Reklama

Bliżej życia

Przedszkole w Juracie inne niż wszystkie

W przedszkolu wszystko mówi o Bogu. Tutaj dzieci czują się naprawdę bezpiecznie

Krzysztof Drwal

W przedszkolu wszystko mówi o Bogu. Tutaj dzieci czują się naprawdę bezpiecznie

Tutaj dzieci czują się naprawdę bezpiecznie. Zamiast „Dzień dobry” usłyszymy: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”, a na życzenie „Smacznego” pada odpowiedź „Bóg zapłać”. Do pań maluchy zwracają się: „ciociu”, a wątki religijne przewijają się przez cały dzień, we wszystkie dni roku. Takie jest parafialne przedszkole im. św. Brata Alberta w Juracie na Półwyspie Helskim. I choć zostało utworzone 10 lat temu z myślą o dzieciach tylko z miejscowej parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, to uczęszczają do niego najmłodsi z całego półwyspu, a nawet z Władysławowa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W parafialnym przedszkolu nie można się nudzić. Każdy dzień niesie wiele atrakcji. We wtorki i piątki są zajęcia z języka angielskiego, najmłodsi ćwiczą też rytmikę, jeżdżą na basen. Przedszkolaki chętnie opowiadają o swoich ulubionych zajęciach, takich jak: malowanie, rysowanie, pisanie, układanie puzzli, a nawet… bycie ministrantem.
- Przedszkole powstało przy okazji - mówi ks. Tadeusz Reszka, jego założyciel, do niedawna proboszcz parafii w Juracie, malowniczo położonej w lesie, oblanej wodami Bałtyku z jednej strony i Zatoki Puckiej z drugiej. - Gdy budowano kościół i cały kompleks parafialny, zaprojektowano także sale katechetyczne. Wkrótce jednak lekcje religii przeniesiono do szkół i tak powstał pomysł zagospodarowania pomieszczeń.
- Jest to przedszkole inne niż wszystkie - uważa Aleksandra Kawka, przedszkolanka, która pracuje w placówce od blisko czterech lat. - Personel dba o tworzenie rodzinnej atmosfery. Nie ma wielkiego hałasu, dzieci są grzeczne, ułożone. Przygotowujemy domowe obiady, organizujemy ciekawe spotkania, wszyscy pracownicy są dla przedszkolaków „ciociami” i „wujkami” - opowiada pani Ola. - Dzieci czują się też oswojone z kościołem - podkreśla ks. Reszka.
W przedszkolu wszystko mówi o Bogu. Ksiądz pojawia się kilka razy dziennie, siostra zakonna prowadzi katechezę, są modlitwy przed i po jedzeniu, a wśród maluchów jest nawet jeden ministrant. Rodzice mówią też dzieciom w domu, że przyjeżdżają nie do przedszkola, ale do kościoła. - Takiej postawy nie kreuje się specjalnie, to się jakoś wtapia w życie i zostaje - mówi Założyciel przedszkola.
Jurata to mała parafia. Wiernych jest zaledwie pół tysiąca, a przedszkole stało się małym zakładem pracy. Ks. Reszka zatrudnił kucharkę, sprzątaczkę, przedszkolankę, pomocnicę przedszkolanki oraz studentkę. Dwie kobiety są na urlopie wychowawczym. Łatwo policzyć, że dzięki przedszkolu pracuje siedem osób, a tym samym siedem rodzin ma zapewniony byt.
Do przedszkola uczęszcza 30 dzieci, głównie z Juraty i pobliskiej Jastarni, ale także z dalszych miejscowości - Kuźnicy, a nawet Władysławowa. Odległości nie są tu problemem, gdyż codziennie dzieci są przywożone i odwożone przedszkolnym busem. Przedszkole daje poczucie bezpieczeństwa nie tylko dzieciom. Także rodzice wiedzą, że dziecko jest tam bezpieczne, spokojne, najedzone i że można bez problemu iść do pracy, nie myśląc, że z maluchem dzieje się coś złego.
- To poczucie bezpieczeństwa wpływa także na decydowanie się małżeństw na drugie czy trzecie dziecko - twierdzi ks. Reszka. - Ludzie, patrząc na dobro, które się tu dzieje, idą nam z pomocą. Ktoś dostarcza owoce z Grójca pod Warszawą, inny darczyńca przywozi dla dzieci truskawki spod Torunia. Dzięki ogromnej życzliwości wielu ludzi przedszkole może istnieć i działać.
Za przedszkole trzeba płacić, ale rodzice borykający się z różnymi problemami mogą przyjść do księdza i prosić o zmniejszenie opłat lub ich całkowite zniesienie. - Zdarza się, że rodziny są biedne, że nie ma pieniędzy, że przychodzi trudna sytuacja, ktoś traci pracę, dziecko zachoruje, a lekarstwa są drogie - opowiada Ksiądz Proboszcz. - W takich sytuacjach zawsze podejmuję decyzję na korzyść dziecka: rodzice są zwalniani z opłat za przedszkole lub wnoszą tylko symboliczną kwotę.
- Jest to moja najlepsza inwestycja w Juracie - mówi ks. Reszka. Uśmiecha się, że inwestuje w człowieka. - Cieszy mnie to, bo widzę, jak zasiane ziarno wzrasta - dodaje.
Teraz kontakt ks. Reszki z dziećmi nie będzie częsty, gdyż od nowego roku został on proboszczem parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Wejherowie. Ale jest przekonany, że te maluchy wyrosną na dobrych ludzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Więcej ...

Kraków z kard. Rysiem

2024-04-29 09:19

kl. Krzysztof Wowra

Więcej ...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

2024-04-29 14:07

Graziako

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego