Reklama

Z różnych stron

I Międzynarodowy Kongres Lekarzy w Lourdes

Lourdes to sanktuarium chorych. W drodze na procesję eucharystyczną i błogosławieństwo chorych

Archiwum

Lourdes to sanktuarium chorych. W drodze na procesję eucharystyczną i błogosławieństwo chorych

W dniach 11-13 lutego br. miał miejsce w Lourdes I Międzynarodowy Kongres Lekarzy i Pracowników Służby Zdrowia, przede wszystkim z krajów francuskojęzycznych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przygotowanie do roku chorych

To wyjątkowe spotkanie lekarzy, pierwsze na taką skalę, jest związane z proponowanym na ten rok dla tutejszego Sanktuarium tematem duszpasterskim: Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy cierpicie.
Z okazji tego roku, który w sposób szczególny będzie poświęcony chorym, odbyło się już w listopadzie pierwsze międzynarodowe spotkanie wolontariuszy i obchody 50-lecia istnienia Międzynarodowego Komitetu Medycznego w Lourdes (Le Comite Medical International de Lourdes). Przewodniczącym Komitetu jest dr Francois-Bernard Michel, profesor pneumologii na Uniwersytecie w Montpellier. Wśród 22 członków stałych do Komitetu należą lekarze z Francji, Włoch, Belgii, Anglii, Niemiec i Hiszpanii.
Międzynarodowy Komitet Medyczny stanowi drugą instancję badania niezwykłych uzdrowień związanych z Sanktuarium w Lourdes. Pierwszą instancją, do której wpływają wszystkie deklaracje o nadzwyczajnym odzyskaniu zdrowia, jest istniejące od 1883 r. Biuro Medyczne. Dyrektor tego Biura - dr Patrick Theillier w swoim sprawozdaniu podał interesujące cyfry: od początku istnienia Biura zostało zgłoszonych ponad 7 tys. uzdrowień, z których 2,5 tys. uznano za niewytłumaczalne. Jeszcze bardziej wymagający i ostrożny jest Kościół, który w zaledwie 66 przypadkach ogłosił cudowność uzdrowienia.
W 2004 r. wydano 36 deklaracji stwierdzających uzdrowienie. Jest to liczba rekordowa w ostatnich latach. Przeciętnie w sezonie Biuro Medyczne notuje jedno uzdrowienie tygodniowo. Na koniec dr Patrick Theillier podkreślił, że uzdrowienia w Lourdes są w rzeczywistości uzdrowieniami całej osoby, we wszystkich jej wymiarach: duchowym, psychicznym i fizycznym.

Przebieg Kongresu lekarzy

Honorowy patronat nad Kongresem sprawował arcybiskup Lyonu - kard. Philippe Barbarin. On przewodniczył uroczystym Mszom świętym dla uczestników Kongresu w bazylice Piusa X i w Grocie, on też na otwarcie obrad wygłosił pierwszy wykład: Jak być chrześcijaninem w codziennej praktyce lekarskiej.
Przy okazji Kongresu zorganizowano spotkanie z artystką Marią de Fayod, która dla chorych rzeźbi w Lourdes nową Drogę Krzyżową. Piętnasta stacja tej Drogi (Zmartwychwstanie) będzie poświęcona lekarzom.
W drugi dzień Kongresu w kaplicy św. Józefa odbyło się duchowe czuwanie pod hasłem: Lekarzu, ulecz samego siebie.
Wizję lekarza katolickiego, zarysowaną przez Kongres, najlepiej można określić słowami przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia - kard. Javiera Lozano Barrágana: - „Lekarz jest współpracownikiem Boga w przywracaniu zdrowia choremu człowiekowi. Kościół uważa pracę lekarza za jeden z elementów swojej posługi, bo uważa troskę o chorych za część integralną swej misji. Cierpienie fizyczne zniewala ducha, podobnie jak cierpienie ducha ujarzmia ciało, dlatego przez swą posługę terapeutyczną lekarz uczestniczy w akcji duszpasterskiej i ewangelizacyjnej Kościoła. Bycie lekarzem katolickim zakłada szczególnie bliską łączność z Bogiem i całkowite poświęcenie się dla drugich. Tożsamością katolickiego lekarza jest być świadkiem i narzędziem Chrystusa, który leczy”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

XIV Konwencja Stanowa w Polsce - Rycerzy Kolumba

2024-05-19 08:24

Facebook/Rycerze Kolumba w Polsce

Rycerze Kolumba zwołali XIV Konwencję Stanową Zakonu, w tym roku odbywa się ona w Licheniu.

Więcej ...

Prezes PiS: kto usuwa krzyże i atakuje wolność religijną - ten atakuje naszą cywilizację

2024-05-19 19:38

PAP/Marian Zubrzycki

Ktoś, kto chce usuwać krzyże, kto atakuje wolność religijną, atakuje także naszą cywilizację, która jest najbardziej życzliwa człowiekowi - mówił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Więcej ...

Noc muzeów w Jarosławiu

2024-05-20 10:12
Orszak konny przed główną bramą Bazyliki.

Henryk Grymuza

Orszak konny przed główną bramą Bazyliki.

To miasto ustawicznie od stuleci wpisuje się w dzieje Polski. Wielu mężów stanu, duchownych i najzwyklejszych ludzi współtworzyło tkankę jego dziejów. Zapewne dlatego cenne inicjatywy wskrzeszające wydarzenia historyczne i dorobek duchowy tego środowiska cieszą się wśród jarosławian ogromnym powodzeniem. Tak było równie w tym roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj