Na zaproszenie środowisk polonijnych północnej Francji (Normandii) i Paryża w ostatniej dekadzie stycznia br. 30-osobowy Parafialny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Gorzkowianie”, pod kierownictwem niezmordowanego proboszcza - ks. kan. Andrzeja Biernackiego, odbył drugie tournée po Francji. Tym razem podczas 9-dniowego pobytu we Francji (całość podróży trwała 12 dni) zespół dał 10 występów: 7 w Normandii i 3 w Paryżu. W barwnych regionalnych strojach wszędzie prezentował kulturę ludową- przy akompaniamencie 10-osobowej, wspaniałej kapeli - oraz tradycje chrześcijańskie, ludowe i narodowe, przybliżając odbiorcom - także francuskim - naszą piękną Polskę.
Koncertom „Gorzkowian” towarzyszyły często łzy wzruszenia, a przede wszystkim wielka radość Polaków zamieszkujących te tereny i ich przyjaciół Francuzów. Po jednym z wystąpień zespołu w domu spokojnej starości, jego dyrektorka powiedziała: „Przez swój występ przedłużyliście życie tym chorym i w podeszłym wieku (większość po osiemdziesiątce) ludziom”.
Informację o występach „Gorzkowian” w Normandii i Paryżu podawano na antenach lokalnych rozgłośni radiowych, a także w ogólnofrancuskim tygodniku Głos Katolicki, wydawanym w Paryżu w języku polskim. W ogłoszeniu z pięknym kolorowym zdjęciem zespołu napisano m.in.: „Czterdzieści osób - chór, kapela i grupa taneczna - zespół ludowy «Gorzkowianie» należy do najlepszych amatorskich zespołów ludowych w Polsce i uznawany jest powszechnie za wspaniałego ambasadora kultury polskiej za granicą”.
Ostatnie dwa dni swego tournée po Francji zespół spędził w Paryżu. Bardzo wymowny i dla zespołu bardzo prestiżowy był koncert zorganizowany przez Rektorat Misji Polskiej w Paryżu, z jej rektorem - ks. inf. Stanisławem Jeżem. Obecny był na nim m.in. Nuncjusz Apostolski w Paryżu, Konsul Generalny RP oraz wiele innych znakomitych osobistości. Koncert rozpoczęto wręczeniem Księdzu Nuncjuszowi pięknie udekorowanego bochna chleba opatrzonego dedykacją, upieczonego z mąki pochodzącej z kazimierskiej, pszenno-buraczanej ziemi. Półtoragodzinny występ przyjęty został z aplauzem, a finałowa część - polonez Ogińskiego Pożegnanie Ojczyzny, wykonany przez tancerzy w strojach z epoki Księstwa Warszawskiego, i końcowy śpiew z akompaniamentem orkiestry Marsz, marsz Polonia... dopełniły radości i wzruszenia.
Ostatni dzień pobytu na terenie Francji - niedziela 30 stycznia - był dniem prawdziwie polskim. Udział zespołu w strojach ludowych, głównie krakowskich, na Mszy św. w kościele polskim pw. św. Genowefy Paryżu, w którym proboszczem jest kapłan diecezji kieleckiej - ks. Józef Musiał, była uwieńczeniem pracowitego tournée. „Gorzkowianie” mają już następne zaproszenie do Francji, jeszcze w tym roku jesienią, tym razem do Paryża, przez Strasburg - Parlament Europejski - Lyon i inne miasta.
„Ambasadorom kultury polskiej we Francji - «Gorzkowianom» z parafii Gorzków dziękujemy za wspaniałe występy” - tak napisał w liście dziękczynnym konsul generalny RP w Paryżu - p. Andrzej Tarnawski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu