„Jeśli nie porzucimy naszych roszczeń, naszych próżności, naszej zawziętości, naszego dążenia do bycia pierwszymi, może przydarzy nam się czcić kogoś lub coś w życiu, ale nie będzie to Pan! Jeśli natomiast porzucimy nasze roszczenia do samowystarczalności, jeśli uczynimy siebie małymi wewnętrznie, wtedy na nowo odkryjemy cud adoracji Jezusa. Ponieważ adoracja wymaga pokory serca” – powiedział papież w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego.
Ojciec Święty nawiązał do czytanego dziś fragmentu Ewangelii (Mt 2, 1-12) i podkreślił pokorę Mędrców ze Wschodu, którzy padają na twarz, aby adorować dziecko! Wskazał, że gest ten oznacza akceptację wielkości Boga, która objawia się w małości. Magowie odkładają na bok swoje własne idee i czynią miejsce dla Boga, padając na twarz i oddając Mu pokłon. Okazują, że z pokorą przyjmują Tego, który przedstawia siebie w pokorze. I w ten sposób otwierają się na adorację Boga – podkreślił Franciszek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
„Jeśli nie porzucimy naszych roszczeń, naszych próżności, naszej zawziętości, naszego dążenia do bycia pierwszymi, może przydarzy nam się czcić kogoś lub coś w życiu, ale nie będzie to Pan! Jeśli natomiast porzucimy nasze roszczenia do samowystarczalności, jeśli uczynimy siebie małymi wewnętrznie, wtedy na nowo odkryjemy cud adoracji Jezusa. Ponieważ adoracja wymaga pokory serca” – powiedział papież.
Ojciec Święty zachęcił zgromadzonych do postawienia sobie szeregu pytań dotyczących naszej pokory i zdolności uczenia się, aby być dyspozycyjnym dla Boga i dla innych, przyjąć punkt widzenia Boga i innych ludzi, aby zawsze i stale adorować Jezusa.
Uroczystość Objawienia Pańskiego jest w sposób szczególny świętem Papieskich Dziel Misyjnych Dzieci, to znaczy tych dzieci i młodzieży w różnych krajach świata, którzy angażują się w modlitwę lub ofiarowują swoje oszczędności, by Ewangelia była głoszona tym, którzy jej nie znają. Chcę im powiedzieć; „dziękuję wam, dzieci”. Chciałbym też przypomnieć, iż misja zaczyna się od chrześcijańskiego świadectwa w życiu codziennym.W związku z tym popieram inicjatywy ewangelizacyjne, które czerpią z tradycji Objawienia Pańskiego, i które w obecnej sytuacji wykorzystują różne środki komunikacji.
Pamiętam zwłaszcza o wydarzeniu „Orszak Trzech Króli”, które odbywa się w Polsce.Dzisiaj pozdrawiam was wszystkich, rzymian, pielgrzymów przybyłych z Włoch i z różnych krajów. Pozdrawiam kandydatów do bierzmowania z Romano di Lombardia wraz z ich rodzicami, katechetami.Wszystkim życzę wam dobrego święta. Proszę pamiętajcie o mnie w modlitwie. Życzę smacznego obiadu i do widzenia.