Reklama

Kościół

Wsparcie Stolicy Apostolskiej dla działań Caritas Polska na rzecz migrantów

caritas.pl

Jak poinformowała watykańska Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, do której zadań należy między innymi koordynacja kościelnej działalności charytatywnej, papież Franciszek zdecydował „o przekazaniu 100 tys. euro na rzecz grup migrantów, którzy utknęli między Polską a Białorusią oraz na pomoc dla Caritas Polska w związku z kryzysem migracyjnym na granicy obu krajów.”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Jesteśmy wdzięczni Stolicy Apostolskiej i papieżowi Franciszkowi za dostrzeżenie naszych działań na rzecz osób, które docierają do Polski i wymagają pomocy. To wsparcie jest bardzo miłym zaskoczeniem i odbieramy je jako potwierdzenie, że nasze inicjatywy są potrzebne, że obraliśmy dobry kierunek – komentuje ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

– Papież Franciszek budzi naszą wrażliwość powtarzając, że wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami. Gest papieża to sygnał dla wszystkich ludzi dobrej woli, aby otwierać swoje serca – dodaje br. Cordian Szwarc OFM, zastępca dyrektora Caritas Polska, zaangażowany w działania na rzecz uchodźców i migrantów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Ta kwota będzie przeznaczona na działania, które prowadzimy w odpowiedzi na kryzys migracyjny, a są to działania zarówno o charakterze pomocy doraźnej jak i długofalowego wsparcia dla osób przybywających do Polski – wyjaśnia ks. Marcin Iżycki. – Mówiąc o pomocy doraźnej mam na myśli dostawy najpotrzebniejszych artykułów do ośrodków dla uchodźców – żywności, odzieży, środków czystości. Liczba osób przebywających w takich ośrodkach znacznie ostatnio wzrasta, a co za tym idzie, rosną również potrzeby, dlatego takich transportów zorganizowaliśmy już kilkadziesiąt i wciąż organizujemy kolejne. Pomoc materialną świadczymy również w ramach naszego projektu Namioty Nadziei. To są punkty dystrybucji artykułów pierwszej potrzeby, uruchomione w pasie przygranicznym, obecnie działa 9 takich punktów. Wolontariusze pomagający napotkanym osobom mogą stąd pobierać m.in. koce, śpiwory, ciepłą odzież, żywność. Wyposażone w ten sposób parafie są stale gotowe to pomocy.

Zdaniem dyrektora Caritas Polska wsparcie Watykanu pozwoli rozszerzyć zakres działań interwencyjnych. Jeśli pojawią się możliwości organizowania pomocy w nowych formach, Caritas – jak zapewnia ks. Iżycki – będzie reagować adekwatnie do bieżących potrzeb i rozwoju sytuacji.

– Ważna jest także pomoc dla tych ludzi, którzy już przeszli procedury administracyjne, opuszczają ośrodki i zaczynają w Polsce samodzielne życie. Dla nich prowadzimy Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które zapewniają wsparcie doradców kulturowych, pomoc w wynajęciu mieszkania, kontaktach z urzędami, nauce języka polskiego, a także – jeśli jest taka potrzeba, a często jest – również pomoc materialną, rzeczową – dodaje ks. Iżycki.

Składając podziękowania papieżowi, dyrektor Caritas Polska przypomniał o licznych ofiarodawcach wspierających organizację od początku kryzysu migracyjnego.

Podziel się cytatem

– Pragnę przy tej okazji wyrazić wdzięczność dla wszystkich naszych darczyńców w kraju i za granicą, bo tę pomoc możemy nieść na tak dużą skalę właśnie dzięki nim – powiedział ks. Marcin Iżycki.

Podziel się:

Oceń:

2022-01-21 07:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dyrektor Caritas Polska o sytuacji na granicy: Staramy się pomagać, jak możemy

Caritas

Staramy się pomagać migrantom i uchodźcom, jak możemy – poprzez parafie i lokalnych proboszczów, którzy mają rozeznanie w bieżącej sytuacji – powiedział KAI ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, który uczestniczy obecnie w serii spotkań z proboszczami pracującymi w przygranicznych parafiach. Caritas rozdała już ok. 1000 pakietów Helps Pack, które mogą służyć wszystkim potrzebującym pomocy. Przekazała też żywność do licznych ośrodków dla uchodźców.

Więcej ...

Kard. Koch przed 20. rocznicą wyboru kard. Ratzingera na Stolicę Piotrową

2025-04-14 12:33

Grzegorz Gałązka

Wobec obojętności na Boga, która panuje w dzisiejszym świecie, a niekiedy również w Kościele, nie ma pilniejszej misji niż głoszenie Boga i to nie jakiegokolwiek Boga, lecz tego, który objawił się w Jezusie Chrystusie - uważa kard. Kurt Koch. Podkreśla on, że największym problemem współczesnego Kościoła jest nieumiejętność przekazywania wiary przyszłym pokoleniom, a wynika to z kryzysu wiary. Ponieważ przekazywać można tylko to, do czego jest się przekonanym.

Więcej ...

Rewolucyjny dokument Watykanu? Pokazujemy prawdę

2025-04-14 16:13

Karol Porwich/Niedziela

W Niedzielę Palmową media obiegła wiadomość o rzekomo „rewolucyjnym dokumencie Watykanu”, biły po oczach „klikbajtowe” tytułu o tym, że papież czegoś zakazał, że postanowił, zdecydował, nakazał itd. A jak to jest naprawdę? Zobaczmy zatem!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym...

Wiara

Czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym...

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wchodzimy już w wydarzenia Wielkiego Tygodnia

Wiara

Wchodzimy już w wydarzenia Wielkiego Tygodnia

Zmarł biskup Piotr Turzyński

Kościół

Zmarł biskup Piotr Turzyński

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży