Reklama

Niedziela Przemyska

Abp Adam Szal: Chcemy dzisiaj iść drogą wskazaną przez św. Józefa Sebastiana

Relikwie św. bp. Pelczara w przemyskiej archikatedrze

Ks. Maciej Flader

Relikwie św. bp. Pelczara w przemyskiej archikatedrze

Chcemy dzisiaj iść drogą wskazaną przez św. Józefa Sebastiana. Chcemy tak, jak on, dziękować Panu Bogu za to, że postawił na drodze naszego życia wielu aniołów w postaci ludzi, naszych formatorów, którzy nas uczyli i uczą. Tych, którzy pomogli nam rozwijać talenty, zdobywać wykształcenie, umiejętności czynienia dobra - mówił w homilii abp. Adam Szal w dniu liturgicznego wspomnienia św. Józefa Sebastiana Pelczara, Patrona Archidiecezji Przemyskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W okolicznościowej homilii wygłoszonej w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu, metropolita przemyski przypomniał zebranym i łączącym się za pośrednictwem transmisji Radia FARA uroczystość kanonizacji św. bp. Józefa Sebastiana Pelczara, który "swoje oddanie Jezusowi pojmował, jako odpowiedź na Jego Miłość jaką zawarł i objawił w sakramencie Eucharystii". - Dzisiaj wspominając postać św. Józefa Sebastiana Pelczara wiemy, że przez całe życie trwał w Miłości Jezusa Chrystusa przez Którego został wybrany i posłany po to, aby przynosić owoce - mówił kaznodzieja.

Święty Patron Archidiecezji Przemyskiej doskonale wykorzystywał swoje umiejętności, talenty oraz aktualną sytuację społeczną i religijną, aby skutecznie głosić Dobrą Nowinę o zbawieniu. - Był bystrym obserwatorem otaczającego go świata. Widział ludzi, którzy nieraz ulegają pokusom. Żal mu było tych ludzi, którzy idą za mizernymi ludzkimi świecidełkami - podkreślił arcybiskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup Pelczar zdawał sobie także doskonale sprawę z tego, że w sumieniu człowieka jest gorące pragnienie świętości i wewnętrznego pokoju. - Pokoju, którego szukamy w ciągu całego naszego życia. A wiadomo, że pokój jest możliwy dla tych, którzy kochają Boga - zaznaczył hierarcha.

- Świat szuka pokoju. Nieraz ten pokój otrzymuje współczesny człowiek w sposób bardzo niewłaściwy. Polegający na tym, że człowiek pozbywa się bojaźni Bożej, pozbywa się obawy Sądu Bożego, tłumi w sobie głos sumienia i dba o to ziemskie szczęście - dodał abp Szal.

Niestety ziemskie szczęście jest nietrwałe, a Chrystus każe szukać pokoju w pokonaniu swoich słabości. - W pokorze, w posłuszeństwie, w cierpliwości, w miłości Bożej - wyjaśniał kaznodzieja przypominając, że św. Józef Sebastian zdawał sobie również sprawę, że ludzkie życie bywa nieraz trudną wędrówką przez pustynię, pewną ucieczką przed problemami.

Reklama

- Dziękujemy dzisiaj Panu Bogu, że przebogate życie naszego Patrona. Potrzebujemy wzorców, a on przecież jest taki wzorem w tej wędrówce przez życie. Wzorem zdobywania różnych umiejętności po to, aby dojść do celu, jakim jest zbawienie - powiedział w homilii arcybiskup.

- Chcemy dzisiaj iść drogą wskazaną przez św. Józefa Sebastiana. Chcemy tak, jak on, dziękować Panu Bogu za to, że postawił na drodze naszego życia wielu aniołów w postaci ludzi, naszych formatorów, którzy nas uczyli i uczą. Tych, którzy pomogli nam rozwijać talenty, zdobywać wykształcenie, umiejętności czynienia dobra - zaznaczył hierarcha.

Metropolita przemyski zachęcał także do tego, aby na wzór św. Pelczara uczyć się zafascynowania Tajemnicą Eucharystii. - W swojej niezwykle poczytnej książce, która była także lekturą św. Jana Pawła II "Doskonałość chrześcijańska" pisze, że jesteśmy bardzo podobni do igły magnesowej w kompasie. To obraz naszej duszy. Igła tak długo drga niespokojnie dopóki się nie zwróci ku północy - powiedział hierarcha, tłumacząc, że igłą jest ludzka dusza, której celem powinien być Bóg.

Na zakończenie homilii metropolita przemyski nawiązał do hasła trwającego roku duszpasterskiego "Posłani w pokoju Chrystusa". - To znaczy: jesteście posłani po to, aby ten pokój w sobie samym zaprowadzać, ale także w swoim otoczeniu. Jesteśmy też, tak jak św. Józef Sebastian, aby zdobywać ten pokój w sercu przez związek z Eucharystią, Kościoła, który istnieje dzięki Eucharystii. Jesteśmy posłani po to, aby ten pokój nieść innym - podkreślał hierarcha tłumacząc, że każdy wierny jest wezwany do niesienia pokoju.

- Niech to niesienie pokoju będzie nasza misją. Naszym zadaniem. Niech ten Cud Cudów, który przeżywamy pomoże nam ten pokój mieć w sercu swoim, a także i nieść innym ludziom - zakończył homilię abp Adam Szal.

W wieczornej liturgii wziął udział także abp senior Józef Michalik oraz kapłani z Przemyśla na czele z duszpasterzami przemyskiej parafii pw. św. Józefa Sebastiana Biskupa. To już ich parafialna tradycja, że zawsze gromadzą się wraz z wiernymi swojej parafii w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu, gdzie spoczywają doczesne szczątki Patrona Archidiecezji Przemyskiej.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-01-20 11:43

Wybrane dla Ciebie

Czy mam w sobie radość Jezusa?

2024-04-15 13:37

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-17.

Więcej ...

To święty również na dzisiaj

Niedziela Ogólnopolska 42/2010, str. 8-9

wikipedia

Więcej ...

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59
Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...