Reklama

Niedziela Wrocławska

Dzień Judaizmu we Wrocławiu

Podczas sympozjum w Domu Edyty Stein

Archiwum organizatorów

Podczas sympozjum w Domu Edyty Stein

W wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpoczęły się obchody 25. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. We Wrocławiu dzień ten był obchodzony po raz 20. Wydarzenie przyjęło formę obchodów dwudniowych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchody rozpoczęły się wykładem dr Anny Siemieniec z Domu Edyty Stein i Tamary Włodarczyk z Towarzystwa Kulturalno-Społecznego Żydów w Polsce pt. „Pamiętnik Eriki Tworoger – siostrzenicy Edyty Stein”.

– Wykład, który właśnie rozpoczniemy, otwiera cykl dzisiejszych spotkań, które potrwają do wieczora. Spotykamy się w Domu Edyty Stein, ważnym dla Wrocławia miejscu a wykład, który inauguruje Dzień Judaizmu w Kościele katolickim wpisuje się w obchody Roku Edyty Stein, które będą miały miejsce w 2022 r. w naszym mieście. W Domu Edyty Stein obchodziliśmy w ubiegłym roku równie ważne wydarzenie – cztery okrągłe rocznice urodzin kobiet, które tutaj mieszkały. Wspominaliśmy 130. rocznicę urodzin Edyty Stein, 140. rocznicę urodzin jej siostry Elfriede Tworoger, 110. rocznicę urodzin siostrzenicy Edyty Stein Eriki Tworoger, o której pamiętniku będziemy dzisiaj rozmawiać, i 100. rocznicę urodzin drugiej siostrzenicy – Susanne Batzdorf – mówiła na rozpoczęcie dr Anna Siemieniec.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypomniała, że z powodu tych jubileuszów w Domu Edyty Stein gościli potomkowie jej rodziny. A dzięki tym spotkaniom i całorocznej współpracy można było otworzyć nową część wystawy stałej, w której niewątpliwie najważniejsze miejsce zajmuje pamiętnik Eriki Tworoger.

– Dzisiaj z Tamarą Włodarczyk chcemy rozmawiać o pamiętniku Eriki Tworoger. Jest to wyjątkowa rzecz, wyjątkowy eksponat, który został podarowany przez syna Eriki Shlomo Kovalskiego. Jest to oryginalny pamiętnik, do którego malutka Erika w 1919 r. zaczęła zbierać wpisy osób, otaczających ją w życiu codziennym – najbliższych z rodziny, koleżanek ze szkolnej ławki i nauczycieli. Chcemy szerzej mówić o tym pamiętniku, który zawiera oryginalne rękopisy – mówiła Anna Siemieniec, podkreślając, że nigdy dotąd w Domu Edyty Stein nie można było tych oryginałów rękopisów zobaczyć. Stało się to dzięki temu darowi.

Reklama

Anna Siemieniec przypomniała historię współpracy ze Shlomo Kovalskim, powstanie katalogu „Z Breslau do Jerozolimy” i nowej części wystawy, jak również ubiegłoroczne październikowe spotkanie z tej okazji. Dalszą część wykładu stanowiła historia pamiętnika Eriki i jego zawartość. Prelegentka podkreśliła, że pamięć o Edycie jest bardzo przeniknięta pamięcią o bliskich z jej kręgu rodzinnego.

– Dzisiaj spotykamy się w pokoju Eriki na tle mapy, na której zaznaczone są punkty, do których emigrowali członkowie rodziny Steinów, albo byli deportowani. Przeplatając historię pamiętnika, chcemy opowiedzieć o losach samej Eriki, siostrzenicy Edyty Stein – mówiła Anna Siemieniec.

Przypomniała, że Erika Tworoger była córką Afriede Tworoger, starszej siostry Edyty Stein. Alfriede, mimo sprzeciwu rodziny, wyszła za mąż za wdowca Salo Tworogera, który z pierwszego małżeństwa miał już dwójkę nastoletnich dzieci. Małżeństwo przetrwało ok. półtora roku. Alfriede w 1911 r. wraz z siedmiomiesięczną córką Eriką powróciła do Breslau. Erika nie miała kontaktu z ojcem. Była wychowywana przez matkę, babcię, ciotki.

- Wychowywała się, można powiedzieć, pod okiem Edyty Stein. Jest takie piękne wspomnienie, kiedy Edyta w salonie przygotowywała się do wykładów a mała Erika siedziała przy niej. Edyta jej na to pozwalała, a Erika chłonęła tę atmosferę ciotki, zafascynowanej nauką, wiele czasu poświęcającej na czytanie książek, ale też na ciekawe rozmowy – opowiadała Anna Siemieniec.

Erika dojrzewając w cieniu ciotki, była nią zainspirowana. Podjęła też drogę edukacji. Skończyła tę samą szkołę, którą skończyły Edyta, Elfriede i Susanne - Victoriaschule. Zdobyła też gruntowne wykształcenie żydowskie, tak że po zgłębieniu tradycji żydowskich postanowiła przyjąć żydowskie imię Channah. Po tzw. nocy kryształowej Erika z matką próbowały emigrować, niestety, tylko Erika dostała szansę wyjazdu do Palestyny. Był to dla niej dramat, ponieważ w Breslau zostawiła matkę.

