Reklama

Nie tylko dla młodych

Palący problem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielki Post jest okresem, w którym podejmowane są różne postanowienia mające na celu przemianę dotychczasowego życia dla dobra własnego i innych. Szczególnie cenne jest to wszystko, co służy ratowaniu życia i ochronie zdrowia. Jan Paweł II z żarliwością apeluje: „szanuj, broń, miłuj życie i służ życiu - każdemu życiu ludzkiemu” (encyklika Evangelium vitae, 5). Wymowne w tym kontekście są też słowa jednego z najwybitniejszych polskich poetów - Jana Kochanowskiego: „Szlachetne zdrowie! / Nikt się nie dowie, / jako smakujesz, / Aż się zepsujesz...” (Na zdrowie).
A współcześnie „psuje się” ono bardzo często, m.in. na skutek palenia papierosów i nadużywania napojów alkoholowych.
II Polski Synod Plenarny w dokumencie końcowym (2001r.) przypomina wynikający z V przykazania Dekalogu obowiązek dbałości o własne zdrowie. Należy unikać wszystkiego, co dla zdrowia szkodliwe. Promocja zdrowia ma być globalną strategią społeczną. Nikotynizm uznano za klęskę społeczną równą alkoholizmowi i narkomanii.
Na każdej paczce papierosów można przeczytać informację o tym, jakie negatywne skutki wywołuje palenie. Ostrzeżenia te mają pobudzać każdego kupującego do zastanowienia się nad celowością nabycia owego towaru. Nie wszystko, co dostępne w handlu, zasługuje na kupno.
Tytoń niszczy zdrowie nie tylko fizyczne, ale i duchowe. Przysparza szpitalnictwu wielu pacjentów. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Zapobieganie zabezpiecza przed przykrościami i cierpieniem. Zwalnia społeczeństwo od kosztów leczenia. Szczególne zadanie w dziedzinie propagowania życia wolnego od nałogów, w tym od palenia papierosów, przypada w udziale pracownikom służby zdrowia, nauczycielom i duszpasterzom. Nie wszyscy są świadomi tego, że od ich postawy zależy poprawa zdrowotności społeczeństwa i wypracowanie przez młode pokolenie właściwego modelu życiowego.
Jest potrzebna nowelizacja ustawy z 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Chodzi o to, by zakazem palenia zostały objęte wszystkie miejsca publiczne. Również tereny przylegające do placówek oświatowych i kościołów, przystanki komunikacji publicznej, wszystkie restauracje, zakłady fryzjersko-kosmetyczne itp.
Takie postanowienie obowiązuje już w Irlandii, Bułgarii, Norwegii, Watykanie, a ostatnio (od 9 stycznia br.) także we Włoszech. Za naruszenie zakazu palenia w miejscach publicznych przewidziane są tam wysokie grzywny.
Inicjatywa zmiany ustawy przeciwtytoniowej powinna wyjść od posłów poczuwających się do odpowiedzialności za życie.
Zbliżają się XX Światowe Dni Młodzieży (15-21 sierpnia br. - Kolonia). Polskie Biuro Organizacyjne przygotowało 500 tys. Kart Darów Duchowych, na których młodzi zadeklarują swoje zobowiązania, indywidualne wyrzeczenia. Karty te zostaną rozdane w każdej szkole i parafii. Złożą je zarówno udający się do Kolonii, jak też ci, którzy pozostaną w domu. Informował o tym tekst Katarzyny Dobrowolskiej: Przybędą z darami (Niedziela, nr 1/2005 r.). Niech deklaracje te obejmą jak najwięcej wyrzeczeń od alkoholu i tytoniu ze strony tych, którzy są jeszcze w niewoli nałogów. Każde wyrzeczenie się nałogu przynosi radość!
Oby zwycięstwo nad własnymi słabościami, zapoczątkowane w tegorocznym Wielkim Poście, było trwałe.
Warto mieć tutaj na uwadze słowa Chrystusa: „Bo cóż za korzyść dla człowieka, jeśli cały świat zyska, a siebie zatraci lub szkodę poniesie?” (Łk 9, 25).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym życiu?

2025-04-13 20:56

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W Wielkim Tygodniu odpowiedź na pytanie - czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym życiu?

Więcej ...

Architekt słynnej bazyliki Sagrada Familia będzie błogosławionym?

2025-04-14 15:37
Sagrada Familia

Adobe Stock

Sagrada Familia

Papież Franciszek uznał heroiczność cnót hiszpańskiego architekta, który znaczną część życia poświęcił na budowę bazyliki Sagrada Familia, a swoją pracę traktował jako misję, której celem jest przybliżanie ludziom Boga.

Więcej ...

Polskie nabożeństwa i spowiedź w Rzymie w Wielkim Tygodniu i Wielkanoc

2025-04-15 16:27

Vatican Media

Polacy przebywający w Rzymie w Wielkim Tygodniu w Niedzielę Zmartwychwstania mogą uczestniczyć w polskich nabożeństwach oraz skorzystać z sakramentów. Wszystkie nabożeństwa tego okresu po polsku będą sprawowane w Kościele i Hospicjum św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy Via delle Botteghe Oscure 15.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł biskup Piotr Turzyński

Kościół

Zmarł biskup Piotr Turzyński

Zmarła aktorka Jadwiga Jankowska-Cieślak

Wiadomości

Zmarła aktorka Jadwiga Jankowska-Cieślak

Czy Żydzi są winni śmierci Jezusa?

Wiara

Czy Żydzi są winni śmierci Jezusa?

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...