Prof. Antoni Jackowski - autor książki „Jasnogórskie pielgrzymowanie bez granic” jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalistą w zakresie geografii religii, a zwłaszcza pielgrzymowania. Jego dorobek naukowy w tej dziedzinie jest znaczący. W książce podjął próbę zaprezentowania Jasnej Góry jako wielkiego międzynarodowego centrum pielgrzymkowego, wskazując na wyjątkowość Sanktuarium Jasnogórskiego w skali ogólnoświatowej. Jest to pierwsze w literaturze polskiej, i jedno z nielicznych na świecie, opracowanie tego typu.
W bogato ilustrowanej książce naszkicowany został zarys geografii światowego i polskiego pielgrzymowania, aby na tym tle rozpatrzyć fenomen Jasnej Góry. Zdaniem autora, na fenomen ten składają się przede wszystkim następujące elementy: tradycja i zasięg pielgrzymek; położenie geograficzne, które można określić jako ekumeniczne; ranga Sanktuarium w Kościele powszechnym; położenie w strefie wzajemnego przenikania się wpływów chrześcijaństwa zachodniego i wschodniego; powiązanie kultu maryjnego z treściami patriotycznymi; związki Sanktuarium z Polonią; peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej; rozwój kultu Matki Bożej Częstochowskiej na świecie; tradycje pielgrzymek pieszych; cudowne uzdrowienia; Światowy Dzień Młodzieży (1991 r.); popularność Jasnej Góry w polskiej literaturze. Te wszystkie czynniki sprawiły, że Jasna Góra należy do największych i najważniejszych ośrodków kultu religijnego na świecie, i to nie tylko w chrześcijaństwie. Jest również trzecim, po Lourdes i Fatimie, centrum kultu maryjnego Europy, a jednocześnie najważniejszym ośrodkiem pielgrzymkowym w Europie Środkowej i Wschodniej oraz największym sanktuarium chrześcijańskim od Francji na Zachodzie, po rosyjski Daleki Wschód. Od czasów pierwszej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II Sanktuarium nawiedza średnio od 4 do 5 mln pielgrzymów rocznie.
Rola oraz miejsce Jasnej Góry i Częstochowy w światowych migracjach pielgrzymkowych są znaczące, choć nie zawsze dostrzegane i doceniane - zarówno w literaturze zagranicznej, jak i krajowej. Lukę tę w znaczącym stopniu uzupełnia książka prof. Jackowskiego, adresowana do każdego Polaka w kraju i na świecie, a także do osób oraz instytucji interesujących się zjawiskiem pielgrzymowania. Dotyczy to zarówno przedstawicieli duchowieństwa, jak również naukowców, nauczycieli, młodzieży oraz organizatorów pielgrzymek i turystyki religijnej. Książka pozwala uświadomić sobie rangę Jasnej Góry zarówno w dziejach Polski i polskiego pielgrzymowania, jak też w systemie ośrodków pielgrzymkowych świata. Autor zadedykował ją „pielgrzymom Jasnogórskim, którzy wydeptując przez stulecia szlaki pątnicze, zawierzyli Maryi, Królowej Polski”.
Książkę można zamawiać pod adresem: Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa; telefonicznie: (0-34) 365-19-17; pocztą elektroniczną: e-mail: redakcja@niedziela.pl
Pomóż w rozwoju naszego portalu