Reklama

– Urodziła się w Niemczech, zdobyła wykształcenie, znała języki, była kobietą, która w pewnym momencie musiała przerwać tę drogę rozwoju osobistego i wyjechać z miejsca, w którym czuła się bezpiecznie. W obcym kraju musiała wejść w społeczność, która nie do końca ją akceptowała. Dla ortodoksyjnych Żydów bardzo ważne było bowiem pochodzenie, a Erika była sama w Palestynie, bez matki, ojca zaś nie znała. W jej stylu życiu widać też było ten styl, jaki prowadziła w Breslau – mówiła Anna Siemieniec.

W Jerozolimie podjęła studia pielęgniarskie w Shaarei Tsedek Hospital. W 1944 r. wyszła za mąż za ortodoksyjnego Żyda Itzhaka Cohena, z którym w 1945 r. doczekała się syna Shlomo. Zmarła w 1961 r. w Jerozolimie.

– W tym miejscu, w Domu Edyty Stein, Erika żyła przez 28 lat otoczona najbliższą rodziną i miłością i jako 8-letnia dziewczynka zaczęła zbierać wpisy do pamiętnika. Zaczęła je zbierać w 1919 r. natomiast ostatni wpis, który tutaj odnajdujemy, jest z roku 1931. Pamiętnik wyjechał z Breslau w 1939 r. razem z Eriką do Jerozolimy i w tych burzliwych losach życia Eriki był pieczołowicie zabezpieczany. Pamiętnik jest bardzo dobrze zachowany, myślę, że w tej podróży życia był dla Eriki ważną rzeczą i pamiątką, ponieważ zawierał wpisy tych, których zostawiła, którzy się rozjechali i w czasie wojny stracili życie. Był symboliczną więzią z najbliższymi – mówiła Anna Siemieniec.

Pamiętnik wyjechał z synem Eriki Shlomo do Monachium, później do Berlina a po 82 latach wrócił do Domu Edyty Stein. Na wystawie otwarty był na wpisie matki Eriki Elfriede Tworoger, obecnie został symbolicznie otwarty na wpisie Edyty Stein w roku jej poświęconym.

Podczas wykładu omówionych zostało kilka wpisów do pamiętnika wraz z historią życia wpisujących się osób. Pierwszym był wpis Róży Stein z fragmentem Tory: „będziesz miłował bliźniego swego, jak siebie samego”; kolejny to wpis ciotki Erny z sentencją Goethego i matki Elfriede oraz wpis Edyty Stein.

Reklama

– Pamiętnik Eriki Tworoger chciałam potraktować jako pretekst do opowieści o historii wrocławskich żydów, do opowieści o losach żydów w okresie dwudziestolecia międzywojennego i dojścia nazistów do władzy oraz czasów późniejszych – mówiła Tamara Włodarczyk. Przedstawiła rozwój społeczności żydowskiej we Wrocławiu z uwzględnieniem historii bliskich Edyty Stein – rodzin Bibersteinów, Gordonów, Tworogerów.

Kolejnym punktem obchodów było sympozjum „25 lat w Polsce, 20 lat we Wrocławiu. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim – podsumowanie i perspektywy”. Udział w sympozjum wzięli: o. Marcin Sylwan Wirkowski, reprezentant paulinów w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań; Jerzy Kichler, były przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce; Boaz Pash, rabin; dr Anna Siemieniec, współorganizatorka Dnia Judaizmu w Kościele katolickim we Wrocławiu; Stanisław Rybarczyk, przewodniczący Zarządu Fundacji Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań, dyrygent chóru synagogi „Pod Białym Bocianem”. Konferencję prowadził Łukasz Ligorowski, współorganizator Dnia Judaizmu w Kościele katolickim we Wrocławiu. Sympozjum było podsumowaniem inicjatywy, zarówno w kontekście ogólnopolskich jak i lokalnych obchodów.

Najważniejszym elementem 25. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim we Wrocławiu była wspólna Liturgia słowa Bożego „Moje myśli nie są myślami waszymi” (Iz 55,8) z komentarzem żydowskim i chrześcijańskim, ze śpiewem kantora Eleazara Mizrachi, której przewodniczył o. Marcin Sylwan Wirkowski, paulin.

Koncert pieśni żydowskich Eleazara Mizrachi zakończył pierwszy dzień obchodów. Wybrzmiały żydowskie pieśni modlitewne, pochwalne i dziękczynne, używane przy modlitwach w synagodze.

Drugi dzień obchodów obejmował spacer z przewodnikiem po żydowskim Wrocławiu

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2022-01-18 19:46

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Jasna Góra: rozpoczęły się obrady Rady Stałej KEP

2024-05-02 15:05

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.

Więcej ...

Łódź: Dzień flagi narodowej

2024-05-03 09:00

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...