Reklama

Niedziela Przemyska

Historyczna wystawa o Pasterzu niezłomnym w jarosławskim "Katoliku"

Fragment wystawy

archiwum szkoły

Fragment wystawy

W styczniu 2022 r. uczniowie jarosławskiego „Katolika” mogli dzięki ekspozycji „Arcybiskup Ignacy Tokarczuk. Kościół, władza, opór społeczny” pogłębić swoją wiedzę na temat „Niezłomnego Pasterza” archidiecezji przemyskiej. Wystawa została przygotowana w we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej – Oddział w Rzeszowie w ramach projektu „Z Anną Jenke poznajemy historię naszej Ojczyzny”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ekspozycja prezentuje dokumenty i fotografie obrazujące drogę życiową abp. Ignacego Tokarczuka od domu rodzinnego, poprzez okres studiów teologicznych we Lwowie, przyjęcie święceń kapłańskich, pracę duszpasterską na terenie przedwojennego województwa lwowskiego, Śląska i Warmii, następnie pracę naukową, aż po pasterską posługę Kościołowi przemyskiemu.

Na szczególną uwagę zasługują fotografie i dokumenty pochodzące z prywatnego archiwum abp. Ignacego Tokarczuka: świadectwo chrztu, fotografia rodzinna, świadectwo dojrzałości, książeczka legitymacyjna z Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, świadectwo święceń prezbiteratu wystawione w dniu 21. 06. 1942 r. przez abp. Eugeniusza Baziaka, obrazek prymicyjny, czy fotografia wykonana we Lwowie w 1944 r. Pięknym świadectwem posługi duszpasterskiej ks. Ignacego Tokarczuka są fotografie wykonane podczas jego pobytu na Warmii. Wystawę zamykają zdjęcia dokumentujące uroczysty ingres bp. Tokarczuka do katedry przemyskiej w dniu 06. 02. 1966 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ważną część wystawy stanowią dokumenty i fotografie pochodzące z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, które ilustrują działania funkcjonariuszy IV Departamentu MSW. Wśród nich znajduje się meldunek informujący o treści kazania wygłoszonego 23. 09. 1974 r. w Rzeszowie-Drabiniance oraz sprawozdanie o konsekrowaniu dawnej cerkwi w Łodynie przekazanej Kościołowi katolickiemu. Ekspozycja ukazuje także fragmenty dwóch dokumentów sporządzonych 15. 08. 1979 r. oraz w 1981 r., które noszą tytuł: „Kierunkowy plan działań polityczno-operacyjnych na wypadek odejścia kard. Wyszyńskiego z kierowniczych stanowisk w Kościele rzymskokatolickim w Polsce”. Towarzyszą im fragmenty dwóch wykazów „tajnych współpracowników i kontaktów polityczno-operacyjnych”, działających w otoczeniu bp. Ignacego Tokarczuka.

Dzięki wystawie społeczność Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu zapoznała się również z szeregiem fotografii kościołów i tymczasowych kaplic, które zbudowano bez zgody władz komunistycznych. Konsekwencje grożące za łamanie tych zakazów ukazuje wyrok wydany na jednego z księży, którzy zbudowali kościół bez wymaganej zgody.

Reklama

Ponadto, ekspozycja prezentuje dokumenty – w tym notatkę sporządzoną przez bp. Ignacego Tokarczuka, dotyczącą jego spotkań z ks. Jerzym Popiełuszką, który został zamordowany przez funkcjonariuszy SB 19. 10. 1984 r., oraz protest przeciwko tej zbrodni, wystosowany 16. 01. 1985 r. przez wiernych parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli.

Końcowe elementy wystawy ukazują fotografie wykonane w dniu 03. 05. 2006 r., kiedy prezydent RP Lech Kaczyński przyznał abp. Ignacemu Tokarczukowi najwyższe odznaczenie państwowe - Order Orła Białego jako wyraz uznania za posługę, odwagę i poświęcenie dla Kościoła i narodu polskiego.

Ekspozycję zamykają zdjęcia z uroczystości pogrzebowych.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-01-21 09:36

Wybrane dla Ciebie

O. Giertych przy grobie Jana Pawła II: przykazania potrzebne, ale zbawia Chrystus

2024-05-02 10:25

Monika Książek

Przykazania są potrzebne. One są mądrymi zasadami. One podprowadzają do Chrystusa, ale zbawieni jesteśmy przez Chrystusa - powiedział teolog Domu Papieskiego o. Wojciech Giertych OP, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady