki, 1 jajko i tarta bułka do panierowania, olej do smażenia.

Składniki krokietów wkładamy do malaksera i wyrabiamy na jednolite, gładkie ciasto. Lekko solimy - nie używamy innych przypraw. Z ciasta formujemy zgrabne krokiety, panierujemy w roztrzepanym jajku i tartej bułce i smażymy na dobrze rozgrzanym, tzw. dużym tłuszczu - rumieniąc z obu stron. Gorącymi, chrupiącymi krokietami obkładamy boki półmiska z karasiami w sosie szafranowym lub podajemy oddzielnie jako gorącą przekąskę.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

Więcej ...

Włochy/ Papież w Weronie: siejmy nadzieję, nie siejmy śmierci

2024-05-19 19:31

PAP/EPA/EMANUELE PENNACCHIO

"Siejmy nadzieję", "nie siejmy śmierci, zniszczenia, strachu"- apelował papież Franciszek podczas wizyty w Weronie w sobotę. Jednym z najbardziej sugestywnych wydarzeń w jej trakcie był uścisk Izraelczyka i Palestyńczyka, którzy stracili bliskich podczas konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Więcej ...

Nawrócenie albo śmierć

2024-05-19 20:41
Katecheza bpa Macieja Małygi rozpoczęła otwarcie synodu w naszej diecezji.

Tomasz Lewandowski

Katecheza bpa Macieja Małygi rozpoczęła otwarcie synodu w naszej diecezji.

– To jest święto Ludu Bożego, nasz Wieczernik – mówił podczas ostatniej katechezy przed rozpoczęciem II Synodu Archidiecezji Wrocławskiej bp Maciej Małyga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj