Od 15 lat parafia św. Brata Alberta w Puławach organizuje konkurs poetycki „O pajdkę chleba razowego”. Proboszcz puławskiej wspólnoty - ks. kan. Aleksander Zeń, której patronuje „Święty dobry jak chleb”, uważa, że ogłaszany w kolejne rocznice wybuchu powstania styczniowego konkurs jest doskonałym sposobem krzewienia idei albertyńskich w mieście, w którym Brat Albert przebywał (od 1862 r. uczył się w Instytucie Politechnicznym i Rolniczo-Leśnym; stąd 23 stycznia 1863 r. wyruszył do walki o wolną Polskę) i któremu od 5 lat patronuje. Głównym celem konkursu jest inspirowanie do działań na rzecz osób potrzebujących, budzenie sumień ludzkich do czynów miłosierdzia i troski o drugiego człowieka.
Podsumowanie jubileuszowej edycji konkursu odbyło się 30 stycznia br. z udziałem laureatów, jurorów, parafian i zaproszonych gości. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., której przewodniczył ks. Leszek Surma, pracownik lubelskiego oddziału TVP. Ks. Surma wygłosił okolicznościową homilię, którą poświęcił rozważaniom nad słowem. Poetów, wrażliwych na wszystko, co dzieje się w świecie, nazwał „kapłanami słowa”. Mówił także o swoistym głodzie słowa, odpowiedzialności za nie i miłości, która zawsze powinna iść w parze z głoszeniem prawdy. Kaznodzieja zachęcał, by dzielić się słowem tak, jak św. Brat Albert dzielił się chlebem z głodnymi.
Po wspólnej modlitwie miało miejsce ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów i nagród oraz prezentacja nagrodzonych utworów. Jurorzy podkreślali, że tym, co połączyło wiersze nadesłane ze wszystkich stron Polski, było zawarte w nich przesłanie miłosierdzia, braterstwa i wiary. Słowo, które bywa „ostatnią deską ratunku”, pomaga we współczesnym świecie przełamać mur milczenia, samotności i wszelkich głodów. Poeci nadesłali wiele modlitewnych tekstów, chwaląc Boga za każdą kromkę chleba; przyzywali postaci św. Brata Alberta, Matki Teresy z Kalkuty i Jana Pawła II jako tych, którzy w każdym człowieku potrafią zobaczyć samego Boga; chętnie nawiązywali do obrazów przyrody i wspomnień z dzieciństwa, pełnych obecności matki dzielącej chleb. Jurorzy podkreślali, że wielu laureatów to znani twórcy, autorzy cieszących się powodzeniem tomików poetyckich i członkowie związków literackich. Ich wysokie kwalifikacje oraz niezwykła wrażliwość na świat sprawiły, że lektura konkursowych utworów stała się duchową ucztą. Spotkanie, ubogacone koncertem pieśni w wykonaniu parafialnych zespołów, zakończyło się tradycyjnym już łamaniem chleba.
Jury w składzie: Z. Strzałkowski, ks. A. Zeń, W. Michalski i J. Sprawka przyznało nagrody. I miejsce zajęli Tomasz Pilecki z Choszczna i Ireneusz Wieczorek z Lubreńca; II miejsce - Teodora Pikuła z Lublina, Zofia Nowacka-Wilczek z Lublina i Stanisława Leśków z Dębna; III miejsce - Janina Oparowska z Wrocławia, Mirosław Puszczykowski z Mogilna, Janina Pawlicka-Dekert z Gniezna, Maksymilian Kozłowski z Mogilna i Stanisława Burda z Hrubieszowa. Jury przyznało również 10 wyróżnień. Nagrodę specjalną otrzymał Leszek Syta z Puław. Gratulujemy!
Pomóż w rozwoju naszego portalu