Reklama

Porady prawnika

Dziedziczenie po mężu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziś spróbujemy odpowiedzieć na jeden z listów. Czytelniczce z Rajczy przed 12 laty zmarł mąż. Ponieważ małżeństwo to nie miało dzieci, połowę spadku po mężu odziedziczyła żona, a drugą połowę rodzina męża, która chętnie by się go pozbyła - chcieliby się go „zrzec”. Minęło już jednak 12 lat. Nasza Czytelniczka chciałaby stać się właścicielką całego domu i pyta, jak tego dokonać.
Domyślamy się, że nie było postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. Zatem musimy od tego zacząć. Wyjaśniamy, że nie ma możliwości „zrzeczenia się spadku”; możemy natomiast spadek odrzucić, ale na to mamy 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedzieliśmy się o śmierci spadkodawcy. Poza tym wówczas ta część spadku przechodzi na dzieci tych, którzy spadek odrzucili.
Po śmierci męża, w przypadku gdy nie ma dzieci, dziedziczą: żona, która otrzymuje połowę spadku po mężu, a drugą połową dzielą się rodzice i rodzeństwo. Rodzice otrzymują wówczas po 1/4 z tej połowy, a resztą w częściach równych dzieli się rodzeństwo. Jeśli rodzice już nie żyją, tę drugą połowę spadku otrzymuje do podziału rodzeństwo. Jeśli żyje tylko jeden rodzic i rodzeństwo, otrzymuje on swoją 1/4 i połowę z drugiej 1/4 po zmarłym współmałżonku, a resztą dzieli się rodzeństwo. Jeśli żyje tylko jeden spadkobierca ustawowy: dziecko, małżonek lub któreś z rodziców lub rodzeństwa, jemu przypada cały spadek.
Zatem po śmierci męża naszej Czytelniczki połowę spadku otrzymała ona, a druga połowa przypadła rodzinie męża - tu nie znamy szczegółów, ale nie są one nam potrzebne.
Każdy ze spadkobierców ma prawo wystąpić do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Składamy wówczas do sądu wniosek (nie pozew, bo jest to postępowanie nieprocesowe) o stwierdzenie nabycia spadku (podajemy datę, nazwę sądu, imię i nazwisko wnoszącego wniosek, zawód, miejsce zamieszkania; te same dane dotyczą uczestników tego postępowania, czyli pozostałych spadkobierców; dalej piszemy, że wnosimy o stwierdzenie nabycia spadku po danej osobie, podajemy jej ostatni adres zamieszkania; informujemy, że spadkodawca nie pozostawił testamentu, podajemy pozostałych spadkodawców i informujemy, że nikt nie odrzucił spadku). Do tego wniosku załączamy skrócony odpis aktu zgonu, skrócony odpis aktu małżeństwa oraz skrócone odpisy aktów urodzenia i małżeństwa pozostałych spadkobierców, jeżeli są żonaci lub zamężni. Wniosek ten należy złożyć do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania spadkodawcy.
Sąd na jednym posiedzeniu orzeknie, kto jest spadkobiercą i w jakiej części. Nie będzie tu orzekał, komu co się należy. Teraz spadkobiercy mogą sami ustalić, co chcą ze swoją częścią zrobić, a spadek mogą sprzedać, zamienić lub podarować. W przypadku naszej Czytelniczki pozostali spadkobiercy są zgodni i chcą tę część spadku, którą otrzymali, dać żonie zmarłego. Ponieważ w rachubę wchodzi nieruchomość, muszą udać się do notariusza i w formie darowizny tę część, którą otrzymali, przekażą naszej Czytelniczce. Po sporządzeniu aktu notarialnego Czytelniczka będzie jedyną właścicielką domu, w którym mieszka, i będzie mogła z nim zrobić, co będzie chciała. Oczywiście, jest to związane z kosztami. Sądowe koszty przy stwierdzeniu spadku są niewielkie. Więcej zapłacimy u notariusza, który ma swój cennik dla danych czynności.

***

Czytelniczce z Chrzanowa, która przedstawia problem gruntu, który jej rodzina użytkuje od kilkudziesięciu lat, można poradzić na podstawie informacji, które podała, by wystąpiła o zasiedzenie tej ziemi. Radzę jednak wziąć do tej sprawy adwokata, bo sprawy z tego zakresu nie należą do prostych.

Drodzy Czytelnicy!
Proszę wybaczyć, ale zajęcie się każdą sprawą jest niemożliwe z wielu powodów. Niektóre sprawy, które Państwo przedstawiają, są zawiłe i na podstawie listu, bez wglądu do akt czy dokumentów, nie można nic konkretnego powiedzieć, co dalej należy zrobić. W prawie czasem nieodpowiednie słowo może przedstawić sprawę w innym świetle. Zatem udzielić informacji można tylko wtedy, gdy nie ma żadnych wątpliwości w danej sprawie. Rozumiemy Państwa rozczarowanie, ale zachęcamy do uważnej lektury naszej rubryki, która ma na celu prawo objaśniać. Być może wśród poruszanych tematów czy odpowiedzi w konkretnych sprawach znajdą Państwo również odpowiedź na swój problem. Nie zapominajmy, że występując do sądu z pozwem, zawsze możemy złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych i przyznanie nam do poprowadzenia naszej zawiłej sprawy adwokata z urzędu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęła się nowenna do św. Stanisława

2024-04-30 08:10
Św. Stanisław, biskup i męczennik

pl.wikipedia.org

Św. Stanisław, biskup i męczennik

Potrzebujemy wiary i męstwa na jego wzór, aby móc jasno i dobitnie opowiadać się po stronie prawdy i nie pozwalać na bezbożnictwo, demoralizację, niesprawiedliwość i by umieć podejmować te wyzwania, które stają przed nami jako ludźmi wierzącymi i jako Polakami - powiedział o. Grzegorz Prus OSPPE w pierwszym dniu nowenny do św. Stanisława w katedrze na Wawelu.

Więcej ...

Zapowiedź - #PodcastUmajony na naszym portalu już od 1 maja!

2024-04-28 07:35

Mat.prasowy

Zapraszamy na codzienne refleksje maryjne przygotowane dla naszego portalu na maj 2024 r. przez ks. Tomasza Podlewskiego.

Więcej ...

Rzym: Dwaj proboszczowie z archidiecezji łódzkiej biorą udział w spotkaniu Proboszczowie dla Synodu

2024-04-30 18:44

archidiecezja.lodzka.pl

„Od wczoraj w podrzymskim Sacrofano trwa trzydniowe spotkanie, na które Ojciec Święty Franciszek zaprosił do Rzymu ponad 300 proboszczów z całego świata, aby wymienili się swoimi doświadczeniami Kościoła ewangelizacji i przeżywania wiary” - relacjonuje ks. Kamiński z archidiecezji łódzkiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego