Centralne obchody Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce odbędą się 26 stycznia w Warszawie - zapowiedział bp Tadeusz Pikus, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi, działającego w ramach Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski. Obchody te, będące pionierską inicjatywą w skali światowej, są organizowane już po raz piąty.
„Dzień Islamu ma szerzyć wśród katolików w Polsce ideę dialogu z muzułmanami oraz służyć przezwyciężaniu wzajemnej niechęci i uprzedzeń, a także wskazywać na to, co wspólne” - podkreśla Zdzisław Bielecki, współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.
„Niech łączy nas w tym dniu wiara w jedynego Boga, szacunek dla świata wspólnych wartości, a są nimi: poszanowanie życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, rodzina i małżeństwo jako naturalny związek mężczyzny i kobiety oraz poszanowanie praw drugiego człowieka. Niech modlitwa o pokój i wspólne przeciwstawianie się złu dobrem łączy nas na drodze dialogu” - napisał bp Pikus w Słowie Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu Katolików i Muzułmanów na V Dzień Islamu. Przywołał też wezwanie Jana Pawła II, skierowane do chrześcijan i muzułmanów: „Razem uznajemy istnienie jednego, niepodzielnego Boga, Stwórcy wszystkiego, co istnieje. Razem musimy głosić światu, że imię Boga jest «imieniem pokoju i wezwaniem do pokoju»!”. To dlatego - zdaniem Biskupa - „katolicy i muzułmanie mogą być pewni, że właśnie z tego powodu pokój między ludźmi jest możliwy. Ze względu na jedynego Boga wyznawcy obu monoteistycznych religii powinni się kierować miłością do każdego człowieka, bez względu na wyznawaną przez nich wiarę, kulturę, kolor skóry czy język. Bóg, któremu na imię «Pokój», zobowiązuje wszystkich do szukania prawdy, jedności i sprawiedliwości, gdyż te wartości pozwolą współistnieć na ziemi wyznawcom różnych religii”. Bp Pikus ma nadzieję, że „wspólnota i ufna modlitwa do Boga pozwolą na jeszcze większe zaangażowanie na rzecz poszukiwania Prawdy, pokoju oraz służby drugiemu w imię bratniej miłości”.
Bp Pikus poinformował też, że Dzień Islamu nie wyczerpuje inicjatyw dialogu katolików i muzułmanów w Polsce. W ciągu roku odbywają się spotkania robocze z mieszkającymi w naszym kraju muzułmanami, a więc Tatarami polskimi. „Sam byłem co najmniej dwa razy w meczecie w Warszawie na modlitwie muzułmanów. Nie brałem udziału w modlitwie, byłem obserwatorem” - mówi bp Pikus. Ponadto Tatarzy polscy organizują w maju dzień modlitwy o pokój, na który zapraszają katolików. „Istnieje więc pewna wzajemność” - podkreślił Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu